Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

+18
amarilis
NasaDeca
Ivana
mama_daisy
Ivana_Sa
tanasija
IRENA
Pokita
Viki de Marko
Dy
Endzi
Andjela
Emi
Stazi
Bojana
ZZ
Betty Boop
Veka
22 posters

Strana 1 od 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Veka Sub Jan 19, 2008 1:29 am

Podstakla me Betty Boop da otvorim ovu temu time sto ona drzi dijetu, pa ajde da pisemo ovde ko koju dijetu drzi, iz cega se sastoji dijeta, da li pijete neko sredstvo za mrsavljenje, i kakvi su rezultati.

Ja sam 03.01.2008. pocela da pijem C- Citosan- Ultra, i tada sam imala 67kg, pre 2 dana kada sm se merila bila sam 66kg. Pijem 2 tablete pre svakog obroka posle cega normalno jedem. Uzimajuci u obzir da sam u PMS-u zdrala kao nenormalna dobro je i ovo jedno kilo. Inace prvi put u svom zivotu pijem nesto za mrsavljenje.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Betty Boop Sub Jan 19, 2008 1:52 am

Ja sam na programskoj ishrani koja baš i nije prava dijeta, već ko što rekoh, "veliko spremanje" organizma (detoxikacija) od 15.01. Rezultati su poprilični, a najviše u vidu odličnog subjektivnog osećanja, puna sam energije, nisam ni gladna ni mrzovoljna, a za ovih nepunih pet dana izgubila sam oko kilograma.
Totalno nisam za dijete gde se gladuje,ili gde se piju tablete uz ždranje(što bi rekla Veka), a kao kile se tope, jer smatram da je taj vid em nezdrav, em se nakon toga još brže ugojiš. Zato mi se ovaj program dopao...mršavljenje ide sporo, ali na zdrav i prirodan način, jer se u organizam unose apsolutno sve potrebne materije. Još kad bih se malo više bavila nekom rekreacijom, verovatno bih dobila brži i bolji rezultat u smislu smanjenja kilaže...
Javiću vam krajnji rezultat.
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od ZZ Sub Jan 19, 2008 1:57 am

evo i ja se pridružujem..

ja sam na UN dijeti i za osam dana skinula sam 2.5 kg,prezadovoljna sam..

u trudnoći sa Dorom sam se ugojila 30kg i sa ovom dijetom ,skinula sam 16 kg za dva meseca..ostala su mi bila tri kilograma viška,ali mi nisu smetala..sad na bolovanju sam dodala 3kg,pa za vreme praznika još 3 i sad je stvarno puno..

danas mi je deseti dan dijete i super se osećam..
ZZ
ZZ
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 445
Godina : 53
Lokacija : Srem
Datum upisa : 16.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sub Jan 19, 2008 2:04 am

ja nisam pristalica dijeta, koriscenja i pijenja kojekakvih preparata i cajeva za isto,a pogotovo izgladnjivanja radi vitkosti.
mozda tako pricam sto nemam tavih problema i nikad nisam imala ni preporucljivu tezinu za moju visinu,a kamoli visak kilograma,ali i da ih imam mislim da bi sportom ili manjom,a zdravom ishranom i cescom vratila kilazu na idealnu.
moj dever i njegova cerka su po prirodi buce i stalno piju eke cajheve,od kojih dobijas osecaj sitosti,tacnije nemas zelju za hranom,kuvase u dosta tecnosti i pije se svaki dan po nekoliko puta po solja istog,a oni bukvalno oraju na silu da stave nesto u usta jer kao sto sam vec rekla nemaju osecaj gladi,sto e po meni totalno bezveze i suludo.
a imala sam i drugaricu koja je drzala silne dijete,poremetila organizam,hormone,i zaradila anoreksiju,posle se mesecima lecila od iste,hrana joj se zgadila,strasno,bas je imala puno problema i to sve da bi bila vitka .
sta da vam kazem budite zadovoljne sobom,srecne i debele :izvoli: :igram: :rucam:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Bojana Sub Jan 19, 2008 2:25 am

ajde i ja da prokomentarisem nesto ovde iako sam mrsavica moja kuma sa kojom sam provodila dan i noc celog zivota drzi te dijete pa ko da sam ih i ja drzala i mogu da vam kazem za tu dijetu UN da je najvise hvali a moze dosta toga da se jede,za 3 meseca je smrsala 8kg ali bas je bila disciplinovana i sad ide na fitnes da joj se ne vrate kilogrami
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od ZZ Sub Jan 19, 2008 2:26 am

Renata ,draga..nije pitanje lepote,već zdravlja-bar kod mene..gojaznost je uzrok velike većine bolesti i treba se boriti protiv nje,a ne biti srećan i debeo..
ti si ispričala neke ekstremne slučajeve mršavljnja i ja ih znam i protiv sam brzih dijeta i izgladnjivanja..zato volim UN dijetu,koja i nije dijeta već jedan zdrav način ishrane u kojem se jedu sve namirnice,samo što su rasporedjene po danima..
ZZ
ZZ
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 445
Godina : 53
Lokacija : Srem
Datum upisa : 16.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Bojana Sub Jan 19, 2008 2:50 am

a da zaboravih da kazem da je ipak najbolje i najdelotvornije za svakoga ako je u mogucnosti da ode do nutricioniste koji ce mu u skladu sa krvnom grupom i ostalim svojstvima organizma prepisati posebnu dijetu
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od ZZ Sub Jan 19, 2008 3:16 am

Bojana,u pravu si..to rešenje je najbolje jer nismo svi isti i imamo različitu konstituciju,zdravstveno stanje i aktivnosti..i ja glasam za te individualne dijete uz stručnu pomoć..

i ja sam razmišljala o tome,a onda sam našala ovaj UN i probala i super mi je..
ZZ
ZZ
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 445
Godina : 53
Lokacija : Srem
Datum upisa : 16.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sub Jan 19, 2008 3:56 am

ZZ ::Renata ,draga..nije pitanje lepote,već zdravlja-bar kod mene..gojaznost je uzrok velike većine bolesti i treba se boriti protiv nje,a ne biti srećan i debeo..

ok nije mi bila namera da te uvredim ni tebe ni bilo koju od vas,ta recenica je bila samo sala mala.....
naravno da gojaznost sa sobom donosi i razne bolesti i probleme,tako da ako se vec nemoze imati idealna tezina,onda bar neka priblizna njoj,sve vise od 10kg na svoju tezinu je po meni preterano....
a slazem se sa bojanom u vezi nutricioniste.
zene moje drage,slatke i debele Laughing koristite bilo koji vid dijete koji vama i vasem organiznu prija ...........
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od ZZ Sub Jan 19, 2008 9:18 am

nisam se uvredila Renata,daleko od toga..samo sam htela da kažem da ne treba prihvatiti višak kilograma zbog manjka volje i karaktera da se isti skinu..nije to lak put,ali nije ni tako težak kad se raščiste neke stvari u glavi..

problem je samo što mnogi hoće sad i odmah i tako upadaju u zamke gladovanja,veštačkih sredstava i td..a dovoljno je samo povećati fizičku aktivnost i korigovati ishranu..izbaciti nepotrebne slatkiše,grickalice i gomilu testa koje ničemu ne služi i ne donosi ništa dobro organizmu..toliko dugujemo sebi i svom zdravlju..
ZZ
ZZ
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 445
Godina : 53
Lokacija : Srem
Datum upisa : 16.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od ZZ Sub Jan 19, 2008 9:29 am

zaboravila sam da napišem da ja inače nemam problema sa kilogramima,samo sam se u trudnoćama puno gojila,ali brzo ih i skidala..ove sad kilograme natukla sam zbog velikog stresa koji sam preživela i koji preživljavam..jednostavno sam se tešila hranom..a znam puno ljudi koji su se upravo iz ovakvih i sličnih razloga ugojili,neki zbog stresa,neki zbog nezadovoljstva sobom i svojim životom..a mnogi samo imaju nezdrave navike i hrane se pogrešnom hranom,čak ni ne jedu nešto preterano puno..
ZZ
ZZ
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 445
Godina : 53
Lokacija : Srem
Datum upisa : 16.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sub Jan 19, 2008 10:11 am

Prehrana po krvnim grupama

Dr. Peter D’Adamo začetnik je ideje po kojoj bi ljudi trebali planirati prehranu ovisno o svojoj krvnoj grupi.

Njegova ideja o vezi između prehrane i zdravlja bazira se na premisi da krvna grupa – 0, A, B, ili, AB – određuje sposobnost organizma da apsorbira nutrijente, bori se protiv bolesti, nosi sa stresom. U prehrani po krvnim grupama, namirnice su podijeljene u šesnaest različitih kategorija: meso i perad, plodovi mora, mlijeko i jaja, ulja i masti, orašasti plodovi i sjemenke, grah i mahunarke, žitarice, kruh i pekarski proizvodi, tjestenina, povrće, voće, sokovi, začini, biljni čajevi, mirodije i miješani napici. Za svaku krvnu grupu, namirnice se svrstavaju kao «preporučljive», «neutralne» ili «one koje treba izbjegavati».

Nakon toga formiraju se liste namirnica koje pomažu skidanju suvišnih kilograma ili kod različitih bolesti.

Prehrana osoba sa krvnom grupom 0 trebala bi se sastojati od namirnica životinjskog podrijetla i povrća. Namirnice na koje treba obratiti pažnju uključuju govedinu, janjetinu, puretinu, piletinu - krto meso - i ribu. Također se dozvoljne sve vrste voće, grahorice i kupusnjače. Ove osobe moraju strogo izbjegavati mlijeko i mliječne proizode, kruh i tjesteninu od pšenice, kupus, prokulice i kukuruz.

Osobe sa krvnom grupom A trebale bi konzumirati veće količine namirnica biljnog podrijetla: povrća, leće, soje, graha, cjelovitih žitarica. Bobičasto voće i šljive također su preporučljive, a dozvoljena je povremena konzumacija peradi i fermentiranih mliječnih proizvoda. Iz prehrane bi trebali eliminirati sve mesne proizvode, punomasne mliječne proizvode, paprike, rajčice, tropsko voće i citruse.

Osobama sa krvnom grupom B dozvoljena je najveća prehrambena raznolikost. Slobodni su konzumirati ribu, perad, jajetinu, govedinu, mliječne proizvode, zeleno povrće, žitarice i sve vrste povrća, a u potpunosti bi trebali izbaciti školjke, šunku, slaninu i piletinu. Trebali bi ograničiti unos govedine, pšenice, raži, rajčica i kukuruza.

Osobe sa krvnom grupom AB mogu jesti janjetinu, puretinu, mliječne proizvode, jaja, rižu, tofu, šljive, trešnje, a trebali bi izbjegavati dimljeno meso i ograničiti unos govedine, pšenice, kukuruza, tropskog voća, naranči i banana.

Za i protiv...
Općenito gledano, hrana koja se definira kao preporučljiva za sve četiri krvne grupe, svježa je i neprerađena hrana, a prehrana je poprilično raznolika. Međutim, moglo bi se reći, da su u planu prehrane najviše zakinute osobe sa krvnom grupom 0. Naime, njihov plan prehrane pretpostavlja unos velikih količina mesa što može rezultirati prekomjernim unosom kolesterola i zasićenih masnoća u količinama znatno većim od preporučenih. Posljedica povećanog unosa kolesterola i zasićenih masnoća je, kako su brojne studije dokazale, povećanje rizika za određene bolesti, u prvom redu kardiovaskularne.


Osobe sa krvnom grupom A bi pak, zbog restrikcije unosa mlijeka, mliječnih proizvoda i mesa, trebale paziti na adekvatan unos kalcija, željeza i vitamina B12.

Prehrana koja isključuje čitave kategorije hrane ne može se preporučiti djeci, adolescentima, trudnicama, dojiljama i starijim osobama. Također, vrlo je teško isplanirati jelovnik za obitelj čiji članovi imaju različite krvne grupe – što i nije tako mala vjerojatnost.

Gastro.hr
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sub Jan 19, 2008 10:13 am

Atkinsova dijeta

Atkinsova prehrana se bazira na visokom unosu proteina, a niskom unosu ugljikohidrata, i ubraja se u tzv. dijete za mršavljenje.

Prehrana je podijeljena u tri faze: uvod, provođenje dijete i gubitak tjelesne mase, faza održavanje tjelesne mase. Tijekom uvodne faze (prvih 14 dana dijete), unos ugljikohidrata je limitiran na ne više od 20 g dnevno. Nije dozvoljeno voće, kruh, žitarice, povrće bogato škrobom, mliječni proizvodi (izuzev sira, vrhnja i maslaca). Tijekom faze u kojoj masa počinje opadati, vrši se eksperimentiranje različitim vrstama ugljikohidrata dok se ne ustanovi koje su «najliberalnije» doze koje se mogu unositi, a da se i dalje gubi na tjelesnoj masi. Tijekom posljednje faze utvrđuje se količina ugljikohidrata koju osoba može konzumirati, a da pri tome uspije zadržati svoju tjelesnu masu. Kada se nakon završnih faza odredi optimalna količina ugljikohidrata, nerijetko se osobama koje su provodile ovu dijetu sugerira da ostatak života unose tu, optimalnu, količinu ugljikohidrata, nikako veću.

Prema dr. Atkinsu, većina osoba mora limitirati unos ugljikohidrata na ne više od 60 g dnevno kako bi uspijeli održati tjelesnu masu.

S obzirom na restrikcije koje ova prehrana zahtijeva, dr. Atkins preporuča redovitu tjelovježbu i unos suplemenata u prehrani (multivitaminsko mineralne pripravke)

Napomena: Preporuke o adekvatnom unosu ugljikohidrata formirane i prihvaćene od strane različitih renomiranih organizacija potiču dnevni unos otprilike 300 g ugljikohidrata.

Tko provodi ovu dijetu?

Atkinsova dijeta privlačna je osobama koje su bezuspiješno pokušavale izgubiti tjelesnu masu uz pomoć niskokaloričnih bezmasnih dijeta. Osobe koje provode ovaj tip dijete mogu unositi koliko žele kilikalorija, samo je bitno da te kilokalorije ne potječu iz ugljikohidrata.

Što kažu pristalice?

Osnovna premisa ove dijete je da povišen unos ugljikohidrata uzrokuje porast tjelesne mase, koji vodi ka pretilosti. Prehrana bogata ugljikohidratima povećava proizvodnju inzulina. Kada je razina inzulina povećana, hrana koju jedemo brzo i lako se konvertira u masti, i skladišti u našim stanicama. S druge strane, u nedostatku ugljikohidrata, tijelo je, da bi dobilo potrebnu energiju, prisiljeno sagorijevati masti.

Dr. Atkins sa svojim kolegama ovom vrstom prehrane tretira pretile osobe, osobe oboljele od dijabetesa tipa 2, osobe sa visokim kolesterolom i trigliceridimau krvi te osobe sa povišenim krvnim tlakom.

Što kažu kritičari?

Mnogi nutricionisti ne slažu se niti preporučaju Atkinsovu dijetu jer smatraju da je povišen unos kilokalorija, bez obzira otkud one potječu, te nedostatak tjelovježbe glavni unos pretilosti.
Kritičare zabrinjava utjeca Atkinsove dijete na zdravlje osobe koje je prakticiraju. Naime prehrana koja može sadržavati velike količine zasićenih masnoća i kolesterola izlaže osobe riziku od srčanih bolesti. Nedavno objavljena istraživanja pokazuju da prehrana bogata proteinima može ubrzati razvoj ateroskleroze, glavnog uzroka srčanog udara, povećati rizik od osteoporoze te poremetiti rad bubrega.


S druge strane, namirnice koje dr. Atkins u svojoj prehrani izbacuje, voće, povrće, sjemenke..., dokazano štite od srčanih oboljenja.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sub Jan 19, 2008 10:16 am

Kako odabrati najbolju dijetu?


Iz dana u dan slušamo o novim dijetama za mršavljenje. U moru informacija, ekspres dijeta, proizvoda za mršavljenje i savjeta, pregršt je oprečnih informacija, tako da je katkada vrlo teško razlučiti što treba napraviti za postići toliko željenu idealnu tjelesnu masu.
Atkinsova prehrana, Prehrana u zoni, Ketogena dijeta, Istrebljivači šećera, Prehrana po krvnim grupama, Southbeach dijeta... samo su neke od slavnih dijeta današnjice. Ljudi odabiru bizarne dijete jer vjeruju da je usvajanje jednostavnih, nutritivno izbalansiranih jelovnika, odobrenih od strane stručnjaka, koji će osigurati adekvatnu tjelesnu masu i pomoći kod gubitka suvišnih kilograma nemoguća misija.
No, recept uspješnog skidanja suvišnih kilograma predstavlja kombinaciju motivacije, pojačane tjelesne aktivnosti, i blage restrikcije unosa kalorija, a ključ uspješnog održavanja adekvatne tjelesne mase leži u ravnoteži između unosa kalorija i tjelesne aktivnosti, uz neminovnu dosljednost.



Za početak...


Prije samog početka provođenja redukcijske dijete potrebno je odrediti indeks tjelesne mase (BMI) kako bi se utvrdilo postoji li uopće potreba za mršavljenjem. Kliknite ovdje http://www.plivazdravlje.hr/?section=bmi Osobama čiji BMI iznosi 25 i više preporuča se mršavljenje, a osobe čiji je BMI 30 i više svojom tjelesnom masom ugrožavaju zdravlje.
Osobe koje imaju blago povišenu tjelesnu masu (BMI?25) trebale bi smršaviti i zbog zdravstvenih razloga ukoliko posjeduju neki od dolje navedenih čimbenika rizika;


Povijesti određenih kroničnih bolesti u obitelji. Ukoliko u rodbini imate slučajeva oboljelih od dijabetesa ili bolesti srca, vjerojatnije je da ćete razviti slične simptome pa i bolesti ukoliko ste pretili.

Pred-stadij određenih bolesti. Povišen krvni tlak, povišena razina kolesterola ili povišen šećer u krvi, upozoravajući su znaci nekih bolesti povezanih s pretilošću.

Oblik "jabuke". Ukoliko je masno tkivo najvećim dijelom prisutno u gornjem dijelu tijela, odnosno oko struka, možete imati veći rizik od bolesti srca, dijabetesa ili karcinoma od osoba koje imaju istu tjelesnu masu i "kruškolik" oblik.
Srećom, gubitak tjelesne mase za 5 do 10% može uvelike poboljšati zdravlje djelujući na sniženje povišenog krvnog tlaka i razine kolesterola u krvi. Istraživanja su pokazala da smanjenje tjelesne mase za 5 do 7% može spriječiti dijabetes tipa II kod ljudi koji su rizični na ovu bolest.



Osobe kojima se ne preporuča terapija mršavljenja su:


trudnice
dojilje
osobe kojima smanjenje energetskog unosa može uzrokovati pogoršanje zdravstvenog stanja
osobe koje su bolovale od anoreksije i bulimije




Šest "blic pitanja"

Ukoliko postoji potreba za skidanjem suvišnih kilograma potrebno je savjetovati se sa nutricionistom te svakako provjeriti karakteristike vaše redukcijske dijete odgovorom na šest brzih pitanja;


Promovira li dijeta čudesne namirnice ili čudesne formule?
Zahtijeva li vrlo malo ili ništa tjelesne aktivnosti?
Ističe li brz gubitak tjelesne mase pri tome koristeći slike prije/poslije te slogane tipa "Svaki dan, kilogram jedan" i sl.?
Savjetuje li točno određene kombinacije namirnica?
Garantira li brz uspjeh i zvuči predobro da bi bila istinita?
Nosi li sa sobom određene zdravstvene rizike?

Ako su Vaši odgovori "da", prijeđite na drugu metodu smanjenja tjelesne mase. Šarlatanske dijete ne razvijaju životne navike koje su ključne za smanjenje i zadržavanje poželjne tjelesne mase.



Kako mršaviti optimalno?

1) Prehrana sa niskim udjelom masti i visokim udjelom ugljikohidrata
Postoji sasvim dovoljno dokaza koji potvrđuju blagotvorno djelovanje pravilno izbalansirane prehrane koja se sastoji od širokog spektra namirnica, uključujući voće, povrće, cjelovite žitarice, mahunarke, krto (mršavo meso), perad, ribu, niskomasne mliječne proizvode i gdje unos masnoća ne osigurava više od 30 % ukupnog unosa kalorija pri čemu unos zasićenih masnoća ne osigurava više od 10 % ukupnog unosa kalorija. Ugljikohidrati bi dnevno trebali osigurati 55 - 60 % ukupne energije, a proteini do 15 %.

Bilo bi poželjno dnevni unos hrane rasporediti na više obroka: 3 veća i 2 manja obroka, koje ne bi trebalo preskakati i koje bi bilo uputno uskladiti sa dnevnim aktivnostima. Optimalno vrijeme između obroka je 3-4 sata. Na taj način su svi dnevni obroci ravnomjerno raspoređeni u toku dana. Zajutrak je najvažniji obrok nakon noćnog posta i ključni je čimbenik u kontroli tjelesne mase. Slijede doručak, ručak, popodnevni međuobrok i večera.


(2) Redovita kontrola tjelesne mase i prehrane
Česta klopka u koju upadaju mnogi koji žele "pod hitno" skinuti suvišne kilograme je jo-jo efekt, začarani krug u kojemu su "zarobljene" osobe koje se uporno bore sa suvišnim kilogramima, i to najčešće bezuspješno.

Što je prehrana restriktivnija, a gubitak tjelesne mase na početku dijete drastičniji, to se organizam više brani od takvog gubitka, počinje štedljivije trošiti energiju koju mu dajemo i mršavljenje se usporava. Štoviše, prilikom slijedećeg obroka nastoji pohraniti što više energije u obliku skladišnih rezervi - najčešće masnog tkiva.

Kod ovakvog suviše restriktivnog plana prehrane često se javljaju neželjene pojave poput umora, psihičkih tegoba, loše kvalitete kose, kože i noktiju te ponekad i anemija.
Kako bi se navedeno izbjeglo, dijetu treba postaviti tako da se gubi približno pola do jednog kilograma tjedno.

Redukcijska dijeta sadrži hranu sa manje masnim varijantama iz gotovo svih skupina namirnica - voće, povrće, žitarice i proizvodi, meso i proizvodi te mlijeko i proizvodi. Masnoće, sadrže dvostruku količinu energije u odnosu na proteine i ugljikohidrate, pa je uputno smanjiti njihovu konzumaciju. To znači da treba izbjegavati namirnice sa visokim udjelom masti (ulja, maslac, margarin, majoneza, mesne prerađevine, masno meso itd.), kao i načine pripreme hrane kod kojih je udio masnoća visok (pržena hrana). Hrana primjerena redukcijskoj dijeti priprema se kuhanjem, kuhanjem na pari, pečenjem, na roštilju, odnosno u posudama koje osiguravaju minimalno dodavanje masnoće.

Treba izabrati jednostruko nezasićene i višestruko nezasićene masnoće zastupljene u uljima (maslinovo, lanenih sjemenki, suncokreta, kukuruznih klica, soje) te iste masnoće iz hrane kao što je badem i drugo orašasto voće. Navedene masnoće pridonose unosu vitamina A, D, E i K te esencijalnih masnih kiselina.

Potrebno je povećati unos voća i povrća tako da se dnevno konzumira barem 3 voćke (ili proizvoda) i 2 serviranja povrća. Npr. dnevno konzumiranje 2 naranče, 1 jabuke, 100 g mrkve, i dvije veće zdjelice zelene salate dati će samo 330 kcal.
Ukupni unos ugljikohidrata treba se kretati oko 55% - tu se ubrajaju žitarice i proizvodi, mahunarke, voće i povrće (te dodani šećer čija količina treba biti minimalna).
Kao izvore proteina treba birati krto (mršavo) meso, meso peradi, ribu, soju imahunarke,a izbjagavati izvore proteina koje u sebi "kriju" i veće količine zasićenih masnoća, primjerice masno meso.

Unos tekućine
Odrasle osobe trebaju unositi 1,5l tekućine dnevno, ukoliko su fizički aktivni tada i više. U izbor ulaze: obična voda, mineralna negazirana voda, gazirana voda, čajevi bez dodanih šećera, svježe iscijeđeni voćni sokovi razrijeđeni vodom. Treba izbaciti zaslađena gazirana pića koja sadrže visok udio dodanih šećera i fosforne kiseline.


(3) Tjelesna aktivnost
S obzirom da uspjeh neke redukcijske dijete postaje očitiji ako uz smanjeni unos kalorija dolazi i do njihove veće potrošnje, uputno je u "program gubitka suvišnih kilograma" uključiti i umjerenu tjelesnu aktivnost. Ne samo da pomaže dobrom raspoloženju, nego se tjelesnom aktivnošću povećava aktivno tkivo - mišić. Dok se u masnim stanicama pohranjuje energija, ona se troši u aktivnom mišiću. Svako povećanje mišićne mase pogoduje povišenju vrijednosti bazalnog metabolizma te većem trošenju masnoća iz zaliha. Tridesetak minuta svakodnevne tjelesne aktivnosti osim što će povoljno djelovati na smanjenje mase, smanjuje masnoće u krvi, te rizik od oboljenja srca, dijabetesa, hipertenzije i raka debelog crijeva.



Farmakoterapija


Ponekad promjena životnog stila, prehrambenih navika i tjelovježba ne mogu dati zadovoljavajući rezultat. Tada se treba obratiti liječniku koji će propisati terapiju lijekovima, nakon što je procijenio sve čimbenike rizika. Terapija lijekovima sigurno će biti učinkovitija ako se pacijent disciplinira za stolom i ako promijeni svoje životne navike koje su ga dovele do stanja opasne pretilosti. Lijekovi za mršavljenje indicirani su u osoba koje imaju znatno povišen BMI, a treba ih uzimati pod liječničkim nadzorom. Trenutne upute za primjenu lijekova za sniženje prekomjerne mase preporučuju da ih je prikladno koristiti kod osoba čiji BMI je viši ili jednak 30. Ukoliko su prisutni opasni čimbenici rizika i bolesti poput hipertenzije, dislipidemije, koronarne bolesti srca, te dijabetesa tip II, opravdana je primjena farmakoterapije već kod vrijednosti BMI 27.

Mehanizmi djelovanja lijekova za mršavljenje su različiti, a uključuju smanjenje osjećaja gladi, poticanje osjećaja sitosti, pojačavanje termogeneze, poticanje metabolizma, selektivno ometanje apsorpcije masti. Lijekovi učestalo posjeduju popratne pojave, te se dobrobit i rizik pojedinog lijeka treba oprezno odvagnuti za svakog pojedinca. Gruba klasifikacija lijekova za mršavljenje dijeli lijekove u one koji djeluju na središnji živčani sustav i one koji na njega ne djeluju. Česte popratne pojave lijekova koji djeluju na središnji živčani sustav su suhoća usta, glavobolja, nesanica i konstipacija. Dugotrajna primjena lijekova za mršavljenje sigurna je i ispitana za dva lijeka: orlistat i sibutramin koji su prisutni na hrvatskom tržištu.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sub Jan 19, 2008 10:41 am

Prije samog početka provođenja redukcijske dijete potrebno je odrediti indeks tjelesne mase (BMI) kako bi se utvrdilo postoji li uopće potreba za mršavljenjem. Kliknite ovdje http://www.plivazdravlje.hr/?section=bmi

meni je bm prenizak.
morala bi dodati tj ugojiti se 4-6 kg.
ima li ih neka na zajam lol!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Stazi Sub Jan 19, 2008 10:49 am

Meni kaze da sam idealna ali ja ne mislim tako Mad Ipak bih volela da se vratim na kilazu od pre trudnoce, bare m toliko. Kakva je to UN dijeta?
Stazi
Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Godina : 47
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od ZZ Sub Jan 19, 2008 11:53 am

evo link,pa pogledaj..dijeta je super i vrlo je zdrava i delotvorna..

http://www.dijeta.net/un_dijeta.htm

a ovde se mogu skinuti knjige sa uputstvom,receptima i šta posle dijete..

http://www.dijeta.net/knjige/
ZZ
ZZ
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 445
Godina : 53
Lokacija : Srem
Datum upisa : 16.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Stazi Ned Jan 20, 2008 2:11 am

Hvala
Stazi
Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Godina : 47
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Betty Boop Uto Feb 05, 2008 3:33 am

I meni na tom plivinom sajtu kažu da mi je tel.index idealan, a ja smatram da sam najbolje izgledala,a i najbolje se osećala sa 60kg! Sad sam nakon ovog programa zdrave hrane sa 67 pala na 64, iako nije puno, baš mi se jako primeti u licu i butinama, što me raduje! A Raša je smršao čak 6 kg!
Sve u svemu, imam nameru da neke stvari iz ovog programa uvrstim u svoje svakodnevne navike, a bar 2 puta godišnje ću da "odrađujem" kompletan program.
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Uto Feb 05, 2008 5:30 am

Ja nikad nisam drzala rigorozne dijete i pila sredstva za mrsavljenje! Zakleti sam protivnik toga i nikad ne bih probala. Kad se ugojim ja krenem da vezbam i dodatno vodim racuna o unosu ugljenih hidrata- testenine, hleb, peciva, izbacim slatkise i jedem manje masne vrste mesa, jako puno povrca i voca. I inace se trudim da se ovako hranim ali se na faxu nije bas moglo jer su testenine najbrze za spremanje a u klubu su jedino peciva prodavali pa kad se stomak oglasi nema se kud. Jedno sam vreme nosila voce i zdravu hranu od kuce.
U trudnoci nisam nista osim stomaka dodala ali sam krenula da se gojim nakon porodjaja iz straha da ce mi nestati mleko ako ne jedem dovoljno. Zato sam opet izbacila slatkise i dvaput nedeljno idem na aerobik/vezbe snage/pilates i samo pilates i bar jednom na bazen. Cilj mi je da sve "zategnem" i vratim na svoje mesto i da ciljanim vezbama delujem na grupe misica i zone tela kojima je potrebno toniranje.
Inace i meni je ovaj test rekao da mi je tezina idealna- cak na granici izmedju idealne i male ali ja primecujem da bi trebalo da poradim na vracanju u formu pa se trudim da to postignem.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Emi Sre Feb 20, 2008 11:23 am

Anticelulit dijeta

Primer jelovnika

Doručak
- Šolja nezaslađenog zelenog čaja,
- Šolja posnijeg jogurta,
- Činijica kornfleksa.
Užina: sok od narandži, bez šećera.

Ručak
- 80 g testenine sa sosom od svežeg paradajza, belim lukom i bosiljkom,
- 80 g mladog sira,
- parče tosta
- salata od nastrugane šargarepe i soka od limuna.
Užina: 3 kriške svežeg ananasa.

Večera
- Tanjir čorbe ili supe od povrća,
- 200 g filea od oslića koji je zapečen u pećnici bez masnoće sa biljnim začinima i sokom od limuna,
- tanjir sezonskog povrća pripremljenog na pari,
- parče integralnog hleba.

Napomena:
Uz ograničenje kalorijskog unosa, dnevno treba popiti oko 2 l negazirane vode ili zelenog čaja.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Emi Sre Feb 20, 2008 11:30 am

15- dnevna dijeta iz bolnice Sremska Kamenica

Doručak isti svakog dana:
1 narandža, 1 dvopek, 1 šolja čaja ili kafe bez šećera


RučakVečera
1.dan1 narandža
1 kuvano jaje
1 kiselo mleko
2 paradajza
2 kuvana jaja
pola glavice zelene salate
2.dan1 narandža
1 kuvano jaje
1 kiselo mleko
1 šolja čaja ili kafe
125 g mlevenog mesa
1 paradajz
1 narandža
1 dvopek
3.dan1 narandža
1 kuvano jaje
1 kiselo mleko
1 glavica salate
125 g mlevenog mesa
1 paradajz
1 narandža
1 šolja kafe ili čaja
4.dan125 g mladog sira
1 narandža
1 dvopek
125 g mlevenog mesa
2 paradajza
1 jabuka
1 dvopek
5.dan200 g kuvanog mesa ili ribe
1 paradajz
1 dvopek
0.5kg kuvanog povrća (šargarepa, karfiol)
1 jaje

Svo meso i povrće začiniti vegetom, a čaj i kafu piti bez šećera. Nakon 5 dana se izgubi 2,5-5 kg. Dijeta se ponavlja još 2 puta i za to vreme možete izgubiti do 15 kg koji se neće vratiti ako jedete normalno. Osim što svakog ponedeljka jedete sledeće:
doručak: jedna čaša soka od limuna bez šećera.
ručak: jedna jabuka i jedan dvopek
večera: jedno kuvano jaje, jedan paradajz i jedan dvopek.


Napomena: za vreme dijete ne sme se konzumirati alkohol. Navedene namirnice se mogu jesti tople ili hladne. Ne sme se ništa izostaviti.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sre Feb 20, 2008 11:33 am

lele ja i ovako mrsava jedem k zmaj,ko li moze ziveti i izdrzati sa ovakvom dijetom.
za ceo dan da pojedem jedno jaje,jedan paradajz i jedan dvopek,da imam i sto kila to mi je nezamislivo,a kamoli zdravo!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Emi Sre Feb 20, 2008 11:38 am

Kad sam ostala trudna imala sam 64...ugoila sam se mnogo, na porodjaj sam otisla sa 98...onda imala sam 68 nakon 2 meseca e sad...opet sam nakacila i imam 72.

Hocu da dodjem na 58, najbolje se osecam tada...a imala sam 58 ahhhh pre godinu ipo kad sam bila Mlada hihiihihhiihih

E sad neznam koju dijetu da uhvatim????
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Gost Sre Feb 20, 2008 11:40 am

nemoj samo ovako nesto molim te samo da se izgladnjujes i sebe mucis,jedi cesce,al po manje,izbnaci slatkise i sve sto goji i uspeces.... Laughing drzim ti fige do leta kad budemo birali mis bikini bices macka i po!!!!!!! Laughing Cool
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja Empty Re: Dijeta, sredstva za mrsavljenje- dnevnik mrsavljenja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu