Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

+28
mama_daisy
GAGA
Endzi
maja31
Ivana
pricalica
Mima
Beba
Betty Boop
dadls
ZZ
Miloseva_mama
Stazi
Dunja
Bojana
Andjela
Emi
vekiks
Pokita
Veka
Dy
milenica_89
Mildan
Milica
Sarina_mama
tanasija
Tamara
maja
32 posters

Strana 5 od 16 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Sledeći

Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od maja Sre Okt 17, 2007 7:53 pm

First topic message reminder :

Kada ste uveli sokice, voce, povrce, meso, jaja, plazmu....
Mi smo Mateji sokice uveli vec u trecem mesecu (blagi sok od jabuke, Hipp-ov, breskvu, bananu, sljivu, krusku...sve postepeno i po malo), vocne kasice smo poceli da klopamo sa 4,5 meseca, a povrce sa 5,5.
Meso smo uveli od 6-og, a jaja od 7-og meseca.
Plazmu je "aktivno" poceo da jede sa 7 meseci (ubacim u kasicu kasiku-dve), a pre toga nije bio odusevljen.
Kakav je vas stav o tome kada poceti dohranu?
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole


Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Uto Feb 05, 2008 9:55 am

daj joj prvo sargarepu,tako ovde pise,a i ja ti je savetujem!!!!! Very Happy
kupi kupovnu ili joj je sama napravi,ima gore i kako!!
pa nam sutra javi kako ju je prihvatila :zurka1:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Uto Feb 05, 2008 10:14 am

Sve što se daje dojenčetu a nije mlijeko smatra se dohranom.
Meso se uvodi u prehranu prvo kao mesna juha koja se miješa s povrćem, tjesteninom i žitaricama, a poslije kao pasirano i usitnjeno meso.
U prvoj godini života bebe rastu brže nego ikada kasnije u životu: u dobi od oko 4 mjeseca udvostruče svoju tjelesnu težinu, a do prvog rođendana je utrostruče. To ukazuje na važnost kvalitete prehrane u toj prvoj godini djetetova života jer ona direktno utječe na zdravlje, rast i tjelesnu težinu.

Između 4. i 6. mjeseca starosti, dojenče je sposobno prihvatiti i drugu hranu osim mlijeka. Rana dohrana (prije 4. mjeseca starosti) ne donosi nikakve prednosti, nego povećava mogućnost pojave alergija na hranu kod djece, a nakon 6. mjeseca samo mlijeko više ne može zadovoljiti povećane prehrambene potrebe djeteta.


Redoslijed uvođenja pojedinih namirnica ovisi u najvećoj mjeri o tradiciji i nije bitan za djetetovo zdravlje. U zapadnim zemljama započinje se žitnim kašicama pa se onda uvodi voće i povrće.

Redosljed uvođenja namirnica
Započeti dohranu voćnim sokovima i voćnim kašicama. Prvo se počinje s jabukom, kruškom, bananom, breskvom, marelicom..., nakon 7. mjeseca s jagodama, kupinama, borovnicama, a tek nakon 10. mjeseca s citrusima (limun, mandarina, naranča, grejp) koji mogu izazvati alergijske reakcije. Voće se oguli, odstrane mu se koštice, skuha se na pari ili u malo vode, peče u pećnici i propasira ili ponudi svježe usitnjeno mikserom.
U prehranu dojenčeta nakon voća, postupno treba uvesti juhe i variva od povrća. Mrkva, krumpir, bundeva, tikvica, cvjetača, brokula i dr. povrće kuha se s malo tekućine ili na pari te dobro usitni mikserom ili propasira. Kašicama se može okus popraviti dodatkom mlijeka koje dojenče inače pije, brašna ili krupice koji će ugustiti varivo ili malo šećera. Tijekom prve godine povrće se ne soli niti se stavljaju začini. Mahunarke (grah, slanutak, leća, soja...) se uvode kasnije, i to u vrlo malim količinama, oko desetog mjeseca jer su teže probavljive.
Nakon voća i povrća u prehranu dojenčeta treba uvesti žitarice, tj. žitne kašice na mlijeku. Počinje se uglavnom rižinim pahuljicama, kukuruznom krupicom i pahuljicama koje se miješaju s majčinim ili adaptiranim mlijekom u rjeđe kašice, a ako se u dohranu krenulo nešto ranije, tek nakon navršenih 6 mjeseci se uvode žitarice s glutenom i njihove prerađevine (tjestenina) - pšenica, zob, raž, ječam. Ako koristite zrna riže, zobi, kukuruza ili ječma, namočite ih preko noći, usitnite ih u mikseru i kuhajte dok ne budu posve mekana. Sitnu kuhanu tjesteninu, rižu, mekani kruh i krekere možete početi davati kada dijete počne žvakati.
Nakon što je dijete prihvatilo pojedinačne namirnice, one se mogu početi kombinirati u obroku, npr.: voće i povrće (npr. jabuka i mrkva), žitne kašice s voćnim pireom (npr. rižine pahuljice i jabuka) ili umiješati žitarice u variva od povrća ( npr. kukuruz s tikvicama).
Meso se uvodi u prehranu dojenčeta nakon 7. mjeseca. Prvo kao mesna juha koja se miješa s povrćem, tjesteninom i žitaricama, a poslije kao pasirano i usitnjeno meso. Mlado, nemasno pileće, pureće meso, potom kunić i mlada teletina najbolji su izbor za početak. Bijela riba, tamno meso peradi i junetina daju se od 8. mjeseca života, a plava riba, svinjetina i suhomesnati proizvodi ne prije prvog rođendana.
Mliječni proizvodi: kravlji sir, jogurt i vrhnje, uvode se u prehranu nakon navršenih 8 mjeseci kao samostalni obroci ili kao dodatak kašicama od voća (jogurt, sir) ili varivima od povrća (vrhnje).
Žumance se daje nakon 8. mjeseca života, i to samo tvrdo kuhano jer se lakše probavlja, a bjelance tek nakon prve godine.
Sušeno voće (smokve, marelice, grožđice i dr.) kao koncentrirani izvor kalorija predstavlja prikladnu i ukusnu namirnicu za djecu kada počnu žvakati hranu.
Orašasti plodovi (orah, lješnjak, badem, kikiriki...) i njihovi maslaci (kikiriki maslac, maslac od lješnjaka...) potencijalni su alergeni pa se ne trebaju uvoditi prije navršene 1. godine života djeteta.
Med je proizvod koji izaziva dosta alergija pa se ne uvodi u prehranu prije navršenih 6 - 8 mjeseci.
Savjeti za dohranu
Preporučuje se da dječja hrana pripremljena kod kuće bude nezačinjena, dobro kuhana, usitnjena ili pasirana i pripremljena u čistim uvjetima. Valja koliko je god moguće izbjegavati meso životinja koje su uzgajane uz pomoć antibiotika, hormona..., kao i voće i povrće koje je umjetno gnojeno ili prskano ili raste u neposrednoj blizini prometnica (odnosno, ako nemate vlastiti vrt, preporučuje se kupovati hranu iz organsko-biološkog uzgoja).
Gustoću hrane uskladite s mogućnostima djeteta odnosno s pojavom zubi.
Industrija nudi velik izbor gotove dječje hrane pogodne za dohranu dojenčadi. Sirovine koje služe za pripremu dječjih kašica u pravilu su kvalitetne i kontroliranog podrijetla, a proizvodi pripremljeni bez dodatka konzervansa ili štetnih tvari. Stoga ih mnogi roditelji koriste za prehranu svojeg djeteta. Važno je uvijek obratiti pozornost na ono što piše na deklaraciji.

Dohranu započnite s malom količinom hrane, bez prisile i kada je dijete zdravo i odmorno. Budite strpljivi, dijete se mora naviknuti na novi način hranjenja žličicom.
Nova se namirnica uvodi u razmacima od nekoliko dana da bi se vidjelo podnosi li je dijete dobro ili se pojavila moguća alergijska reakcija.
Ako je netko u obitelji alergičan na namirnice kao što su jaja, limun, naranča, grejp jagode, riba, kravlje mlijeko, pšenica..., one se ne uvode u prehranu prije prvog rođendana.
Ako dojite, nastavite dojenje uz dohranu što duže jer su djetetu do 1. godine potrebna barem 2 - 3 mliječna obroka dnevno, samostalna ili u kombinaciji s voćnim ili žitnim kašicama. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je nastaviti s dojenjem uz dohranu do 2. godine djeteta.
Kada započnete s dohranom, djetetu između obroka ponudite prokuhane vode u šalici ili čaši.
Ako dijete odbija neku namirnicu, ponudite mu je opet za nekoliko dana ili je pripremite u kašicu kojoj ste dodali malo mlijeka koje dijete inače pije.
Kašicama, juhama i varivima od povrća i žitarica slobodno dodajte jednu žlicu (najbolje hladno prešanog) biljnog ulja (suncokretova, sojina ili maslinova) koja su važan izvor nezasićenih masnih kiselina i vitamina topljivih u mastima (A, D, E i K), a daju i osjećaj sitosti.
Gustoću hrane uskladite s mogućnostima djeteta (s pojavom zubi). Glatke kašice bez grudica ponudite djetetu starosti do 6 mjeseci. Ako se u peleni redovito nalaze čitavi komadići hrane, još nekoliko tjedana pravite kašice. Namirnice samljevene ili izgnječene vilicom tako da izgledaju kao kravlji sir ponudite nakon navršenih 6 - 8 mjeseci, a sitne komadiće (sitna tjestenina, riža, mljeveno meso...) i hranu u štapićima (mrkva, jabuka narezana na štapiće) nakon 8 do 9 mjeseci. Nakon 10 - 12 mjeseci vaše dijete jede većinu onoga što jede i ostatak obitelji, ali isjeckano na komadiće.
Nemojte dodavati sol i začine jer maloj djeci mogu oštetiti bubrege.
Također izbjegavajte suhomesnate proizvode, jako začinjenu i masnu hranu.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Uto Feb 05, 2008 10:19 am

Početak dohrane
Do napunjenog šestog mjeseca života, majčino mlijeko najbolja je i dostatna hrana svakom djetetu. Nikakva dodatna tekućina nije potrebna ukoliko se dijete doji na zahtjev. Sve što ponudimo djetetu osim mlijeka, zovemo dohranom. Dakle i voćni sokovi spadaju u dohranu.
Nekoć se dohranu započinjalo mnogo ranije, već oko četvrtog mjeseca života. Sa sve većim ekološkim onečišćenjem zemlje, kao i mnogim intervencijama kod namirnica, razvoj raznovrsnih alergija na hranu uzeo je veliki zamah. To je jedan od važnijih razloga zašto se napustilo tako rano uvođenje dohrane. Probavni sustav mlađeg djeteta je nedovoljno zreo i propušta neprerađene sastojke hrane čime se povećava mogućnost razvoja alergije, kože ili dišnog sustava. Sa punih šest mjeseci djetetov je organizam zreliji i jači i eventualna alergija se pokaže u roku od tri do četiri dana, čime smo u mogućnosti odmah prepoznati koja je namirnica izazvala reakciju i na neko vrijeme je izbaciti iz bebinog jelovnika. Osim toga, dokazano je da dijete mlađe od šest mjeseci ima refleks guranja hrane jezikom.
Uvođenjem dohrane javlja se potreba i za dodatnom tekućinom. Najzdraviji izbor je svakako čista voda. Ipak, ukoliko imate sokovnik, možete djetetu ponuditi i prirodni svježe iscijeđeni sok od npr jabuke, kruške ili mrkve. Iscijeđeni sok agruma, suprotno negdašnjoj praksi, danas se ne nudi prije kraja prve godine jer su agrumi, dokazano, potencijalno veliki alergeni. Industrijski sokovi nikako nisu dobar izbor ponajprije zbog velike količine šećera koji sadrže. Također, nemojte dijete navikavati na bočicu. Tekućinu ponudite direktno iz čašice ili iz žličice.
Osnovne skupine namirnica su voće, povrće, žitarice, meso i jaja te mliječni proizvodi. U svakoj skupini namirnica postoje one s kojima možemo početi odmah i one sa kojima je bolje pričekati neko vrijeme. U tablici dohrane donosimo vam okvirni prikaz namirnica i preporučene dječje dobi.
U različitim zemljama različiti su običaji pri uvođenju prve vrste namirnica. U nekima je to voće, kao i kod nas, u drugima pak povrće ili žitarice. Prilično je nevažno koju ćete namirnicu prvu uvesti: voće je slatkasto i time možda bebi poznato i prihvatljivo. Žitarice su, s druge strane, neutralna okusa pa će ih dijete možda najlakše prihvatiti. Netko savjetuje da se prvo uvede povrće ne bi li ga beba što ranije zavoljela pa da kasnije ne bude problema s prihvaćanjem okusa. Što ćete svom djetetu prvo ponuditi ovisi ponajprije o vama i vašim afinitetima u prehrani.
Voće je, kao što je općepoznato, veliki izvor vitamina i minerala. Zbog tih svojih svojstava pomaže boljoj iskoristivosti sastojaka drugih namirnica, primjerice željeza. Ono također regulira probavu zbog obilja biljnih vlakana.
Povrće je najšarolikija skupina namirnica, pa tako imamo lisnato povrće koje je puno vitamina i minerala, krumpir koji je bogat škrobom i povećava kalorijsku vrijednost obroka te mahunarke pune bjelančevina.Kako se povrće znatno razlikuje po probavljivosti, treba također paziti kada koje ponuditi djetetu.
Žitarice su bogate škrobom, vrijednim bjelančevinama i vitaminom B. One daju osjećaj sitosti i pune jelovnik dodatnim kalorijama. Najbolje je koristiti neprerađene, neljuštene žitarice, koje onda sadrže i vlakna važna za probavu.
Kod žitarica je važno paziti da se one koje sadrže gluten ne ponude prerano. Zato u početku dohrane u obzir dolaze samo kukuruz i riža.
Meso također sadrži obilje bjelančevina i željeza. Nudi se postupno, od posnog i lakše probavljivog, prema teže probavljivome. Iznutrice se daju tek po navršenoj prvoj godini života i to jako pazeći na porijeklo životinje čije iznutrice nudimo bebi.
Jaja su najčešći alergeni pa sa njihovim uvođenjem treba vrlo oprezno. Bjelanjak je u tom smislu najopasniji pa ga nikada ne nudimo prije navršene prve godine života. Žumanjak se može ponuditi nešto ranije. Iako vrlo vrijednog sastava jer je puno bjelančevina, a žumanjak i željeza, jaje ne treba davati češće od dva do tri puta tjedno.
U samom početku dohrane, nemojte imati prevelika očekivanja: uvođenje dohrane polagan je proces. Dijete je naviklo samo na mlijeko i neka djeca opirat će se novom načinu hranjenja. Druga će pak prirođenom znatiželjom oduševljeno prigrliti žličicu i nove okuse. Neka vas ni jedno od toga ne zbunjuje, znamo da su sva djeca različita. Ipak, i jednima i drugima za navikavanje bit će dovoljno nekoliko malenih žličica. Vremenom, količina će se povećavati, ovisno o djetetovoj naravi i apetitu. Obavezno nakon hranjenja djetetu ponudite dojku ili mlijeko koje inače pije - proći će dugo vremena dok dijete bude spremno cijeli obrok mlijeka zamijeniti krutom hranom.
Kako je dijete naviklo samo na tekuću hranu, dobro je da su kašice u početku što mekše konzistencije. Zbog toga je najbolje u kašicu dodati malo mlijeka koje dijete i inače pije jer, osim što će dati glatkoću, okus će biti poznat i dijete će spremnije prihvatiti ponuđenu hranu.
Znajte da su djetetove desni oštre i apsolutno spremne izaći na kraj sa jabukom ribanom na najsitnijem ribežu ili kuhanom mrkvom zgnječenom vilicom.
Nema, dakle, potrebe da hranu meljete ili miksate. Ukoliko se unatoč tome ne osjećate sigurno, slobodno kašicu sameljite štapnim mikserom.
Kada jednom dohrana počne, stolica djeteta promijenit će se. U njoj se mogu vidjeti komadići neprobavljene hrane, može se obojati, npr narančasto od mrkve ili ružičasto od cikle. Isto tako, od lisnatog povrća može postati tamna i tvrda. Ukoliko dođe do zatvora, ne brinite, to je normalna pojava za tako velike promjene u jelovniku, sve dok djetetu ne pričinjava poteškoće. Može proći i nekoliko dana da dijete nema stolicu. Ako ipak primijetite da to bebi smeta ili jako brinete, savjetujte se sa pedijatrom o eventualnoj primjeni glicerinskog čepića.
Isto tako, može se dogoditi da dijete ima nekoliko stolica na dan. Sve dok one nisu tekuće i nema straha da bi dijete zbog toga dehidriralo, nema razloga za brigu, i to je normalno. Ukoliko su stolice jako rijetke i vrlo učestale također se savjetujte sa pedijatrom.

I na kraju, nekoliko ideja za početak dohrane.
JABUKA
Dobro operite jabuku, ogulite joj koru i naribajte na najsitniji ribež. Dodajte nekoliko žličica izdojenog mlijeka ili mlijeka koje beba inače pije, promiješajte te žličicom ponudite bebi.
Isto tako, možete dobro opranu jabuku oguliti, izrezati na ploške i skuhati na pari. Također pomiješajte sa nekoliko žličica mlijeka i zgnječite vilicom do kašaste konzistencije pa ponudite bebi.

MRKVA
Mrkvi nožem sastružite gornji sloj, dobro operite u hladnoj vodi, narežite na ploškice i kuhajte na pari. Kuhanoj mrkvi dodajte nekoliko žlica mlijeka (izdojenog ili onoga koje beba inače pije) i vilicom zgnječite do željene gustoće.
Drugi je način da opranu i narezanu mrkvu kuhate u 1 dl vode, poklopljeno. Kada je mrkva potpuno mekana, zgnječite je vilicom, zajedno s vodom u kojoj se kuhala.
Tako pripremljenu mrkvu začinite sa nekoliko kapi maslinovog ulja ili vrlo malenom kuglicom maslaca. U mrkvu je važno dodati malo masnoće zbog iskoristivosti D vitamina. Nikada nemojte soliti hranu za djecu. Također nemojte stavljati ni šećer. Djeca nemaju na taj način formiran okus kao odrasli i njima hrana nema bljutav okus. Na ovaj način ne samo da ćete poštedjeti njihove bubrege, nego ćete im stvoriti i zdrave prehrambene navike.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Uto Feb 05, 2008 10:20 am

Deset uputa za dohranu (od 6 mjeseci do 2 godine)
Majčino mlijeko je prirodna i sasvim dovoljna hrana za najmanje prvih 6 mjeseci djetetova života. Ipak, velik broj majki prestaje dojiti prije ili uz početak uvođenja raznovrsne prehrane u bebin jelovnik unatoč tome što su sve prednosti dojenja ostale iste. Vaše mlijeko je i dalje potrebno vašoj bebi jer se njegova prehrambena vrijednost čak i povećava većom koncentracijom korisnih tvari u mlijeku.
Krenite s dohranom polako, slijedeći preporučeni raspored uvođenja novih namirnica. Neka djeca će oduševljeno prihvatiti prve kašice već u dobi od 6 mjeseci, a neki će tek s navršenih 10 mjeseci prestati pružati otpor novom obliku hranjenja. Budite strpljivi.
1. Počnite dodavati dohranu s djetetovih šest mjeseci. Do šest mjeseci isključivo dojite, a onda počnite davati djetetu da proba druge vrste hrane, uz nastavak dojenja – često i na zahtjev.
2. Nastavite dojiti do djetetove druge godine ili duže. Nastavite dojiti toliko dugo i toliko često koliko vi i vaše dijete želite.
3. Provodite "odgovorno hranjenje". Odgovarajte na znakove gladi svoga djeteta i na njegovu sposobnost hranjenja. Pomažite i ohrabrujte hranjenje, budite strpljivi. Eksperimentirajte s različitim vrstama hrane, različitim okusima, kombinacijama i teksturama. Smanjite na minimum ometanja, mnogo se smiješite, gledajte dijete u oči, koristite ohrabrujuće riječi. Neka hranjenje postane vrijeme za učenje i ljubav.
4. Pripremajte i skladištite hranu na siguran način. Operite svoje i djetetove ruke i pribor za jelo prije pripreme hrane i hranjenja. Najbolje bi bilo djetetu dati hranu odmah nakon pripreme. Ako pripremljenu hranu morate skladištiti izvan hladnjaka, upotrijebite je u roku od dva sata ili je sačuvajte samo do sljedećeg obroka i temeljito je podgrijte. Sastojke skladištite u ohlađenim i zatvorenim posudama, tako da se ne mogu kontaminirati. Izbjegavajte za hranjenje koristiti bočice jer se teško održavaju čistima.
5. Postupno povećavajte količinu hrane koju dajete djetetu. Počnite s malim količinama u dobi od šest mjeseci i povećavajte ponuđenu količinu kad vaše dijete pokaže povećan interes, a u isto vrijeme nastavite često dojiti. djetetove energetske potrebe od dohrane su otprilike 200 kcal na dan u dobi od šest do osam mjeseci, 300 kcal na dan u dobi od devet do jedanaest mjeseci, 550 kcal na dan u dobi od dvanaest do dvadeset i tri mjeseca.
6. Varirajte konzistenciju i raznolikost ponuđene hrane. Odgovarajte na interes svoga djeteta i njegovu sposobnost prihvaćanja različitih tekstura i okusa. Na početku bebe trebaju meku hranu, ali uskoro nauče žvakati. S osam mjeseci bebe mogu jesti hranu koju mogu same držati u ruci. S dvanaest mjeseci mogu jesti većinu hrane koju jede i ostatak obitelji, narezanu na male komade ili razmekšanu po potrebi.
7. Povećajte učestalost davanja hrane. Sa šest do osam mjeseci ponudite hranu dva do tri puta na dan, a s devet do dvadeset i četiri mjeseca, tri do četiri puta na dan, s dodatkom hranjive užine jednom ili dvaput dnevno, po želji, uz dojenje.
8. Dajte djetetu hranu bogatu hranjivim tvarima. Dajte mu meso, perad, ribu i/ili jaja svaki dan ili što je češće moguće. Dajte djetetu grah, grašak, leću, paste od orašastih plodova i/ili mliječne proizvode, pogotovo ako obroci ne sadrže namirnice životinjskog porijekla. Svaki dan dajte djetetu voće i povrće u boji. Pokušajte ne davati osnovne namirnice same za sebe, na primjer, nemojte djetetu davati samo rižu ili kukuruznu kašu, nego dodajte namirnice bogate hranjivim sastojcima, kao što su smrvljena riba, jaja, mahunarke i paste od orašastih plodova. Nemojte djetetu davati gazirana pića, zašećerene sokove, kavu ili čaj. Ta pića pune djetetov želudac i zamjenjuju hranjivije namirnice. Ako je dijete žedno, ponudite mu majčino mlijeko ili čistu prokuhanu vodu.
9. Zaštitite zdravlje vitaminima i mineralima. Dajte djetetu širok spektar namirnica, jer će to povećati mogućnost zadovoljenja njegove potrebe za vitaminima i mineralima. Djeca koja se hrane veganski ili vegetarijanski obično za zadovoljavanje potreba trebaju prikladne dodatke vitamina i minerala ili namirnice kojima su dodani vitamini i minerali. Neke majke i djeca također će možda trebati koristiti namirnice kojima su dodani vitamini i minerali ili uzimati pripravke u skladu s lokalnim uvjetima.
10. Tijekom djetetove bolesti češće dojite. Dok je dijete bolesno, ponudite mu više tekućine i omiljenih pića. Barem dva tjedna nakon bolesti potičite dijete da jede više hrane.

Voće
1. kruške, jabuke
2. banane, marelice, breskve, šljive, trešnje (7 mj.)
3. kupine, jagode, borovnice, maline, agrumi (naranča, grejp, limun), koštunjavo voće (orah, lješnjak, badem) – mljeveno (12 mj.)

Povrće
1. mrkva, koraba, tikvice
2. krumpir, mahune, brokula, buča (8 mj.)
3. grašak, repa, rajčica (9 mj.)
4. kupus, kelj, poriluk (10 mj.)
5. špinat, blitva, leća, grah (12 mj.)

Meso
1. bijelo pileće i pureće meso, janjetina
2. teletina, kunić (7 mj.)
3. tamno meso peradi (8 mj.)
4. junetina, govedina (9 mj.)
5. svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice (13 mj.)
Riba
1. bijela riba, pastrva (7 mj.)
2. plava riba (13 mj.)

Jaja
1. žumance (10 mj.)
2. bjelance (13 mj.)

Mliječni prozvodi
1. svježi kravlji sir, skuta (11 mj.)
2. jogurt, kiselo mlijeko (11 mj.)
3. vrhnje (12 mj.)
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Betty Boop Uto Feb 05, 2008 11:25 am

mala Milena ::pocinjemo sa povrce od sutra...molim za savet koje povrce da joj sad za pocetak spremam??

I ja sam mišljenja da ne trebaš pošeti sa krompirom. Mi smo počeli sa kuvanom šargarepicom,pastrnjakom, pa brokoli, karfiol, celer, bundevu...ja sam spremala tako što sam povrće dinstala na samo malo vode, pa kad je gotovo (mekano) onda dodam koju kap maslinovog hladno ceđenog ulja i koje zrno morske soli...ponekad sam dodavala i malo probiotskog jogurta, pogotovo kad je karfiol i brokoli na jelovniku, Vuk to njupa i sada!
Mislim da je dobro da krompir tek kasnije uvedeš, i to u početku uvek kao dodatak nekom "bljutavijem" povrću, da malo popravi ukus, ali stavljaj najviše jednu trećinu krompira, a sve ostalo drugo povrće. Krompir baš nema neku hranjivu vrednost, u smislu vitamina, to je čist skrob.U vidu pirea, znači sam krompir sa malo putera sam Vuku dala tek pre jedno mesec dana, sa punih 11 meseci.
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Uto Feb 05, 2008 11:58 pm

Pa mi smo mrkvu probali pre dve nedelje i super je prihvatila, sad ga mesamo sa jabukom.
Ali htela sam da uvedem jos nesto?

znaci krompir ne.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Betty Boop Sre Feb 06, 2008 12:03 am

Probaj da joj daš mrkvu i paštrnjak...to ti je ono slično peršunu (zelen, ili kako li ga već ko zove), ali je mnogo veće i mesnatije, i mnogo ukusnije...dođe nekako slatkasto.
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Sre Feb 06, 2008 12:56 am

kod nas se zove Paskanat..........ali nije zelen
Probacu Smile hvala
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Betty Boop Sre Feb 06, 2008 1:27 am

hahaha...ma nije ni ovde zelene boje, već bele! Ali se zove zelen!
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Sre Feb 06, 2008 1:28 am

PREHRAMBENI NAPUTAK: Najdraže prve namirnice

# riža
# pahuljice
# breskva
# jabuka
# banana
# mrkva
# kruška
# avokado
# krompir
Banane. Zbog njihove slatkoće i glatke konzistencije, zrele banane podsjećaju na majčino mlijeko što ih čini idealnom hranom za početak. One su jedna od rijetkih voća koje se može hraniti nekuhana. Pustite da banana postane vrlo zrela prije nego je servirate bebi (kora bi trebala biti prekrivena smeđim točkama). Nakon guljenja, izrežite je i zgnječite vilicom te poslužite takvu ili s pomiješanim mlijekom (majčinim ili adaptranim) da bi imala konzistenciju juhice. Banane su odličan obrok za roditelje i bebe u pokretu -- zgnječite nekoliko komadića a ostalo sami pojedite.
Kruške. Kruške su lako probavljive i imaju blag okus savršen za bebe. Kao i svo voće, one su većinom ugljikohidrati i dobar izvor kalija i vitamina A i C. Probajteukuhane kruške umjesto jabuke.

Ukuhane jabuke. Ukuhane jabuke su idealno prvo voće. Imaju nizak postotak limunske kiseline koja može izazvati alergijsku reakciju kod neke dojenčadi. Skuhajte oguljene i narezane jabuke s 2 stolne žlice vode na srednje laganoj vatri dok ne postanu meke. Zgnječite ili izmiksajte dok ne postanu glatka smjesa. Ukuhane jabuke se mogu kombinirati s mnogom hranom, uključujući žitne pahuljice ili kao "umak" za prekriti manje ukusnu ali hranjiviju namirnicu. Nekuhane jabuke su teške za žvakanje bebama ispod 1 godine i postoji visok stupanj opasnosti od gušenja.

Mrkve. Kuhane mrkve su vrlo dobar izvor vitamina A i beta karotena, i kao što je moja mama uvijek govorila, mrkve poboljšavaju noćni vid. Ogulite, narežite na kriške i oparite (kuhajte na pari) mrkve dok ne postanu meke bez začina, soli, šećera ili maslaca. Male grudice zgnječenih, kuhanih mrkvi su najčešće dobro i s uživanjem prihvaćene od strane beba. Zalogaj kuhanih mrkvi ili hrpica oparenih, naibanih mrkvi su dobra hrana za početak hranjenja prstom s 8 mjeseci. Izbjegavajte sirove mrkve koje mogu izazvati gušenje.
Krompiri i tikve. Bebe vole krompir i tikvu zbog njihovog okusa, teksture i boje. Oboje su bogati beta karotenom. Krompir sadrži vitamin B- 6, koji pomaže tijelu da koristi ugljikohidrate, proteine i masti potrebne za zdravu kožu, živce i cirkulaciju. Tikva sadrži kalij i druge hranjive sastojke. Mrkve, krompiri i tikve se mogu brzo skuhati u mikrovalnoj s minimalno izgubljenom hranjivošću. Krompiri su pogodna hrana za mikrovalnu, operete ih, kuhate 7-8 minuta i poslužite. Čak netrebate tanjur. Obavezno promiješajte topao krompir i potražite "vruće točke" jer hrana kuhana u mikrovalnoj može biti neravnomjerno zagrijana. Operite i ogulite krompire prije kuhanja u maloj količini vode, ili prije parenja na srednje jakoj vatri dok ne omekša. Napravite pire s malom količinom tekućine (ili bez). Za raznovrsnost, pomiješajte pire s graškom, mrkvama ili tikvom. Tikvu prepolovite, izvadite koštice i ispecite. Ili je možete oguliti i opariti polovice. Smiksajte dok ne bude glatka smjesa i dodajte vode do željene gustoće.

Avokado. Avokado je , po našem mišljenju, idealna hrana za bebe. Avokadova glatka, kremasta konzistencija omogućuje da ga se svježeg može dati i bebi. Nizak postotak natrija i bez kolesterola, avokado sadrži i hranjive tvari kao što su vitamin A, vitamin B-6, folna kiselina, niacin, fosfor, magnezij, i željezo. Avokado sadrži više kalija od 45 drugih voća, sokova ili povrća, uključujući banane, breskve, mrkve, i jedino je od voće koje sadrži jednozasićene masti koje su neophodne za razvitak vaše bebe. Ima više kalorija od bilo kojeg voća i povrća. Ovo je plus za bebe s obzirom da hranjenje dojenčadi zahtijeva hranjive tvari, hranu koja sadrži puno hranjivih tvari po jedinici težine i volumena. Zreli avokado se može poslužiti bez kuhanja, štedi vrijeme mami i tati. Za pripremu, izrežite na pola oko srčike. Uzmite polovice u svaku ruku i istisnete da maknete sjeme. Izgrebite mesnati dio iznutra i zgnječite vilicom, ili jednostavno direktno hranite iz ljuske sa žlicom. Za raznovrsnost, avokado se može miješati s ukuhanim jabukama ili kruškama, kuhanom tikvom ili pireom od krompira. Jedan od razloga zašto je avokado Searsova najdraža hrana za bebe, dojenčad i djecu, je njegava svestranost. Možete s njim toliko toga napraviti, a mogu i bebe.

http://web.vip.hr/gizmach.vip/Dohrana.doc

lol! nisam znala da se zove zelen lol!
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Sre Feb 06, 2008 8:59 am

Cekamo jos dva-tri dana pa onda ce da proba paskanat, danas je probala krajje mleko, pa nek malo prodju dani da vidimo kako ce ona da reaguje na ovo novo mleko, pa zato ostajemo na voce....
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Pet Feb 08, 2008 1:14 pm

Mi za sad sisamo i jedemo samo pirinac i super smo! Dodala je 330gr za 8 dana!
Ja sam se iskreno dugo dvoumila da li da krenemo jer sam mleka imala na pretek ali je ona pocela da se budi nocu - prvo je pomerila na ponoc, pa na 11, pa nekoliko puta i pre toga. Nije se budila jer je gladna vec je samo htela da bude uz mene- pocne da sisa 4-5min i zaspi. Patronazni brat je zbog toga i nacina na koji place rekao da su zubici ali i predlozio da krenemo sa pirincem jer sam ja bila zabrinuta sto je dodala manje nego inace. I dalje je na krivi rasta koju treba da prati i on kaze da je normalno da od cetvrtog meseca deca dodaju manje ali sam ja ipak bila za pirinac jer mi se cinilo da je itekako spremna. Prihvatila je super- sad jede dva obroka dnevno, jedan u 13 i drugi u 17h obicno po 60ml mleka sa pirincem (sto bude 80ml kasice) plus sisanje posle- skoro da isprazni obe strane. Sad se budi oko 2-3 i cesto bude samo taj jedan obrok u toku noci pa sledeci u 8. Ja sam prezadovoljna kako sve funkcionise!
Za nedelju dana joj uvodim i treci obrok u 9 izjutra ali cu rucak da promenim u pirinac sa povrcem. Necu da joj dajem voce pre povrca jer se neke bebe naviknu na lep sladak ukus pa im se povrce onda ne svidja (slucaj sa prijateljicinom bebom). Onda cu da krenem sa necim sto se ovde zove "baby poridge" za taj novi jutarnji obrok. Sokove mislim da necu uopste da joj dajem vec samo vodu.
Negde je pisalo o najdrazim bebinim namirnicama i navedena je bila banana. Nasa drugarica Alice nece ni da je pomirise. A i njena mama ne voli banane i nikad ih nije jela, posebno ne u trudnoci. Eto koliko su bebe razlicite i koliko treba pratiti jezik vaseg deteta i sve probati pa videti kako ce da ide.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Betty Boop Ned Feb 10, 2008 3:50 am

Mi smo tek pre neki dan prvi put popili kravlje mleko...probudio se ujutru u 06h, malo sikio, pa kad više nije bilo mleka, a on u dreku! po dva puta sam menjala obe strane, ali džaba, nema više ni kapi...
Pa kontam, napunio je godinu, ma daj, ionako sam mislila da mu uskoro dam kravlje da proba, što ne bih sad? I stvarno, ponjupo je flašicu ipo (nešto malo manje od 2 dcl) i tek tada blaženo zaspao...nije se budio do 10h!
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Uto Feb 19, 2008 12:05 pm

Zanima me kad ste poceli da dajete supicu, i kad ste poceli u supu da dodajete hleb??
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Uto Feb 19, 2008 12:13 pm

supicu sam im davala posle sest meseci bez rezanaca ,samo corbicu ,i pod obavezno sve iz supice sargarepa,kuvano meso obicno pilece,zelen....
obicno bih to sve u blenderu smuckala,polila sa malo corbice iz supice i jeli su samo su pucali.
hleb u supu nisam nikada dodavala niti stavljala???!!!!!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Beba Uto Feb 19, 2008 12:57 pm

Mi smo sa 5 meseci krenuli sa voćem (jabuka, kruška, kajsija, breskva, šljiva kad ima tvrđu stolicu), ranije smo krenuli sa voćnim sokićima, po malo, ne sećam se tačno kada. Takođe smo sa 5 meseci krenuli sa rižolinom, kukuruzom (bez ljuski), palentom. Kad je napunion 6 meseci počeli smo sa povrćem (šargarepa, spanać, karfiol, peršun, krompir) i po malo žumanceta, a to sam mu mešala sa supicom. Meso je počeo da jede sa nepunih 7 meseci (piletina, junetina, ćuretina). Posle navršenih 10 meseci smo počeli sa ribom, paradajzom, pečurkama (ali ih on ne voli baš) i nekim ostalom hranom. Prasetinu sam mu kasnije dala.

Nikad mu nisam blendirala ništa, jedino je tako jeo Juvitanine kašice, one su baš kašaste. Gnječila sam mu viljuškom, a meso kidala na sitne komadiće. I nisam nikad imala problema.


Poslednji izmenio Beba dana Uto Feb 19, 2008 12:59 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Beba
Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417
Godina : 39
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 17.10.2007

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Sre Feb 20, 2008 11:17 am

Ishrana odojčeta od petog meseca


Peti mesec:

5 obroka dnevno, na svaka 4 sata po 1 obrok.
Šesti mesec:

takođe 5 obroka dnevno na svaka 4 sata. U ovom periodu početi postepeno sa davanjem tvrdo kuvanog žumanceta.
Sedmi mesec:

4 obroka dnevno. Dva mlečna obroka i dvaputa dnevno po jedna kašica u koju treba umešati tvrdo kuvano žumance.
Osmi mesec:

4 obroka dnevno. Dva mlečna obroka i druga dva obroka dati neku kašicu. Sa jednom kašicom dati do 150 g ispasiranog povrća i žumance (umesto žumanceta može se dati ispasirana jetra i do 70 g bujona). Sa drugom kašicom dati do 150 g ispasiranog voća i 50 g voćnog soka. Leti odojčetu više puta dnevno davati vodu
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Sre Feb 20, 2008 12:50 pm

Mi smo odkad smo poceli sa dohranom (20 dana) uveli: bebi pirinac, pirinac sa mediteranskim povrcem, slatki krompir, sargarepu, paskanat, "butternut squash", "swede", jabuku, bananu. Ostali su nam kruska, papaja, bundeva i krompir za ovu nedelju, a onda krecemo da miksamo sve to u malo slozenije kombinacije i da dodajemo karfiol i zeleno povrce. To ce biti interesantno za videti u peleni Laughing
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Sre Feb 20, 2008 8:27 pm

Od 4. meseca
Od 4. meseca možete dati svojem detetu nekoliko čajnih kašičica na dan žitnih pahuljica prilagođenih deci. Počnite s «dijastaza» pahuljicama, koje su najviše prilagođene još uvek nezrelom probavnom sistemu Vašeg deteta. Mešajte to s bočicom nakon što ste proverili preporučenu količinu na uputstvu. Isto tako možete dete početi prilagođavati na ukuse voća i povrća.


<BLOCKQUOTE>
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 LegumePovrće
Izbor povrća je velik (grašak, tikvice, spanać, šargarepa, pečurke ...). Trebali bi početi davati pire od povrća, koji pomešate u bočicu (s mlekom ili mlečnom formulom) ili dajete kašičicom.
Za ručak počnite sa čajnom kašičicom i onda postepeno povećavajte. Možete osim džemova koristiti sveže ili smrznuto povrće. Kuvajte ga (bolje ga je pripremiti na pari kako bi se sačuvala većina vitamina i minerala), pomešajte s malom količinom mlečne hrane za decu ili vode kako bi dobili glatki gotovo tečni pire. Nemojte dodavati so, detetu to ne treba, a i naša ishrana već prirodno sadrži so.
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 FruitVoće
Počnite s jabukama, kruškama i bananama, zatim šljivama, breskvama ili kajsijama kao sokovima, mešano ili kompot. Ako voće nije zrelo kuvajte ga. Zapamtite, ne dodavati šećer (ili samo vrlo malu količinu). Isto kao i povrće uvedite ga postepeno: čajna kašičica (pomešana u bočicu ili ga dodajte kašičicom) za ručak.
</BLOCKQUOTE>Od 5. meseca

<BLOCKQUOTE>
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 ProduitslaitierMlečni proizvodi
Možete početi uvoditi u ishranu deteta mlečne proizvode (uz mleko), kao što je jogurt, sveži sir. Moraju biti prirodni bez ili gotovo bez šećera. Jedna do dve čajne kašičice na kraju obroka može biti dobra zamena za voće. Ako je Vaše dete alergično na belančevine kravljeg mleka nemojte mu davati mlečne proizvode pre dogovora s lekarom. Na našoj stranici "Probavne tegobe odojčadi" možete naći više informacija o alergijama i kako ih sprečiti.
Mlečni proizvodi ne mogu potpuno nadoknaditi majčino mleko, koje je još uvek na prvom mestu u ishrani odojčeta. Dete od 1 godine još uvek popije 500 ml mleka na dan. Kravlje mleko ne zadovoljava detetove potrebe: u slučaju da ne dojite, upotrebljavajte mlečnu formulu barem do prve godine starosti deteta.
</BLOCKQUOTE>
Od 6. meseca
Sa 6 meseci detetu se mogu u ishranu uvesti jaja, piletina i riba. Međutim, opet postepeno kako bi se izbegli problemi.

<BLOCKQUOTE>
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 OeufJaja
Oprez ako vam je dite sklono alergijama (kao što je astma, ekcemi, alergije na hranu ...) ili ako član porodice ima alergije (roditelj, brat/sestra ...). Tada preporučamo da sačekate do kraja 1. godine i tek tada uključite jaja u ishranu.
Dok dete ne navrši 1. godinu dajte mu samo žumance, tvrdo kuvano i izdrobljeno. Možete ga pomešati s pireom od krompira. Počnite sa polovinom žumanceta, zatim povećajte na celo jednom nedeljno.
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 BoeufMeso, ribaNedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Poisson
Kao i kod jaja preporučujemo da ne uvodite ribu dok dete ne napuni 1. godinu života, ako je dete sklono alergijama. Izaberite krto meso i ribu kao što je govedina, teletina, piletina, ćuretina, oslić, iverak, list, bakalar. Dve čajne kašičice na dan dovoljno je za šestomesečno dete. Menjajte meso i ribu.
Meso treba biti kuhano na pari bez dodatka masnoće, a riba kuvana ili kuvana na pari (pazite na riblje kosti), isceđeno i pomešano s povrćem.
</BLOCKQUOTE>Od 7. meseca

<BLOCKQUOTE>
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 ProduitslaitierMlečni proizvodi
Možete povećati količinu i dati Vašem detetu 3 do 4 čajne kašičice mlečnih proizvoda kao što je jogurt. Možete mu isto tako postepeno sve više davati da proba novu hranu kao što je mekani sir (camembert, ribani, grojer).
</BLOCKQUOTE>Od 8. meseca

<BLOCKQUOTE>
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 LegumePovrće
Dete želi probati novo povrće kao što je sirovo povrće (paradajz, krastavac ...) kao i testeninu. Izaberite tanku testeninu koju ćete moći mešati s supom ili pireom. Možete to koristiti nekoliko puta nedeljno da zamenite povrće.
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 FruitVoće
Dete može sada probati crveno i citrus voće, kivi i grejp. Međutim oni moraju biti pažljivo pripremljeni: citrus voće mora biti oguljeno i tanko narezano (čak i bela kožica). Grejp treba također oguliti i odstraniti koštice. Od kivija i crvenog voća se napravi kašica, s tim da se prethodno odstrane koštice.
Uvedite ih postepeno u detetov jelovnik bez da izbacite voće za koje znate da dete voli.
</BLOCKQUOTE>Od 9. meseca

<BLOCKQUOTE>
Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 BoeufMeso i riba Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Poisson
Mogu se sada povećati na 3 do 4 čajne kašičice na dan. Možete uvesti novi ugodan ukus (svinjetina, jagnjetina, ovčetina, kunić) kao i ribu (sardine, tunjevina, losos). Sada možete meso prirediti na grilu, ali još uvek bez masti.
Školjke su jedina vrsta hrane koja se još ne uvodi u dečji jelovnik. Budite strpljivi. Bolje je čekati dok dete navrši 2 godine, pa ih onda uvesti.
</BLOCKQUOTE>
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Sre Feb 20, 2008 10:44 pm

Hvala Renata!!! Znaci mogu da joj dam da proba pavlakau...ustvrai ja mogu sad da joj dam sve da proba, naravno ne ljuto, kiselo i preslano!
Sledeci mesec pocinjemo da jedemo meso...a danas da vidimo kako ce da prodje supica:)
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Čet Feb 21, 2008 12:52 am

naravno da mozes mlecne proizvode prvenstveno zbog kalcijuma i sir i pavlaku i jogurt ,neznam za kiselo mleko confused .
mojima je jogurt bio nezabilazni i sastavni deo skoro svakog dorucka.
ajde javi kako je prosla supica... Laughing
jos ovaj mesec joj davaj voce i povrce i mlecne proizvode,sledeci predji na meso,mada mogla si joj dati koji komadic mesa cisto da lizne i proba da vidis kako jo se dopada,eto recimo to sto si kuvala u supi.
ali kako ti zelis. Wink
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Čet Feb 21, 2008 12:59 am

Danas za dorucak je jela Kukuruzna kasica Lino...uopste joj se nije dopalo hihihihihih onda sam morala da joj dam krusku da se zasiti.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Gost Čet Feb 21, 2008 1:03 am

ni moji nisu voleli rizolino,ali mora malo i zitarica,koliko pojede,pojede...
kruska hihihi zna i ona tako mala sta valja Wink
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Emi Čet Feb 21, 2008 10:25 am

supa nije htela...pocela da vristi i onda smo zavrsili sa banananom!!
Sta cu da radim ovo moje dete jede samo voce??????????????
i jedva pirinac i mrkvu.... scratch
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Bojana Čet Feb 21, 2008 10:29 am

sto se tice zitarica probaj milupa instant zitarice sa mlekom,odlicne su i deca ih obozavaju a ni moj maki nikada nije hteo Lino(rizolino,cokolino,medolino ama nista od tih)
on najvise voli milupa zitarice sa keksom i buterom(mogu od 6-og meseca)i dan danas ih obozava
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice - Page 5 Empty Re: Nedoumice-početak dohrane,uvođenje novih namirnica,kašice

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 16 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu