Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

+4
maja
Emica07
Jelena
Dy
8 posters

Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Dy Ned Okt 28, 2007 10:38 pm

Je li počelo?

U posljednim tjednima trudnoće vaše se tijelo ubrzano priprema za "veliki događaj". Njegovo isčekivanje možemo vam olakšati pripremajući vas na ono što vas očekuje.

Na to da porođaj sigurno počinje mogu vas upozoriti ovi znakovi:

Trudovi

Trudovi se manifestiraju kao stezanja maternice koja se javljaju u pravilnim vremenskim razmacima, postupno se pojačavajući u jačini i duljini trajanja. Svrha im je, u početku, proširiti kanal vrata maternice i skratiti ga, tako da olakša prolazak djeteta kroz njega, a kasnije istiskivati bebu i posteljicu. Svaka će vam žena vjerojatno drugačije opisati bolove izazvane stezanjem maternice, pa tako raspon boli ide od lakših menstrualnih bolova do jake boli u križima.
Kada vam trudovi krenu i ustanovite da su pravi vjerojatno će vam vaš ili dežurni liječnik (obavezno nazovite nekoga od njih) reći da ne morate žuriti. Osim toga, savjetovat će vam da dođete u bolnicu ovisno o tome koliko su trudovi učestali (vjerojatno svake 2-3 minute).
Za to vrijeme budite što aktivniji, mjerite trudove, najedite se, napijte i ne paničarite!

Vodenjak

Kada primijetite oskudno curenje ili obilniji mlaz bistre tekućine to vjerojatno znači da vam je prsnuo vodenjak. Tekućina žute, zelenkaste ili smeđe boje mogla bi značiti da je dijete u opasnosti. U oba slučaja preporučljivo je odmah otići u bolnicu.


Postoje i neki nagovještaji koji upućuju da bi porod mogao nastupiti sljedećih dana, ali i tjedana:

Uznemirenost

Česte promjene raspoloženja, izljevi energije i pretjerana izmorenost, mogu značiti da vam se porod bliži.

Učestala stolica

Početak porođaja često je obilježen potrebom za pražnjenjem crijeva.

Znak ili iscjedak

Možda primijetite malu količinu sluzi popraćenu sukrvicom, što znači da vam se odvojio zaštitni čep koji je zatvarao kanal vrata maternice. Do izbacivanja ovog čepa može doći prije trudova, tijekom prvog porođajnog doba, ali i dva tjedna prije početka samog poroda. Zato se ne uzbuđujte pretjerano zbog njegove pojave, nego čekajte "pravu stvar"!
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Gost Pon Okt 29, 2007 4:45 am

Moze al ne mora da znaci!
Ja nisam pojma imala da mi se porodjaj blizi sve do nekih 7 sati pred rodjenje. Do tad mi nije pukao vodenjak, nije ispao sluzni cep, nisam bila uznemirena i kuca mi nije bila sredjena. Naprotiv, ja sam opusteno provela ceo taj dan sopingujuci uz kontrakcije!
Kad sam stigla u bolnicu kontrakcije su bogami bile i ucestale i trajne i jake. Ne bih ja ni tad otisala jer ti ovde kazu da cekas i dodjes sto kasnije (kod kuce je atmosfera bolja i porodjaj ne deluje kao bauk- zato se mnoge zene i poradjaju u svojim domovima) al sam morala jer im je trebalo 4h za dve doze antibiotika. Inace sam antibiotike morala da primim jer mi je ustanovljen GBS al ni to ne stigosmo posto se porodjaj prebrzo odvijao.
Sluzni cep mi je ispao kad sam vec bila na 8cm a tad je pukao i vodenjak. Doduse ne ceo pa su jedan deo morali da rukom oslobode. Ja trazila da me pregledaju a babica kaze za 1,5h. Ne, ne rekoh ja! Kakav 1,5h, ne mogu ja dotad ovo da izdrzim. Pregledala ona mene i gle cuda ja na 8cm, spremna za vrhunac veceri! Pola sata kasnije rodila se nasa mala misica!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Jelena Pon Okt 29, 2007 6:06 am

Sa prvim detetom mi je vodenjak pukao 3 sata pre porodaja.Nisam se nadala porodaju jer sam pila one lekove za odrzavanje trudnoce(Ginipral se valjda zove).Dobila sam bolove odmah po pucanju vodenjaka i to na svakih 3-5 minuta.Ne mogu da se setim da li sam pre pucanja vodenjaka imala jos neki od ovih simptoma navedenih u prvom postu...bilo je to davno...
Sa drugim detetom sam se porodila samo 2 sata posto mi je pukao vodenjak.Odmah sam dobila bolove tako da sam,dok smo stigli do porodilista,vec bila spremna za porodaj.
Dobro je da zene znaju sta ih ceka i kako mogu da prepoznaju pocetak porodaja ali bez obzira na to ja sam ipak sa drugim detetom zavrsila u bolnici 2 nedelje pre porodaja zbog laznih bolova koje nisam umela da protumacim kao lazne.Vratili su me kuci posle prelezane noci u sobi za pripremu ( jer su cak i oni mislili da cu se poroditi. Smile)
Jelena
Jelena
Novi član
Novi član

Broj poruka : 14
Datum upisa : 27.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Emica07 Uto Okt 30, 2007 11:12 am

Mogu i svi ti znaci da budu a i nemoraju ali priroda je sve to lepo sredila da zena i sama zna kad je vreme za porodiliste.
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 8:59 pm

Meni su bolovi poceli dva dana pre porodjaja,a vec mi je bio prosao termin.
Trajali su prvo 10 minuta,pa se postepeno smanjivali na 8 pa na 5.
Trebali su se javljati na svakih 2/3 min,a ja sam vec pri prvom bolu mislila da cu se poroditi.
Bolovi su trajali po pola sata na 10 min,pa prodju,pa posle par sati opet i tako dva dana.
Prethodnu noc pre porodjaja nisam uopste spavala jer su bolovi bili jaki i javljali se na svakih 5 minuta,nisam mogla ni da sednem ni da legnem,samo sam setala po kuci.
Ujutru su prosli i ja onako izmucena i neispavana odem da se tusiram i pocne nesto da mi curka,ja utripujem da mi je pukao vodenjak i trk u bolnicu.
Kasnije u bolnici uopste nisam imala bolove sve dok me nisu stavili na indukciju i to su m stavili zato sto su mi rekli da mogu ovako jos satima ,a sa indukcijom ce sve brze ici,ispostavilo se i da mi je samo napukao vodenjak nije pukao.
Drugi put nisam uopste imala bolove,bila sam na ctg dan pre termina,secam se bio je petak i doktor kaze vidimo se u ponedeljak,a ja njemu kako u ponedeljak kad mi je termin sutra,znala sam da je moguce da dobijem bolove svakog momenta ,a posto sam znala sta sam prezivela prvi put,ja mu kazem ipak vi mene pregledajte.
I kad me je pregledao ispostavilo se da sam se otvorila i da mogu na poroodjaj,malo indukcije i sve ce se brzo zavrsiti,tako je i bilo,to je bilo oko sedam uvece,a u devet sam vec bila porodjena.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od maja Sre Okt 31, 2007 12:34 am

Ja sam u subotu u 4h ujutro "prokrvarila", tj. ispao mi taj zastitni cep. Onda su pocele konrtakcije...a porodila sam se u ponedeljak u 11:45h.
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Milica Čet Nov 01, 2007 5:00 am

Ja nisam imala bolove, petak oko 1 sat ujutru mi je pukao vodenjak dok sam se tusirala, porobila sam se u sedam ujutru sa ukljucenom indukcijom,bolovi i kontrakcije su mi poceli neposredno pred porodjaj.Verovatno zbog indukovanja, inace ko zna kada bih se porodila.
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Emi Sre Dec 05, 2007 11:03 pm

Dobila sam bolove na moj rodjendan, 29.08 i jedva sam cekala da gosti odu.......otisla sam u bolnicu u 04.00 a porodila sam se tek u 15.40 na 30.08............i to hitno carskim....vodenjak mi nije pukAo a i nisam se otvarala samo 5 prsta.Uzasno je bilo....ne zelim nikome takav porodjaj.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Endzi Ned Maj 25, 2008 8:19 am

Svaka zena za sebe,ali bas zavidim onima koje su imale lak porodjaj pa im lakse padne odluka i za drugi..
Ja sam u sredu noc otisla za bolnicu jer su mi tad ispali ti cepovi i poceli lagani bolovi a porodila se tek u subotu ujutru u 6h,prethodni dan nisam nista jela,oka nisam sklopila..umirala od bolova a o noci da i ne pricam (sporo sam se otvarala ).....prosto mogu da izbrisem sve ono sto sam procitala kakav je osecaj kad pocne porodjaj...
Ovo je bilo nemoguce ne skontati,licno sam imala takve bolove da ih ni jedna knjiga ne bi mogla opisati..
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od [Miss]Nightmare Sub Jan 02, 2010 12:24 pm

Ja nisam imala bolove...osjecala sam nesto ali nije to bilo nesto strasno, nisam ni znala da su to kontrakcije...isla sam redovno na ctg jer je ginekolog rekao da cu vjerovatno prije da se porodim posto je posteljica zrela...nisam ni znala da imam kontrakcije dok mi on nije rekao Very Happy noc prije porodjaja sam imala zakazan ctg i doktor mi je rekao "tu smo, nocas ili sjutra, dodji sjutra ujutro u 7 na ctg a ako osjetis pritisak ili ako ti pukne vodenjak "...i tako je bilo...u 20 do 5 ujutro mi je pukao vodenjak i otisla sam u bilnicu i porodila sam se u 7 i 30
[Miss]Nightmare
[Miss]Nightmare
Novi član
Novi član

Broj poruka : 18
Godina : 34
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od [Miss]Nightmare Sub Jan 02, 2010 12:25 pm

Bolovi su bili bas jaki tek kad su me stavili na sto i ukljucili mi indukciju
[Miss]Nightmare
[Miss]Nightmare
Novi član
Novi član

Broj poruka : 18
Godina : 34
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Endzi Čet Jan 21, 2010 1:53 am

Sad kad sam se poradjala sa Janom pored mene je bila zena koju su morali ukljuciti na indukciju jer nije imala bolove...ona dise sve po ps a ja jadna vristim,svaka i naj sitnija kontrakcija me je rasturala ali ovaj put e to brze islo...mada sve to zaboravis kad vidis bebce..
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!? Empty Re: Kako prepoznati da je vrijeme za porodjaj!?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu