Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

+7
Endzi
Emi
maja
Dy
Betty Boop
Bojana
Ivana
11 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:06 pm

Kako da negujem bebin pupak?
Pupčana vrpca se na rođenju preseca i vezuje. Nakon izlaska iz porodilišta vidi se pupčani patrljak koji se obično sasuši i otpadne do 10. dana života. U prvih par dana, po povratku kući, o bebinom pupku bi trebalo da se brine patronažna sestra i da vam pokaže kako to vi da radite. Ona će vas upoznati sa osnovnim merama koje treba da znate kako nebi došlo do infekcijepupčane ranice.

POSTUPAK:

1. Odmotati zavoj sa pupka i baciti.

2. Uzeti sterilnu gazu i natopiti je povidon jodom.

3. Očistiti pupčani patrljak-ranu sa povidon jodom.

4. Baciti upotrebljenu gazu i uzeti drugu, natopljenu povidonom.

5. Očistiti okolinu sa povidonom.

6. Ponoviti sve još jednom.

7. Staviti suvu gazu na pupak i zavoj preko toga zaviti ili uviti sa većom suvom gazom u «bebu» (tražiti da vam to pokaže patronažna sestra).

Ako pupak vlaži ili ima okolno crvenilo ili granulom, beličastu tvorevinu (kao mali beli karfiol) treba se javiti pedijatru u dom zdravlja.



Čime da negujem pupak novorođenčeta?
Za negu pupka dovoljan je povidon jod. Antiseptički (žuti) prašak se više ne koristi a 3% hidrogen koriste pedijatri i patronažne sestre u slučaju infekcije ili pojave granuloma.



Kad će bebi otpasti pupčani patrljak?
To je relativno: kod nekih beba pupak odpadne za 3 dana a kod nekih za dve nedelje. Sve one pupčane patrljke koji nisu otpali za dve nedelje treba da pregleda pedijatar. Nipošto nemojte patrljak vući ili na bilo koji način pokušavati da ga uklonite. Kada se patrljak osuši on će otpasti. Kada se to dogodi ostaće upčana ranica koju je potrebno tretirati još par dana.



Ako pupak nije otpao na vreme, šta je po sredi?
Postoji mogućnost da beba ima fistule (mali kanalići koji povezuju bešiku), ili da ima infekciju koju će pedijatar prepoznati i pravilno lečiti.



Može li doći do komplikacija ukoliko se pupak ne održava kako treba?
Da, može doći do komplikacija. Najčešća je pojava crvenila oko pupka, zatim neprijatan miris i pojava sekrecije - kad pupak vlaži. Treba se odmah javiti lekaru koji će pored lokalne nege odrediti i antibiotsku terapiju za vašu bebu. Čim primetite crvenilo ili da pupak vlaži, odmah se obratite lekaru jer su to sigurni znaci infekcije i treba ih na vreme sanirati.



Mojoj bebi je otpao patrljak, ali rana flisuje!
Nakon otpadanja pupčanog patrljka dešava se da ostane deo upaljenog tkiva koji flisuje. Lekari tvrde da to nije razlog za brigu i ova pojava je veoma česta i potpuno bezopasna. Odnesite bebu kod lekara a on će očistiti upaljeni deo pupčića štapićem natopljenim srebro-nitratom. Postupak je efikasan i bezbolan za bebu.



Šta je to pupčana kila?
Pupčana kila je bezbolna izraslina oko pupka. U velikom broju slučajeva nije potrebna ni terapija ni hirurški zahvat jer nestaje do druge godine bebinog života. Ako se kila ne povuče do bebine treće godine, lekari će je, najverovatnije, hirurški odstraniti.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:07 pm

Koji proizvodi su mi potrebni za negu bebine kože? Bez obzira za kog proizvođača ćete se opredeliti važno je da pre kupovine pogledate da li je ta kolekcija namenjena osetljivoj koži bebe. Potreban vam je sapun za kupanje, veoma blag šampon, izrazito masna bebi krema za predeo pelena i eventualno puder.

Da li sapun šteti koži moje bebe?
Ne, ali može da je isušuje. Ako primetite isušivanje namažite bebca posle kupanja od glave do pete nekim bebi losionom ili kremom koju koristite za predeo pelena.



Da li da koristim vlažne maramice ukoliko iritiraju kožu moje bebe?
Ako ste primetili da vlažne maramice iritiraju kožu vaše bebe svedite njihovu upotrebu na minimum. Koriste ih samo kad niste u prilici da operete bebinu guzu sapunom i vodom : kad ste na putu ili van kuće. Možete da pokušate sa maramicama koje nisu vlažne već imaju bebi ulja na sebi pomoću kog se odlično briđe i neguje bebina koža.
Da li smem bebi da mažem lice?
Trudite se da bebino lice mažete sa što manjim količinama kreme. Namažite joj lice posle kupanja, a pre spavanja. Bebino lice treba kremom zaštiti od hladnog i suvog vazduha i od jakog sunca.



Kako da negujem kožu bebe leti?
Bebe leti ne sme da boravi na suncu u periodu od 10-17 časova. Čak iako će biti u „debelom” hladu njena koža mora da se namaže kremom sa zaštitnim faktorom od 15 pa naviše. Beba na glavici mora da ima šeširić svetle boje koji će odbijati sunce.
Da li smem da perem bebinu odeću regularnim deterdžentom?
Bebin veš se pere odvojeno od garderobe ostalih članova porodice, regularnim praškom za veš. Odeću, platnene pelene, posteljinu i sve ono sa čim dolazi u kontakt novorođenče treba prati na visokim temperaturama i dva puta isprati. Ovako treba prati veš posebno ako primetite neku alergiju na bebinoj koži.

Oplemenjivač rublja može da se dodaje, na tržištu čak postoje posebno namenjeni bebama. Sve bebine stvari treba peglati radi dezinfekcije. Kad beba malo poraste neće biti potrebe za dodatnim ispiranjem i kompletnim peglanjem.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:09 pm

Moja beba, iako joj je tek dve nedelje, ima fleke crvene boje sa belim središtem, šta je to?
Retko koje novorođenče ima besprekornu kožu. Načešći „kozmetički“ problem novorođenčadi je toksični eritem. Iako izgleda grozno na koži tek rođene bebe – nepravilne mrlje crvene površine sa belim središtem – ova pojava je dobroćudna i prolazna. Nije potrebna nikakva terapija, za par dana vaša beba biće lepa kao sa reklame.



Po celom licu moje bebe nalaze se sitne bubuljice, šta da radim?
Zagledali ste se u bebino lice da provalite na koga novi član porodice liči i ugledali sitne bele „glavice“ oko nosa, brade a čak po jednu, dve i na ručicama i stomaku. To su mlečne milie i izazvane su zapušavanjem nezrelih lojnih žlezda novorođenčeta ili usled viška sebuma koji nastaje kao posledica protoka hormona kroz placentu u poslednjih par meseci trudnoće. Najbolji lek je ne raditi ništa.

Obuzdajte se ako padnete u napast da ih istisnete ili istrljate. Nestaće same od sebe za nedelju dana.



Moja beba ima male plikove u kožnim naborima, šta je to?
Ovi mali plikovi nastaju zbog blokade znojnih žlezda i povlače se nakon par dana. Verovatno se preterali sa utopljavanjem bebe – skinite joj jedan sloj odeće ili regulišite vodu u kojoj se kupa.



Šta su sitne crvene tačkice po licu bebe?
I ova pojava na bebinoj koži mođe da bude reakcija (alergija) na preteranu toplotu. Alerija se često pojavljuje leti mada nije isključeno da se beba ospe i zimi ukoliko se grejete previše. Tačkice će se povući a vi bebu malo raskomotite.



Moja beba ima crvene fleke iznad nivoa kože koja je svrbi, otkud to?
To mogu da budu simptomi urtikarije ili koprivnjače – alergije. Najčešći uzročnici alergije su hrana, sapuni i lekovi. Da biste ublaćili otok i smirili svrab pritisnite to mesto ohlađenom pamučnom pelenom i namažite ga kremom na bazi kalamina. Ako se osip bude širio obratite se lekaru.



Mojoj bebi je počela da se peruta koža, da li je to normalno?
Jeste, perutanje kože najčešće se javlja oko ručnih i nožnih zglobova i ukazuje na isušenost kože. Namažite te delove kože ekstra sa blagim bebi losionom ili mlekom za telo, kupajte bebu u čistoj vodi bez kupke.



Primetila sam ojed u predelu pelena, šta da radim?
U nezi bebe na prvom mestu se nalaze kupke i to ne samo one sa vodom već i vazdušne. Vazdušna kupka je kad bebu ostavite bez pelene neko vreme da vazduh dođe do dela njenog tela koji je uvek zatvoreno pelenom.

Kada se beba ojede u predelu pelena što češće joj menjajte pelene, perite je svaki put kad se upiški a pogotovo kad se ukaki i ostavite je raspovijenu da se malo „luftira“. Ojed ne bi trebalo da traje duže od dva dana.
Moja beba se osula po koži, da li je to opasno?
Ako majka vidi neku vrstu osipa, trebalo bi da se prvenstveno posavetuje sa patronažnom sestrom. Ukoliko osip ne prođe ni posle normalnog kupanja i presvlačenja, konsultuje se sa lekarom da bi on napravio diferencijaciju osipa i odredio lečenja.

U slučaju osipa treba utvrditi koji je osip u pitanju.


Alergijski osip

Postoji alergijski koji se javlja posle porođaja i liči na koprivnjaču. Ovaj osip nema potrebe da lečite jer brzo nestane sam od sebe.


Infektivni osip

Kod osipa uzrokovanog infekcijom treba koristiti antibiotike i antiseptike jer je on obično uzrokovan gljivicom kandidom. Ovaj osip se pojavljuje u predelu pelene gde je bebina koža u dodiru sa fekalijama. Manifestuje se po crvenim tačkicama koje su lako prepoznatljive lekarima i patronažnim sestrama.


Virusni osip

Postoji i virusna infekcija koja je nezahvalna za lečenje i pojavljuje se ukoliko je majka imala herpes. Ako ga i dalje ima na ustima obavezno mora da nosi masku.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:10 pm

Kako da negujem kosu i kožu glave moje bebe? Kosa i koža glave novorođenčeta se peru sapunom i vodom. Prilikom kupanja dva puta nasapunjate bebi kosu, istrljate, pa isperete. Ne treba da strahujete, frontanela jeste mekana i bebina koža se pomera gore-dole, ali ne može se oštetiti trljanjem. Kad bebicu okupate i osušite peškirom, kosicu, ako je ima, očešljajte četkom sa mekanim dlakama.

Šta je temenjača?
Temenjača je seborični dermatitis poglavine - masne žućkaste naslage na glavi. Blaži oblik temenjače, mestimične poršine na koži glave sa masnim ljuspicama.



Koji je lek za suzbijanje temenjače?
U podne natopite bebinu kapicu nekim uljem, stavite je bebi na glavu i držite je sve do večeri. Nakon večernjeg kupanja bebi dobro istrljajte glavicu peškirom i iščetkajte joj kosicu gustim češljem. Ponavljajte postupak sve dok se temenjača potpuno ne povuče. Treba biti uporan jer može da potraje i po nekoliko dana.



Zašto se javlja temenjača?
Temenjača se javlja kod dece koja imaju predispoziciju za to i ona obično jesu sklonija kasnije ka ekcemima, alergijama, astmi i bronhitisu. Temenjača se pogoršava kada se glava znoji pa pazite da se ne pregreva – stavljajte bebu kaku samo kada je zaista neophodno.



Koliko često treba bebi da perem kosu?
Bebinu kosu je dovoljno prati dva do tri puta nedeljno. Ako se bebina kosa masti zbog kapice za spavanje ili izrazito masne kože onda je šamponirajte češće.



Kako da šamponiram bebi kosu?
1. Pokvasite bebinu glavu blagim mlazom iz šolje. Stavitna ruku kap bebi šampona ili u rukama napravite sapunicu pomoći bebi sapuna. Utrljajte rukama šampon u bebinu glavicu.

2. Dok šamponirate bebu pazite da šampon ili sapun ne uđu u bebine oči.

3. Isperite detaljno bebinu kosicu blagim mlazom ili sa dve-tri šolje mlake vode.

4. I dok ispirate bebinu kosicu budite pažljivi kako voda sa šamponu ne bi ušla bebi u oči. Najbolje je da stavite ruku na bebino čelo i tako sprečite da voda sklizne do lica.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:11 pm

Postoji li poseban pribor za negu noktiju bebe?

Da. Postoje specijalne makaze sa ravnim vrhom kao i mala grickalica. Bebi obavezno kupite novu grickalicu ili makazice koju ćete koristiti samo za nju, nemojte koristiti vaš ili pribor starijeg deteta. Moja beba se rodila sa dugim noktima, kada mogu da ih posečem? Bebe se često rađaju sa dužim noktima koji im smetaju jer se nesvesno grebu po licu. Međutim, nokte ne bi trebalo da joj sečete dok ne napuni dve nedelje. Da se ne bi grebala navucite joj specijalne rukavice za novorođenčad. Kako se pravilno seku nokti bebi? Nokti se seku jednom nedeljno, i to na sledeći način:
1. Oprati vaše ruke sapunom i vodom
2. Sednite bebu u krilo(ako je jako nemirna secite joj noktiće dok spava). Najbolje vreme za manikir&pedikir je nakon kupanja
3. Prebrišite makaze alkoholom kao i bebine noktiće
4. Pritisnite jagodicu prsta da se odvoji od nokta
5. Jednom rukom držite šaku a drugom secite
6. Nokti se seku pravo u ravni sa jagodicama. Čula sam da je najsigurnije da bebi skratim nokte tako što ću ih izgrickati, da li je to ispravno? Tako su naše bake rešavale problem dugih noktića, sada kada postoje malešne makazice sa zaobljenim vrhovima nema potrebe za takvim manikirom. Ovakav način se više ne preporučuje jer nije higijenski.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:13 pm

Primetila sam neku belinu u ustima moje bebe, šta je to?

To je najverovatnije sor ili mlečac – gljivična infekcija i može da izazove niz problema u bebinim ustima. Beba je ovu gjivicu mogla da „pokupi“ u porođajnom kanalu kao infekciju monolijom, monilijazom. To je gljivica candida albicans, regularni stanovnik vagine i usta. Mlečac se u bebinim ustima pojavljuje kao sirasta ugruševina i ako je beba ima načićete je na unutarnjim stranama obraza, na jeziku, nepcu i desnima. Na prst stavite sterilnu gazu i umočite je u rastvor sode-bikarbone i vode pa time pređite bebino nepce, jezik i unutarnju stranu obraza. Da se ova infekcija ne bi širila stavljajte daktanol gel u bebina usta, i mažite njime bradavice. Ako primetite sor, najbolje je da se konsultujete sa patronažnom sestrom. Beba ima male bele otoke na desnima, da li je to opasno? Nije, nećete verovati ali to su bebini zubići. Dešava se kod nekih beba da su im zubići „blizu“ u desnima. Druga je mogućnost da su to male ciste, fistule, ispunjene tečnošću. Ovakve ciste su uobičajene i uskoro će nestati bez ikakvih problema, a desni vaše bebe biće čiste i ružičaste. Moje novorođenče ima žućkasto bele tačke po nepcu, da li da se brinem? Žućkasto bele tačke na nepcu novorođenčeta poznate su kao Epštajnove perle. Ove fleke takođe nisu neuobičajene niti postoji neki medicinski razlog za njihovo pojavljivanje. Ne brinite jer će uskoro nestati.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:14 pm

Kako to da su oči moje bebe stalno suzne i krmeljive?

Ako su oči bebe suzne i krmeljive to znači da beba ima neku infekciju. Ako je majka imala pojačan vaginalni sekret ili bakterije u mokraći postoji verovatnoća da će se novorođenče inficirati prilikom prolaska kroz porođajni kanal. Tada su bebine oči crvene, otečene, zalepljene i to ne samo ujutro, nego tokom celog dana. Najbolje bi bilo da se obratite lekaru za savet. Kako da brišem oči bebi? Ako je to samo neka mala promena, može biti i od promaje, ispirajte bebine oči kamilicom nekoliko puta dnevno. Čista, sterilna gaza se umoči u mlak čaj od kamilice i obrišu se oči od spolja prema nosu. Ta se gaza baci pa se uzme sledeća, ponovi se postpuk. Sve ponoviti tri do četiri puta. Bitno je da se oči čiste od spolja ka unutra i da se jedna gaza ili vata ne koristi i za drugo oko. Ne mogu da odredim koje su boje oči moje bebe, da li je to normalno? Sve dok ne napuni godinu dana omiljena zabava porodice sa bebom je pogađanje boje njenih očiju. Većina beba se rađa sa tamnoplavim ili sivoplavim očima. Boja bebinih očiju može da prođe kroz nekoliko promena pre nego što se konačno utvrdi boja, negde između trećeg i šestog meseca kod nekih beba još i mnogo duže. Nijansa bebinih očiju neće definitivno biti konačna sve do prve godine pošto se pigmentizacija dužice povećava tokom cele prve godine. Moja beba je razroka, da li će tako i ostati? U prvih par meseci možda ćete primetiti da bebine oči ne rade baš saglasno, ali to nije znak da će vaša beba biti razroka. Beba još nije savladala da koristi svoje okice i verovatno tek jača očne mišiće. Kad napuni tri meseca verovatno će već moći da fokusira pogled. Ako ste ipak sasvim sigurni da beba koristi samo jedno oko kada se fokusira na nešto, a drugo gleda negde nasumice – potražite savet lekara. Ako reagujete na vreme jer ignorisanje ovog problema može da prouzrokuje slabovidost ili lenjost oka. Kad je moja beba u prvih par dana plakala kao da nije bilo suza, dok sada plače kao „kiša“? Suze se pojavljuju tek pred kraj prvog meseca života, a novorođenčad plače bez suza. Dakle, tek kad organizam počne da poizvodi ovu slanu tečnost pomoću suznih žlezda vaša beba će početi da plače „normalno“ – sa suzama. Ova tečnost se odliva kroz suzne kanale koji se nalaze u unutrašnjem delu oba oka ali i u nosu. Od nedavno moja beba stalno izgleda kao da je uplakana čak i kad se smeje, kako to? Kod jedne od stotinu beba jedan ili oba suzna kanala budu blokirani na rođenju. Pošto su blokirani ne prazne se kako treba i suze su stalno u očima. Zato vam se čini da vaša beba stano ima suzan, vlažan pogled, pa čak i kad je srećna i kad se smeje. Ovaj problem rešiće se vremenom sam od sebe do kraja prve bebine godine.
Moja beba ujutru ima jako puno krmelja u očima, šta da radim?

Kada su suzni kanali blokirani dešava se, pogotovo ujutru, da se nagomila veća količina žućkasto-bele sluzi . Dešava se, čak, i da se bebin kapak zalepi. Najbolje je da ovuu sluz i koricu operete hladnom prokuvanom vodom pomoću sterilne gaze. Ne treba da se nervirate sve dok ne primetite količinski ozbiljniji sekret tamno žute boje ili zakrvavljensot beonjače. U tom slučaju najbolje je da se javite lekaru koji bi trebalo da prepiše antibiotsku mast ili kapi.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Bubuljice

Počalji od Ivana Sre Jan 16, 2008 5:53 am

Stefanu su iznad pise izasle sitne bubuljicice,sumnjam na vlazne maramice,ali nisam sigurna,sta da mu mazem?
i jos nesto,ovo me bas interesuje,kad smo dosli iz porodilista ispod pazuha je imao neke bubuljice koje su bile bas velike i gnojave,medjutim,to mu je proslo samo od sebe posle nekoliko dana,ali evo danas opet ima jednu tako veliku iznad prepona na nogici,takve bubuljice vidim prvi put...sta je to,zene?
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 16, 2008 7:05 am

nista strasno ivana,njima se u prvim mesecima cisti i regenerise koza i moguce je da ce jos imati tih malih sitnih bubuljicica,belih,ali i drugacijih kao ecimo takvih kao sto ih ti opisa.i to po celom telu,nema veze gde se pojave,mojoj nini su uglavnom izbijale po ledjima i licu,ali su posle nekog vremena nestale same od sebe,dok ih nikola nije imao,ali su mu se ugo noge perutale i ljustile.
nemoj ih niposto dirati,mazi samo pavlovicevom kremom.
neverujem da je od vlaznih maramica,samo ti njih i dalje koristi,i ne brigaj nista strasno te bubuljice sve bebe u prvim mesecima imaju..
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Ivana Sre Jan 16, 2008 8:45 am

sad sam ga presvlacila,velika bubuljica nestala,ove se povlace
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 16, 2008 9:31 am

eto rekoh nista strasno i prolazno!!!!!! Wink
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Bojana Sre Jan 16, 2008 10:51 am

i maki je imao te velike gnojave bubuljice a to je u nasem slucaju povukao jos iz porodilista i rekli su nam da je to bolnicka infekcija zvana penfigus savetovali su nas da ga kupamo nekoliko dana u rastvoru hipermangana i da bubuljicu svaku cim izadje probusimo stapicem za usi i stavimo prvo hidrogen3% zatim povidon jod i na kraju malo enbecin praska
imao je to svuda prvih mesec dana ali su tako izlazile pa se gubile i na glavici i na telu i zbog toga je imao i neku sitnu temperaturu,nista strasno ali ipak kad su toliko mali sekiramo se
mozda to kod vas nije slucaj a mozda i jeste pa bas zbog toga i ima temperaturicu,najbolje u svakom slucaju da to oceni strucnjak
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Betty Boop Sre Jan 16, 2008 12:11 pm

Nisam sigurna da je to dobar savet, bušiti ih! Bolje je ništa ne dirati, sve to prođe samo od sebe. Ja sam Vuka mazala prvih 2-3 meseca samo jekodermom, i bilo je tu i tamo bubuljica, ali su sve same od sebe prošle. To je sve normalno kod novorođenčeta, nemoj ništa bušiti ni čačkati!
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Ivana Sre Jan 16, 2008 12:20 pm

i ja sam negde cula da se ne trebaju busiti ni dirati,ne znam... HMM
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 16, 2008 1:25 pm

Sofiya je imala one sitne tackice koje ovde zovu "mlecne". Mozda joj se 5-6 pojavilo ispod kosice i 2 na licu ali je to nestalo posle nedelju-dve. Isto je bilo u pitanju ciscenje koze.
Za ovaj tip sto Ivana opisuje nisam cula al mislim da ste vec dale dobre savete jer imate iskustva... Takodje sam i ja sumnjicava po pitanju busenja posto znam da nijednu vrstu bubuljica ne treba dirati i cediti- ni kod dece, ni kod odraslih. Stvori se ranica sa kojom uvek postoji rizik infekcije i pogorsanja...
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Dy Sre Jan 16, 2008 8:48 pm

Renata ::nista strasno ivana,njima se u prvim mesecima cisti i regenerise koza i moguce je da ce jos imati tih malih sitnih bubuljicica,belih,ali i drugacijih kao ecimo takvih kao sto ih ti opisa.i to po celom telu,nema veze gde se pojave,mojoj nini su uglavnom izbijale po ledjima i licu,ali su posle nekog vremena nestale same od sebe,dok ih nikola nije imao,ali su mu se ugo noge perutale i ljustile.
nemoj ih niposto dirati,mazi samo pavlovicevom kremom.
neverujem da je od vlaznih maramica,samo ti njih i dalje koristi,i ne brigaj nista strasno te bubuljice sve bebe u prvim mesecima imaju..

potpisujem sve..samo bih dodala, u slucaju da primjetis da mu je pisa crvena, ne koza oko nje, vec bas bas pisa, stavi malo hloramfenikol mast i proci ce za sat vremena.. znaci odoh malo sa teme, ali eto da znas i to za piska!!! a cibice su sastavni dio bebeceg odrastanja!!!
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Bojana Sre Jan 16, 2008 11:12 pm

IVANA ::i ja sam negde cula da se ne trebaju busiti ni dirati,ne znam... HMM
ma slazem se da ne treba to raditi napamet ali u nasem slucaju to je bio savet doktorke kao sto sam sve opisala gore a i rekla sam da treba strucnjak da pogleda,znaci ja samo opisala nase iskustvo
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Betty Boop Čet Jan 17, 2008 1:00 am

a Iki, i što se tiče vlažnih maramica, mislim da ne treba da preteruješ sa njima. Ja Vuku i dan-danas uvek sperem guzu kad god se ukaki, a vlažne maramice skoro i ne koristim...sem kad idemo negde, pa tamo gde sam nemam mogućnost da mu sperem guzu. I mogu ti reći da se Vuku baš nikada do sada nije guza ni zacrvenela, a kamoli osula ! A i neke mame sa kojima sam pričala imaju ista iskustva.
Ipak su te maramice natopljene hemijom, kakva god da je. Moja sestra ne radi kao ja, vlažne maramice uvek upotrebljava kad joj se malecki ukaki, i mogu ti reći da mu je guza vrlo često crvena.Da li je u pitanju slučajnost, ili ne, ne mogu da tvrdim, ali...
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Čet Jan 17, 2008 1:10 am

da ne skrecem sa teme ja sam pampers vlazne maramice koristila i jednom i drugom od kad su se rodili i nikada nisam zbog njih imala problema.
bile su mi kao desna ruka kad se unerede,a guza im je uvek posle njih bila meka i mirisna.
i danas ih koristimo za brisanje ruku,kad nam cesma nije pri ruci,tako da su one sastavni deo naseg prtljaga gde god da idemo .
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Dy Čet Jan 17, 2008 1:14 am

Betty Boop ::a Iki, i što se tiče vlažnih maramica, mislim da ne treba da preteruješ sa njima. Ja Vuku i dan-danas uvek sperem guzu kad god se ukaki, a vlažne maramice skoro i ne koristim...sem kad idemo negde, pa tamo gde sam nemam mogućnost da mu sperem guzu. I mogu ti reći da se Vuku baš nikada do sada nije guza ni zacrvenela, a kamoli osula ! A i neke mame sa kojima sam pričala imaju ista iskustva.
Ipak su te maramice natopljene hemijom, kakva god da je. Moja sestra ne radi kao ja, vlažne maramice uvek upotrebljava kad joj se malecki ukaki, i mogu ti reći da mu je guza vrlo često crvena.Da li je u pitanju slučajnost, ili ne, ne mogu da tvrdim, ali...


potpisujem te betty i to je pravilno...mi kada smo bili u bolnici zbog urinarnog infekta doktorica nefrolog me savjetovala da izbjegavam vlazne maramice, i to i cinim, primjenjujem kada moram...naravno, nemora znaciti da ce se svakom djetetu zacrveniti guza zbog maramica...ali eto, nije na odmet pripaziti kada se moze...
istovremeno, nama se sada desi da se zacrveni guza kada recimo ima jaku to jest tvrdu stolicu, i onda pranje, malo pudera i nestane...
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Ivana Čet Jan 17, 2008 2:29 am

nekad perem,nekad koristim vlazne maramice,desilo se i da ih nekoliko dana koristim,guza normalna...
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od maja Čet Jan 17, 2008 2:56 am

IVANA ::nekad perem,nekad koristim vlazne maramice,desilo se i da ih nekoliko dana koristim,guza normalna...

Cekaj sreco dok predjes na cvrstu i raznovrsnu ishranu....
Niti ces moci tako lako da sve obrises, niti ce guza biti normalna ako nekoliko dana samo brises...
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Betty Boop Čet Jan 17, 2008 11:04 am

e,a sad me stasi još na nešto podseti...naime, po najnovijim istraživanjima, u nezi beba puder se više ne preporučuje zbog mogućnosti da ga beba udahne, te zbog toga postoji opasnost od respiratornih problema...
Ja ga doduše nisam nikada ni koristila, mislim da su mi pavlovićeva,jekoderm i mleko za telo sasvim dovoljni, ali eto, da vam prenesem šta sam pročitala...
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Ivana Čet Jan 17, 2008 12:20 pm

Betty Boop ::e,a sad me stasi još na nešto podseti...naime, po najnovijim istraživanjima, u nezi beba puder se više ne preporučuje zbog mogućnosti da ga beba udahne, te zbog toga postoji opasnost od respiratornih problema...
Ja ga doduše nisam nikada ni koristila, mislim da su mi pavlovićeva,jekoderm i mleko za telo sasvim dovoljni, ali eto, da vam prenesem šta sam pročitala...
da,i ja sam to negde citala
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Dy Čet Jan 17, 2008 8:49 pm

pa znam i ja za to, ali ja puder samo stavim malo na guzu kada se zacrveni od stolice ( a to se desava djeci i traje trenutno), i do svih preparata mislim na kremice, pomaze jedino bebi puder...nema sanse da ga udahne ili slicno..jer stavim malo, potom pelena, i ona to i ne osjeti...a inace puder u ostale svrhe uopste ne koristim...
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu