Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Nega zuba

+10
Ivana
Endzi
Emi
ZZ
Mima
Beba
Dy
vekiks
Mildan
Veka
14 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Nega zuba

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 9:03 am

First topic message reminder :

Evo bas smo nas dve juce bila na casu o oralnoj higijeni i zdravlju zuba pa rekoh da prenesem steceno znanje.
Naime zubici se peru od prvog dana kada pocnu da rastu. Tada se koriste posebne cetkice koje idu na prst ili su napravljene od tkanine (nisam poblize zagledala pokazane primerke) i u obliku zivotinjica su da bi zabavile dete. Bebama se zubi peru ujutru i uvece pred spavanje i OBAVEZNO posle jela kad podrignu i povrate jer sa mlekom iz zeludca dolazi i zeludacna kiselina koja nezne mlecne zubice ostecuje. Pasta se ne koristi.
Deci bi zube do sedme godine trebalo da peru roditelji zbog njihovog nedostatka koncentracije. Pasta se koristi u veoma malim kolicinama- manje od zrna graska i nakon pranja se usta ne ispiraju. Pasta treba da sadrzi fluor u kolicini od 1000ppm (potrazite na pakovanju Sodium Monofluorophosphate) jer je vise od toga nepreporucljivo za decu. Nikako deci ne treba dozvoliti da pastu gutaju.
Secer je glavni uzrok kvarenja zuba. Da vidite samo kakve su nam slike zuba dece ispod tri godine pokazali! Ne mozete da zamislite koliko secer moze da ih unistu. E sad nije da secer ne treba uopste konzumirati nego ga ne treba konzumirati izmedju obroka. Ako hocete da deci date slatkise dajte ih odmah posle jela jer stalno grickanje znaci i stalno prisustvo razaraca zuba u ustima. Za grickanje izmedju obroka krekeri, sir i sveze voce. Cak ne ni sokovi vec mleko i voda. I domace iscedjeno voce postaje acidno kad se iscedi. Ako kupujete grickalice i sokove trazite na etiketi secer po 100gr proizvoda. 5gr je puno, 1,5gr je ok!
Kad dajete mladjoj deci sokove razblazujte ih. Cak i vise nego sto proizvofjac preporucuje. Ne dajte im da piju iz flasice vec samo i iskljucivo iz case. Sa flasicom se tecnost u ustima zadrzava dok se iz case odmah guta.
Eto toliko zasad! Ispricase oni nama jos al sad ne mogu da se setim pa ako neko ima pitanja tu smo! Taman znam da sam ovde napisala sta sam cula pa mogu da se podsetim kad nama krenu prvi zubici!:zurka1:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole


Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Ivana Čet Maj 15, 2008 9:25 pm

fluor?
da li dajete deci?i od kad ste poceli?
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Veka Pet Maj 16, 2008 1:41 am

Ja Danici nikad nisam davala fluor jer sam izriciti protivnik istog, mislim da ga ima dovoljno u nasim vodama, jer mnogi ga vodovodi ubacuju. A koristimo i pastu sa malom kolicinom fluora. Po meni je mnogo bitnija pravilna ishrana i nega zuba u vecernjim casima, tj pranje zubica pre spavanja, nedrzanje cucle cele noci u ustima.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Bojana Pet Maj 16, 2008 2:06 am

Nevena mi rece da je cula od nekog stomatologa da postoji neka kremica ili sta vec kojom zubar premaze decici zubice i to sprecava nastanak karijesa...jel zna neko nesto vise o tome???
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Endzi Sre Maj 21, 2008 10:02 am

Mi smo mamo chiccovu cetkicu,mnogo je slatka i oral b pastu za decu.
Peremo zubice svako vece sa mrvicom paste,Vaki obozava da pere zubice-nadam se da ce tako i ostati.
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Gost Sre Maj 21, 2008 10:17 am

Sad koristimo OralB 0-3 i Aquafresh pastu. Sofiya obozava ritual pranja zubica i cim ja sa cetrkicom stanem pred nju ona otvara usta! Jako je smesna! Very Happy
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Andjela Uto Jun 10, 2008 8:31 pm

Juce sam vodila Andjelu zubaru na redovan sestomjesecni pregled zuba i nema nijedan karijes cheers ....bas sam ponosna na nju i njeno trljanje cetkicom hihihihihi.....
.....zubar je tako ishvalio da sad sa jos vecim zarom i voljom odrzava svoje zubice!
....ona vec ima stalne sestice,donje jedinice i dvojke,a sad joj je ispala gornja jedinica i polako raste nova....
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od amarilis Čet Sep 17, 2009 9:28 am

Ako do sada niste naučili svoje dete da pere zube, sada je došao čas da
to učinite. Deca vole da podražavaju svoje roditelje i ogromno uživaju
da trljaju četkom svoje zube u isto vreme kada mama i tata to čine.
Pasta za zube još više uvećava njihovo veselje!


Moraćete pomoći svom detetu ako želite da valjano opere
zubiće. I nemojte se iznenaditi ako četkicom za zube stane da riba
lavabo, pod ili zidove.. Ona se čak može naći i u njegovoj noši. Uprkos
svemu tome počnite da ga navikavate na pranje zuba posle svakog jela.


Više faktora doprinosi da zubi budi zdravi, odnosno da se ne
kvare. Naslednost, verovatno, igra izvesnu ulogu. Ako vi ili vaš muž
imate loše zube, postoje veliki izgledi da će i vaše dete imati loše
zube.Vaša hrana pre i za vreme trudnoće veoma je važna za pravilno
formiranje zuba vaše bebe. Zdrava hrana deteta za vreme prvih meseci i
u ranom detinjstvu takođe je presudna za dobre i jake zube. Imajte sve
ovo u vidu i trudite se da svog mališana naučite da na pravilan način
od malih nogu počne da brine o svojim zubima.
amarilis
amarilis
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1752
Godina : 53
Lokacija : sremska kamenica - sombor
Hobi : cvece, muzika,film ...
Datum upisa : 02.12.2008

http://sareni-svet-biljaka.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Veka Ned Avg 08, 2010 10:52 pm

Danica je dugo dugo bila protiv odlaska kod zubara. Sinoc joj ja perem zubice (ne da mi cesto da joj ja perem, obicno to radi sama, ali u zadnje vreme je nesto preleti) i ja sinoc vidim da joj se javio karies na donjoj cetvorki i ona sva prenerazena sta cemo sad. Ja lepo objasnim da sad moramo kod zubara, nema nam druge. I tako mi jutros kod zubara, ona sva vazna, hrabra dobila plombicu i evo je sad posle svakog gutljaja vode pita i proverava u ogledalu da li joj je tu plombica. Medjutim, dr je videla da i na drugoj cetvorkici ima karies pa cemo ovih dana ici da popravimo i drugi zubic, sad vec sva voljna.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Cvrki Pon Feb 21, 2011 10:38 am

Sara se sa zimovanja vratila bez jednog zuba i to bez donje jedinice,kad sam je pitala gde joj je zub ona mi kaže da ga je sama izvadila,odmah pozovem vaspitačicu da je pitam šta se desilo (bil sam pukla!) i ona mi kaže isto što i Sara, da ga je Sara sama izvadila jedno veče. Odvedem je danas kod zubara i ladno saznam da su mom detetu počeli da se menjaju zubi VEĆ i to sa nepunih 5 godina, čak mi zubarka i pokaže na mestu gde joj je ispao zubić da se već vidi novi koji niče, neverovatno. A onda se setim da je njoj prvi zub izbio sa tri meseca i da to i nije čudno...Ja sam se bila uplašila,bilo mi je neverovatno to i da pomislim jer sam ja mislila da se deci menjaju zubi oko sedme godine...ali eto ima izuzetaka,može i ranije...
Cvrki
Cvrki
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1151
Godina : 42
Lokacija : Smed.Palanka
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Andjela Uto Feb 22, 2011 9:14 am

Đorđe je prije dva mjeseca izgubio donje jedinice,ispale su dan za danom,baš sam se začudila,a eto on ima 5.5 godina...koliko se sjećam Anđela je prvi zub izgubila sa 6.5 godina,a oboje su prvi zub dobili u 5 mjesecu,tako da ne vjerujem da to kad su nikli ima neki značaj...nemam pojma scratch
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega zuba - Page 2 Empty Re: Nega zuba

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu