Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Do kada miksati hranu?

+14
Beba
IvanaPG
marijana
maja31
Mima
Endzi
maja
Emi
Mildan
Pokita
Emica07
Milica
Veka
Miloseva_mama
18 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Do kada miksati hranu?

Počalji od Miloseva_mama Pet Nov 30, 2007 11:06 pm

Do kada miksati hranu? 36_1_51 Drage mame do kada ste miksale hranu???
Kod nas je situacija malo neobicna,jede sve i zvace lepo,ali kada dodje vreme rucka nema sanse da zvace odmah se zagrcne i pljuje!!! cim mu izmiksam lepo jede!!! Kako da ga odviknem?
Miloseva_mama
Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 962
Godina : 40
Lokacija : Bijeljina
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Veka Pet Nov 30, 2007 11:20 pm

Tako sto ces polako preci sa miksane na pasiranu hranu, pa na skroz "normalnu" hranu...prvo mu kroz pasiranu hranu ubaci sitnije seckane komadice ili viljuskom ispasirane, pa polako smanjuj kolicinu miksane hrane a povecavaj pasiranu...Milos je vec veliki i ima dovoljno zuba da moze da zvace hranu, tako da mislim da bi trebala sto pre krenuti sa tim.Mislim da je ovo ok nacin da on ne primeti drasticnu razliku a da opet usvoji nemiksano.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Milica Sub Dec 01, 2007 12:05 am

Ja nisam ni jednom na taj nacin pripremala hranu. Samo sam viljuskom gnjecila, a meso sto sitnije seckala,jako brzo je pocela da zvace. Kad sam uvela domacu hranu, a ne kupovne kasice ni jednom je nisam pasirala
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emica07 Sub Dec 01, 2007 12:58 am

Ja kupovne i ne dajem emi kasice ne da ih nevolim ima i toga nego vise volim da joj ja spremam da se bakcem oko toga sve mi je to slatko. Ona i nema zube ali zvace jedino joj meso ispasiram a sve ostalo zvace.
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Pokita Sub Dec 01, 2007 7:04 am

Hehe, ja jos miksiram onu konkretnu hranu, meso, krompir, sargarepa...pa onda voce sa keksom.
Ali ne jer nu ume da zvace nego nece da jede.

Ona recimo jede cokoladu, voli hleb da jede sa margarinom i onda zvace ali da jede krompiric, nema teorije i meni je lakse da svo moguce povrce skuvam dodam jaje ili meso pa sve u mikser i onda se zagleda u nesto sto voli a ja samo trpam i ne primeti da je jela!!!
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Mildan Sub Dec 01, 2007 11:57 am

Meni je mlađa sa deset meseci jela normalno kao odrsli.Počela sam ranije da je navikavam, zato što je trebala sa godinu da krene u vrtić, a nisam znala kakvu im hranu daju tamo, da li miksani ili ne.A starija je dosta kasnije jela komadiće.Možda je imala i godinu ipo.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Gost Sub Dec 01, 2007 12:03 pm

moji su jeli miksovano do nekih sedam-osam meseci,vec sa pojavom prvih zubica,pocela sam da im dajem jela,malo pasirana ,ali i manje sitne komadice.
neznam dal su zvakali ili muljali u ustima,ali bi pojeli.
pocevsi od korice hleba koju su sisali,muljali,glabali ali bi je na kraju ipak savladali i pojeli,pa do sitnih komadica mesa prethodno dobro obarenog kao i povrca.
sa godinu dana jeli su sve kao i mi,bez miksanja,pasiranja,samo iseckano na sitnije komadice i napred.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Gost Sub Dec 01, 2007 12:21 pm

Ja imam neverovatno los primer na ovu temu! Moje bratanice su sve dobiljale miksirano dok god su htele pa sa 2,5god nijedna nije htela da zvace. Pravile su rezervoare hrane u levom obrazu. Starija se i odvikla ranije al manja nije sve dok ja nisam ovde dosla a sad ne znam kako je. A problem nije uvek prisutan- kad su kod nas u kuci mi ih hranimo normalno i sve jedu a cim su im majka ili druga nana tu odma se miksira.
Jednom ih ja cuvala izjutra pa nahranila stariju, probudila se i mladja i nju stigla do pola i pojavila joj se druga nana i kaze evo sad cu ja da preuzmem. Ni dva, ni tri ona pravo u kuhinju, izmiksira ono sto je ostalo i dade detetu kasicu!
I kazite mi sad gde je tu problem?! Meni nije smetalo da je hranim a ova gospodja, mrzi je, treba dete u setnju da vodi da je pokaze u gradu prijateljicama pa drz na kasicu! I ajde da je majka bolja nego i ona ista. Ne pada zir daleko...
Moj bi savet bio da deci sto ranije pocnete da dajete hranu koju sama mogu da drze u rukama i grickaju. Stapice polu-kuvane sargarepe, asparagus, brokoli (neke ga deca vole jer lici na drvce), voce, tostiran hleb isecen na stapice (ovde ih deca zovu vojnici) i sve sto ce moci sama da jedu. Nije bitno koliko ce se umazati dok god steknu zdrave navike u ishrani. Moje misljenje - treba da znaju da zvacu sa godinu dana!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Veka Sub Dec 01, 2007 11:45 pm

Vec sa 8 meseci ja sam Danici prestala da pasiram vec samo sitno secklala, a sa 6 sam prestala da miksam nego sam pasirala viljuskom...ona je bolje jela nemiksanu hranu nego miksanu, i dan danas je tako, mnogo bolje jede ono sto mora da se zvace nego ono sto se samo proguta.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Pokita Ned Dec 02, 2007 4:13 am

A kako ih terate da jedu meso?
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Mildan Ned Dec 02, 2007 4:29 am

Moja starija je počela da jede sama meso sa dve kada je krenula u vrtić, mislim da traži meso.Sviđalo joj se da glocka batak.Do tada sam joj seckala kroz hranu.A mlađa je sa godinu dana jela velike komade.Sada već sama bocka i jede.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Veka Ned Dec 02, 2007 8:54 am

mildan ::Sviđalo joj se da glocka batak.Do tada sam joj seckala kroz hranu.

E ovo za glockanje je kod nas kriva baka koja je naucila da glocka koske, tako da ja sad dok se ne najede ne pokazujem kosku, a sto se tice seckanja ona meso jede lepo tek od kad su joj izasli ocnjaci, do tad ga je mrljavila, i jede jedino samo meso, nikako ni uz koje drugo jelo pomesano.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emi Uto Dec 18, 2007 3:45 am

Ja mrzim miker haha....moja zaova jos uvek miksira a dete ima 1,5godinu.
Ja cu da probamsa viljuskom od sam pocetak pa videcemo.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od maja Uto Dec 18, 2007 8:46 am

Mi miksamo meso,a povrce i voce smo prestali, gnjecimo ga viljuskom. Keks jede sam, kao i hleb...
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emi Uto Dec 18, 2007 8:56 am

Bravo Mateja samo napred
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Gost Čet Dec 27, 2007 2:37 pm

Kada i kako započeti sa čvrstom hranom?




Veoma je važno izabrati pravi trenutak za uvođenje čvrste hrane. To ne treba učiniti ni prerano ni prekasno. Bebin sistem za varenje mora biti spreman za novu hranu. Dokazano je da do četvrtog meseca beba nema potrebne enzime pomoću kojih bi varila hranu. Pored toga, postoji i opasnost od pojave alergija zbog nezrelog digestivnog trakta, posebno ako u porodici postoje ovakva oboljenja. Takodje, postoji i rizik od gojaznosti.

Sa druge strane, ako se predugo čeka sa uvođenjem čvrste hrane može se desiti to da dete odbuja da uči žvakanje i gutanje hrane. Jednogodišnje dete će sigurno i manje biti otvoreno ka novim gastronomskim navikama.

Zbog svega ovoga se smatra da je sa dohranjivanjem najbolje početi između četvrtog i šestog meseca, jer se do tada zalihe gvožđa potroše, a samo mleko ne može da zadovolji sve potrebe deteta. Napredovanje deteta je pravi pokazatelj kada je vreme da se počne sa uvođenjem novih namirnica.

Neki signali koji mogu da vam pomognu u odluci i da vam ukažu da je beba spremna za dohranu:

  • beba može da drži glavu uspravno
  • nestao je refleks odbacivanja jezikom
  • beba pokazuje interesovanje za hranu, viljuške, uzima hleb sa tanjira
  • beba može da pokreće jezik gore-dole, napred-nazad
  • beba može da uvuče donju usnu
Uvođenje čvrste hrane ne treba da bude opterećenje ni za bebu ni za mamu, ali sigurno zahteva strpljenje i višemesečno nastojanje da beba nauči i prihvati različite ukuse a sve to može da traje i do 18-tog meseca. Početak uzimanja druge hrane, osim mleka, je veliki događaj za bebu ne samo u prehrambenom smislu, već i ulazak u novi svet ukusa i mirisa, navikavanje na gustinu i tvrdoću hrane, postupno privikavanje na jelovnik odraslih.

Osnovna pravila:


  • Uvodite novu hranu jednu po jednu da bi se dete naviklo na novi ukus.
  • Napravite razmak od 4 do 5 dana između uvođenja nove vrste hrane kako biste mogli utvrditi uzrok moguće alergijske reakcije.
  • Beba koja su već pokazala znake alergije ili čiji su roditelji alergični na hranu, dohrana mora biti sporija i opreznija.
  • U početku dajte detetu vrlo male količine hrane (1-4 male kašičice) i polako povećavajte količinu hrane. Kapacitet želuca bebe starog između 4 i 6 mjeseci je 86-130 ml (17-26 malih kašičica).
  • U hranu za bebe ne stavljate so, začine, ni šećera.
  • Hranu u prvih šest meseci treba miksati, a kasnije samo malo izgnječiti ili seckati.
  • Ako beba ne prima dovoljno mleka, mleko treba dodati u kašice od povrća, voća ili žitarica. Dnevna količina mleka u prvoj godini ne sme biti manja od 500 ml.
  • Kašice se daju kašičicom, a tečna hrana iz čaše.
  • Treba izbegavati stalno uzimanje zaslađenih sokova, naročito kod uspavljivanja. Sok se daje nakon obroka.




Priredila: M. Milić
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emi Čet Mar 06, 2008 8:37 am

Danas je jela pasiran spanac, ispasirala sam ga viljuskom i odlicno djvace, a ja pa mislila nece moci. Do sad sam sve spremala u blender, ali gotovo vise ne!
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Gost Čet Mar 06, 2008 8:44 am

naravno emilija tako i treba ,iako nema tj ima jedan zubic Laughing neka zvace i mulja u ustima desnima okoliko god moze,mislim na hranu koju ona jede i uopste sme i moze da je jede.

mojima sam miksala samo bas ono sto semoralo,ali sa im kasnije i grasak i tako tome slicno davala izgnjeceno,i muljali,muljali i progutali.

zato su kasice zakon,ali hrana spremljena iz kucne radinosti daleko da se sa njima moze porediti,ali ipak blender -stop.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Miloseva_mama Čet Mar 06, 2008 9:13 am

mala Milena ::Danas je jela pasiran spanac, ispasirala sam ga viljuskom i odlicno djvace, a ja pa mislila nece moci. Do sad sam sve spremala u blender, ali gotovo vise ne!
Nemoj vise ni pokusavati u blenderu,ja sam se tako zeznula pa nije hthjeo uopste da zvace tek o skoro je poceo sve lijepo da zvace.... sto ranije je odviknes bolje,posle se prolopove pa nece ni da pomirise
Miloseva_mama
Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 962
Godina : 40
Lokacija : Bijeljina
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emi Čet Mar 06, 2008 9:22 am

Pocela sam u blender, onda onaj :secko:, a sad viljuska...i necu da se vracam vise nazad, mozda kad pocnemo sad sa meso moracu opet malo u blender, ali drugo vise ne!
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Gost Čet Mar 06, 2008 9:35 am

meso takodje mozes da usitnis ili ti iskidas u sitne,sitne,sitne komadice koje ce samo malo promuljati u ustima i moci da proguta...nema potrebe da se zbog njega vracas na blender...bar ja tako mislim..kako hoces...
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emi Čet Mar 06, 2008 9:43 am

pa videcemo, probacu prvo kako sto si rekla ti da isitnim, ako ne ide nema drugo....
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Miloseva_mama Čet Mar 06, 2008 9:43 am

Da dobro raskuvano meso se bas lijepo usitni i viljuskicom ....Pokusaj prvo tako
Miloseva_mama
Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 962
Godina : 40
Lokacija : Bijeljina
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Endzi Čet Mar 06, 2008 9:46 am

Vaki nikad nije hteo miksanu hranu (sa 4.5mes je dobio dva zubica),sve sto sam mu davala da jede morala sam dobro da obarim pa bi on to jeo u sitnim komadicima...
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Emi Čet Mar 06, 2008 9:48 am

bas lepo ....bravo za Vaki.


Malo sam se posle toga uplasila kad se iskakila imalo je parcenca od rucka, ali to je valjda normalno hiihihihihiiiii
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Do kada miksati hranu? Empty Re: Do kada miksati hranu?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu