Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Epidural-za ili protiv??

+26
filip.mm
amarilis
jelenal3
Willma
Jeca D.
Stazi
Lidija
Ivana_Sa
tanasija
Melanija
Andjela
Bojana
Emi
Lela
ada
Emica07
Veka
Pokita
Dy
Beba
NasaDeca
Mildan
Milica
Tamara
maja
Ivana
30 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Epidural-za ili protiv??

Počalji od Ivana Sre Okt 17, 2007 12:53 pm

Za sada sam odlucila da to bude bez epidurala, ali onda me ponekad uhvati strah i pomislim da cu epidural, verovatno je to normalno...
Interesuje me sta ko misli i kako je prosao sa epiduralom?
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od maja Sre Okt 17, 2007 11:20 pm

Moje misljenje znas, epidural-ZA!
Imala sam dug i tezak porodjaj i epidural me je spasio. I drugo cu radjati uz njega.
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Tamara Čet Okt 18, 2007 1:12 am

I ja sam ZA epidural. Poradjala sam se sa njim i svakom bih ga toplo preporucila.
Tamara
Tamara
MissMama

Broj poruka : 1677
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Milica Pet Okt 19, 2007 5:02 am

Ja sam za, da me pogresno ne protumacite samo sam se ja tako lako porodila i bez njega da prosto mislim da svako moze. Do duse beba je bila mala zato je i bilo lako.
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Sub Okt 20, 2007 9:39 am

Ja sam bila protiv njega jer sam licno protiv hemije i medikamenata pa epidural i petidin nisu bili opcija. Moj je zamisljeni porodjaj bio porodjaj u vodi sa tens aparatom dok ne stignem u porodiliste i povremeno Gas and air. Naravno bez Bene kraj mene ne bih nikako mogla! Porodila sam se medjutim na krevetu, sa tensom a u kadi sam bila sve do presudnog trenutka. U bolnicu sam stigla u 1 po ponoci a Sofiya je rodjena u 4:12 iste noci. Bolelo jeste al bih isto tako (I hocu) i sledeci put! Na sve se ziv covek navikne!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Milica Sub Okt 20, 2007 9:41 pm

Drga potpuno si u pravu. Porodjaj je najlepsi cin koji mi se dogodio u zivotu. Doli samo par minuta i kmeeee....Zena moze apsolutno sve da podnese, s tim sto ja nisam htela muza kraj sebe.
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Mildan Sub Okt 20, 2007 10:29 pm

Kod nas ni ne postoji, tj. nema mogućnosti za epidural.Možeš samo prirodnim putem da se porodiš, bez ikakvih pomagala ili olakšanja, kade ili sličnog.I naravno neko carskim rezom.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od NasaDeca Pet Okt 26, 2007 11:55 pm

Bezbolni porodjaj, od Nove godine besplatan i u Nishu...

http://www.blic.co.yu/srbija.php?id=17544
NasaDeca
NasaDeca
Admin
Admin

Broj poruka : 1104
Godina : 49
Lokacija : Niš, Serbia
Hobi : Web Dizajn
Datum upisa : 16.10.2007

http://webstudionis.net

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Sub Okt 27, 2007 12:02 am

Ja nisam za to,bio besplatan ili ne.Porodjaj je prirodan proces i sve se spontano desava,tvoje telo ce ti dati signale kad sve pocinje,a da bi sve proteklo kako treba telo i mozak moraju da funkcionisu,tako da dzabe si i svesna svega,kad ne osecas kad beba krece ili kad su kontrakcije,normalno je da boli,ali svaki bol je nezanemarljiv kad vidis svoje dete.A pored svega moze da bude i komplikacija,da ti telo ne reaguje na epidural ili da ima suprotan efekat.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Beba Ned Okt 28, 2007 1:31 am

renata ::Ja nisam za to,bio besplatan ili ne.Porodjaj je prirodan proces i sve se spontano desava,tvoje telo ce ti dati signale kad sve pocinje,a da bi sve proteklo kako treba telo i mozak moraju da funkcionisu,tako da dzabe si i svesna svega,kad ne osecas kad beba krece ili kad su kontrakcije,normalno je da boli,ali svaki bol je nezanemarljiv kad vidis svoje dete.A pored svega moze da bude i komplikacija,da ti telo ne reaguje na epidural ili da ima suprotan efekat.


Slažem se sa Renatom. Nisam imala težak porođaj, ali sam pet sati bila pod indukcijom, i nije mi nimalo bilo prijatno. Sećam se da je bolelo, ali to je sve. Kada vidiš bebu sve prođe Smile
Beba
Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417
Godina : 39
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 17.10.2007

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Ned Okt 28, 2007 8:39 pm

I ja sam takodje oba puta bila pod indukcijom par sati,nemogu da kazem da nije bolelo,ali kao sto vidis izdrzala sam.Pri bolovima znala sam tacno koliko bebi jos treba i nijednog trenutka nisam ni pomislila da s necim zaustavim bolove,koji su stvarno ne bi da te plasim ali nepodnosljivi.Kad porodjaj krene sve ide spontano i samo od sebe,ti si tu da pomognes bebi koliko mozes da ugleda svetlost dana,a za to treba da budes svesna situacije pa i samih bolova,ja sam cak odbila da mi i daju nesto protiv bolova jer nisam htela da budem uspavana i omamljena pri porodjaju.Veruj mi to sve traje kratko,ja sam samo nekoliko sekundi po porodjaju zaboravila sve,i nemoj ni da pomisljas na epidural,pusti prirodi da odradi svoje i raduj se rodjenju deteta pa i samim bolovima koji prethode jer to je znak da cete uskoro biti zajedno.Srecno!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Dy Ned Okt 28, 2007 8:49 pm

Ja sam za epidural... mislim porodila sam se na CR tako da sam prirodne bolove jako malo osjetila..
Ali da kod nas ima epidural(najavili su od iduce godine), ne bi razmisljala..
U razvijenom svijetu je to normalna stvar...kod njih je vau kada se neko prirodno porodi..
Ali sve je stvar izbora...

Ja sam se mnogo plasila poroda, tako da vjerujem da sam samo tokom tih 9 mjeseci znala da cu ici na epidural bila bih mirnija i ne bi panicila, pa makar se na kraju porodila i prirodno....

Kako god epidural, prirodno ili CR epilog je isti..i sve se zaboravi brzooooooooooo!
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Ivana Pon Okt 29, 2007 4:56 am

Odlucila sam se za prirodni,pa sta bude,nek bude... bounce
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Pokita Pon Okt 29, 2007 5:42 am

Ja sam se porodila prirodno, uz indukciju jer sam se sporo otvarala prirodno i uz busenje vodenjaka.
Slusala savete babice i porodila se relativno i lako i brzo.

Ne bih licno volela epidural jer se vise plasim onih igli koje idu u kicmu pa kad moze bez njih!

Ja bih za sledeci put ako moze sve prirodno + sto bih volela da isprobam porodjaj u vodi.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od maja Čet Nov 01, 2007 1:12 am

Dobro, svako ima svoje misljenje....
Ali meni nije bas najjasnije ZASTO trpeti te nesnosne bolove kada su ljudi izmislili epidural?! Zasto? Svestan si svega, aktivno ucestvujes u porodjaju, vidis svoju bebicu cim izaddje...a nista te ne boli!
Ja sam mnogo citala u trudnoci i mislim da ne postoji clanak, tekst ili vec nesto sto je napisano o epiduralu,a da ja to nisam procitala + mnogo sam razgovarala sa svojim lekarom koji je nacelnik porodilista i koji nema apsolutno nista protiv epiduralne anestezije, cak naprotiv!
Na zapadu zene potpisuju ako nece da prime epidural (poradjaju se prirodno na svoju odgovornost).
Mrzmi zadrtost i neobavestenost i tu uprnu tvrdnju "neka te boli (a bolece te!), to je prirodno, to tako treba, zaboravices"...
Ne, to tako ne treba! Ako je nauka dosla do tog stadijuma da su napravili -nesto- od cega ces otici da se porodis bez bolova, pa zasto onda trpeti?
I to bockanje u kicmu ne radi neko ko je dosao sa ulice, vec ljudi koji su godinama grejali stolicu i izucavali fakultete da bi znali u koju tacku treba ubosti tu iglu!
I jos nesto, da li vi kada se prehladite, dobjete temperaturu cekate da sve prodje samo od sebe, da se organizam sam izbori i trpite bolove ili jurite kod doktora da vam da antibiotike, injekcije, da sto pre zavrsite sa tim, da se ne mucite i da vam se telo ne muci?
Pa u cemu je razlika?
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Veka Čet Nov 01, 2007 1:24 am

Ja nisam bila za jer imam problematicnu kicmu i ne verujem da bi mi dozvolili epidural, jer sam i cula da ne odobravaju ko ima problema sa kicmom, ali ako ce nesto da potpomogne porodjaju da prodje brze i bolje zasto da ne..sto kaze Maja i kad nas nesto drugo zaboli tezimo ka tome da sprecimo bol...ja sam jedino protiv carskog reza, jer mislim da je to ipak rez na stomaku gde se seku misici i definitvno nije bas carski osecaj.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Pokita Ned Nov 04, 2007 7:29 am

maja ::
I to bockanje u kicmu ne radi neko ko je dosao sa ulice, vec ljudi koji su godinama grejali stolicu i izucavali fakultete da bi znali u koju tacku treba ubosti tu iglu!
I jos nesto, da li vi kada se prehladite, dobjete temperaturu cekate da sve prodje samo od sebe, da se organizam sam izbori i trpite bolove ili jurite kod doktora da vam da antibiotike, injekcije, da sto pre zavrsite sa tim, da se ne mucite i da vam se telo ne muci?
Pa u cemu je razlika?

Ja licno ne bih volela boc u kicmu kad ne mora!

A ovo drugo, ja kada se prehladim cekam da prodje samo od sebe da mi prodje od cajeva i vrlo cesto uspem da mi se organizam sam izbori protiv prehlade i temperature bez antibiotika.
Antibiotik tek ako sam prehladjena duze nego normalno i bas ne prolazi ovako idem kod lekara da vidim da li moram da ih pijem i tek ako kaze da moram onda.
Bas ih izbegavam, samo kada mora!
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Emica07 Ned Nov 04, 2007 10:19 am

Mislim da svako bira za sebe. I ja sam kao neke bojim se bocke i to jos u kicmu, a ne hvala. Ja sam moju bebu videla i bez epidurala kad je izasla. Nisam protivnik a ni sam ni za jer kao sto rekoh svako bira za sebe.
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Pokita Ned Nov 04, 2007 12:54 pm

Emice, ja te skroz potpisujem i mislim da je epidural vrlo koristan i da je dobro da postoji i da ima mogucnosti za one koji to zele i uopste nisam protivnik.

Ali eto ja se licno vise bojim te igle i vec sam se poradjala tako da znam o cemu se radi i ne bih rizikovala da na kraju mozda ne osetim napone zbog jaceg delovanja epidurala.

Tako da kada ja sebi licno stavim za i protiv ja je ne bih trazila sledeci put.

Ali neko na papir stavi:
-strasan strag porodjaja
-vrlo tesko podnosenje bola

A sa druge strane ne boji se igle koja se daje u kicmu.
I naravno da je za nju epidural extra.

Ja recimo nikako ne volim intervencije, samo od njih kada bih mogla da pobegnem i samo ako mora i ako ta igla (i to dve jer je jednom lokalni a drugi put epidural) moze da se izbegne ja biram to.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od ada Sub Nov 24, 2007 12:30 pm

Ja sam ZA epidural,porodila sam se s njim prvi put i kad ponovo budem radjala sigurna sam da ce to biti sa epiduralom.
ada
ada
Novi član
Novi član

Broj poruka : 29
Godina : 42
Lokacija : Sweden
Datum upisa : 22.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Sub Nov 24, 2007 1:48 pm

stasija ::u razvijenom svijetu je to normalna stvar...kod njih je vau kada se neko prirodno porodi..
Evo malo informacija o "razvijenom svetu": ovde se 50% zena poradja kod kuce- u opustenoj atmosferi i za njih najprirodnijoj sredini, uz dve babice- jednu za majku, jednu za bebu. Naravno tu u obzir ne dolaze ni epidural, ni petidin niti bilo sta osim bazena (ako ga iznajmis), TENS aparata i "Gas and air"- kiseonik i ko-zna-sta-jos. Ostalih 50% se poradja u bolnici ili u "Maternity unit" koje takodje vode babice bez lekara i to samo 11% uz epidural. Lekari su na porodjaju prisutni samo i jedino ako postoje komplikacije a isto vazi i za vodjenje trudnoce - sve ide preko babica. To se meni narocito dopalo jer trudnocu tretiraju kao nesto sasvim normalno a ne kao bolest kao u Srbiji- ja sam imala takvo iskustvo. Dok sam bila tamo pregledi svakog meseca, ultrazvuk i sve sto se moze uraditi. Ovde sam samo radila sve neophodne testove bez ultrazvuka jer su babice i samo opipavanjem mogle da kazu polozaj i velicinu bebe i iskreno rasteretila sam se od pomisli dal je beba dobro i sta ce na ultrazvuku da vide.
Necu da pominjem komplikacije koje uz epidural mogu da se jave (kao i njegove prednosti, naravno!)jer se informacije o tome mogu svuda naci. Samo cu vam dati primer moje prijateljice koja se je pre 7 nedelja porodila na planiran carski uz epidural i iglom su je boli 3 puta jer su non-stop promasivali. Toliko o tim usavrsenim strucnjacima- svakom moze da se desi da pogresi.
Nisam protivnik epidurala u slucaju da neko ne podnosi dobro bol ili u slicnom slucaju ali ja licno ne bih jer ni ovako nijedan lek protiv bolova nisam vec godinama uzela. Mislim da kako sam ovaj porodjaj izdrzala tako cu i sledece.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od maja Čet Nov 29, 2007 11:03 pm

Cogswell ::Samo cu vam dati primer moje prijateljice koja se je pre 7 nedelja porodila na planiran carski uz epidural i iglom su je boli 3 puta jer su non-stop promasivali. Toliko o tim usavrsenim strucnjacima- svakom moze da se desi da pogresi..

Jaki vam anesteziolozi u "razvijenom svetu"! lol!
Mene su boli jednom i nisam ni osetila ubod. Tako ti je to kod nas u zemlji Srbiji. :haha:
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Sub Dec 01, 2007 10:35 am

maja ::
Jaki vam anesteziolozi u "razvijenom svetu"! lol!
Mene su boli jednom i nisam ni osetila ubod. Tako ti je to kod nas u zemlji Srbiji. :haha:
U prilog anesteziologu ide to da je bila nova, tek ucenica a imala je supervizora koji je trebao da je kroz to vodi. Al supervizor, tj doktor koji je radio ceo carski je bio pravi skot koji je o mojoj prijateljici govorio kao o slucaju a ne zivom stvoru. Al to je vec druga tema...
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Ned Jan 06, 2008 12:22 pm

Epiduralna anestezija



Epidural-za ili protiv?? Epiduralna_anestezijaDefinicija
Epiduralna anestezija je jedan od načina umanjenja bolova prilikom porođaja prilikom kojeg se anestezira samo dio tijela, dok je žena budna i svjesna svega. Kao i većina drugim medicinskih zahvata, ima svoje prednosti i nedostatke. Njih treba dobro odvagnuti prije odluke.

Izvođenje

Kod epiduralne anestezije ponavljano se unosi lokalni anestetik u područje oko kralješničke moždine. To prekida podražaje koji se prenose živcima maternice i porođaj prolazi bez zaustavljanja. Uspješna epiduralna anestezija pruža bezbolno svjesno stanje tijekom cijelog porođaja.
Epiduralnu anesteziju provodi anesteziolog. Ne daje se dok ne počnu trudovi. Prije početka zahvata, daje se 1-2 litre infuzijske tekućine koja se nastavlja i tijekom poroda. Žena se treba smjestiti na lijevi bok ili u sjedeći položaj s bradom na prsima i koljenima blizu trbuha. Položaj je neudoban za većinu žena.
U razini struka, na leđima, očisti se dio kože, anestezira i zatim se veća igla uvodi kroz anesteziranu kožu u epiduralni prostor kralješničke moždine (epiduralni prostor je prostor iznad dure, tvrde ovojnice kralješničke moždine). Mala cijev, kateter, uvlači se kroz tu iglu dok vrh katetera ne dosegne epiduralni prostor. Igla se zatim pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru tako da se može dati još anestetika. Test doza anestetika se injicira u kateter za provjeru pravilnog smještaja katetera. Ukoliko je dobro smješten, primjenjuje se prva doza anestetika. Kateter se pričvrsti za leđa i ne ometa pomicanje u krevetu niti se osjeća na leđima. Bol koja se osjeća tijekom ovog postavljanja je kratkotrajna ubodna bol ili može trajati par minuta.
3-5 minuta nakon prve doze, živci maternice postaju neosjetljivi. Nakon deset minuta to se osjeća. Kada početna doza prestaje djelovati, daje se druga doza kroz kateter. Dodatne doze daju se svakih sat do dva, ovisno o lijeku i pojedinim dozama.
Kad se dijete rodi, kateter se uklanja. Učinak anestezije obično nestaje nakon sat do dva. Nakon što prestane djelovanje anestetika, žena osjeća neugodno peckanje oko porodnog kanala.


Je li epiduralna sigurna?

Epiduralna anestezija smatra se sigurnom za majku i dijete. Postoje rizici, međutim. Porođaj se za vrijeme ove anestezije često treba dovršiti porodnim forcepsom ili drugim pomoćnim sredstvima što je dodatni rizik. Najčešća neželjena nuspojava je iznenadan pad majčinog krvnog tlaka. Pojavljuje se u 1-2% slučajeva i može biti opasan za majku i dijete.
Kad se to dogodi. Medicinsko će osoblje poduzeti hitne akcije i obično riješiti problem. Često mjerenje tlaka je potrebno nakon svake doze lijeka.


Kad se daje epiduralna anestezija i hoće li naškoditi djetetu?

Epiduralna anestezija daje se kad porođaj počne. Međutim, epiduralna anestezija može porod usporiti i oslabiti trudove. Ukoliko se ovo dogodi, može se dati lijek okistocin koji pojačava trudove. Ukoliko se da oksitocin, žena je pod pojačanim nadzorom jer taj lijek može pretjerano stimulirati maternicu i uzrokovati prejako stezanje.


Je li epiduralna uvijek učinkovita?

Ukoliko liječnik ne može s lakoćom locirati epiduralni prostor, nije moguće koristiti ovu metodu. No, to se rijetko događa. Ponekad je porod tako brz da nema vremena za primjenu epiduralne anestezije. Poneke epiduralne daju "mjestimični" učinak - jedan dio trbuha je osjetljiv, a drugi neosjetljiv.

Može li bilo tko primiti epiduralnu anesteziju?

Većina žena može na ovaj način osigurati sebi bezbolan porod. Ipak, žene koje su imale operacije u području leđa, poremećaje srca ili krvi te alergije na anestetike svakako se trebaju posavjetovati s obiteljskim liječnikom, ginekologom i anesteziologom.


Moram li ostati u krevetu nakon što primim epiduralnu?

Da. Žena može leći na bok i podignuti glavu za 30 stupnjeva. Budući epiduralna anestezija odnosi i osjet iz nogu, žena ne može stajati i nositi svoju težinu. Zbog toga žena ne može ići u toalet ili šetati uokolo. Također, postoji stalna primjena tekućine infuzijama i monitoriranje rada srce djeteta. Praćenje djetetovih otkucaja srca provodi se pomoću dva pojasa na ženinom trbuhu ili žicom koja se uvodi u rodnicu i pričvrsti djetetu na glavu.


Što se još može učiniti?

Zbog neosjetljivosti trbuha, ne postoji kontrola mokrenja. Stoga je potrebno postaviti kateter za odvođenje mokraće. Ovaj postupak povećava mogućnost infekcije mokraćnog sustava za 1-2% svaki put kad se napravi.

Hoću li moći tiskati?

Tijekom ove anestezije, često se ne osjeća stezanje maternice. Ukoliko ih je žena svjesna, može tiskati, ali ukoliko nije - ne može. Tada se dijete uvodi u porođajni kanal pritiskanjem na trbuh i vrh maternice ili uporabom pomoćnih pomagala. Obje metode imaju svoje rizike. Brojni stručnjaci smatraju kako period između dviju injekcija anestetika određuje sposobnost žene da osjeti stezanje i tiska.


Usporava li se ovako porod?

Neki porodi su sporiji zbog uporabe epiduralne. Kod drugih je porod brži jer je žena opuštenija.


Hoće li se za porod upotrijebiti forceps?

Forceps, odnosno porodna kliješta, možda će biti potrebna za dovršavanje poroda. Njihova upotreba zahtijeva rezanje međice (epiziotomija) čime se povećava otvor porođajnog kanala. Upotreba forcepsa zahtijeva veću epiziotomiju, više šavova i potencijalno više boli.


Prednosti epiduralne anestezije
ˇ Nema boli tijekom trudova i poroda
ˇ Za razliku od nekih drugih lijekova, ne čini ženu pospanom
ˇ Vrlo malo lijeka dopire do djeteta
ˇ Pojačan nadzor majke i djeteta daje trudnici veće povjerenje u osoblje

Nedostaci epiduralne anestezije
ˇ Porod se može usporiti jer se majka ne može pokretati i koristiti gravitacijom
ˇ Majka treba ostati u krevetu s glavom na istoj razini tijekom cijelog poroda
ˇ Majci su potrebne neprestane infuzije i praćenje djetetovih otkucaja srca
ˇ Majci se treba učestalo mjeriti krvni tlak
ˇ Potrebna je kateterizacija
ˇ Možda će biti potrebna uporaba forcepsa za dovršenje poroda
ˇ Majka će imati vrlo malo kontrole nad svojim tijelom i vjerojatno neće uopće osjećati proces porođaja. Ovo može poremetiti vezu majka-dijete.
ˇ Majka potpuno ovisi o sestrama i liječnicima za sve svoje potrebe
ˇ Iznimno rijetko, ali ipak, postoje ozbiljni zdravstveni rizici kojih oba partnera trebaju biti svjesna


Što se još, osim epiduralne anestezije, može koristiti za umanjenje bolova?

Postoje i drugi načini smanjenja bolova tijekom poroda. Mnogim ženama pomažu tehnike naučene na tečajevima za trudnice, a koji uključuju vježbanje opuštanja, masažu, smještanje, vizualizaciju, otklanjanje pozornosti, koncentraciju i disanje. Ove vještine koje ne uključuju lijekove koriste se vašom vlastitom snagom i njima vi kontrolirate svoje tijelo.
Zaključak
Epiduralna anestezija je jedna od metoda za olakšavanje boli i neugode tijekom poroda. Kontrola nad porodom prepušta se medicinskom osoblju. Uključuje i određene rizike. No, odluka je vaša. Iscrpnim objašnjavanjem svega što se događa pri ovoj metodi porođaja pomažemo vam da postupak bolje razumijete i da se lakše odlučite.


avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost Ned Jan 06, 2008 12:23 pm

Epiduralna anestezija i priprema za porodaja
yumama.com


Epiduralna anstezija je savremeni nacin obezboljevanja porodjajnih bolova
...Takođe istu ulogu imaju i psihofizičke pripreme za porođaj, čak i kada se buduće mame odluče da im u toku porođaja daju epiduralnu anesteziju.
Priprema za porođaj obuhvata, pored onoga što sve trudnice već znaju, a to su kondicione vežbe, vežbe disanja, napinjanja, takođe i razgovore na sve teme vezane za ovaj misteriozan događaj koji se sve više približava. Upravo u toku tih razgovora pojedine buduće mame tek saznaju za epidural ili baš tada reše delemu da li da primene ovu anesteziju ili ne. Ipak one koje se reše da primene epidural i dalje ostaju na psihofizičkim pripremama. Zašto?
Prednost budućih mama koje su bez problema donele odluku da se porode sa epiduralnom anestezijom, ali su ipak išle na psihofizičke vežbe je u sledećem. Za početak one znaju da potpuno bezbolan porođaj ne postoji, takođe su upućene koju tehniku disanja da koriste dok ne dobiju anesteziju, a psihička i fizička kondicija im je na daleko većem stupnju, što je za sam kraj tj. sam porođaj najbitnije. Kada anestezija već počne da im deluje, umeju da prepoznaju razliku uzmeđu bezbolnih kontakcija koje su jedno duže vreme imale usled dejstva aneatezije, i napona koji se pojavljuju tek na kraju.
U svetu se porodiljama sa epiduralnom anestezijom, privremeno obustavi davanje anestetika, da bi majka imala punu kontrolu za napinjanje, a nakon porođaja joj se ponovo pusti lek za bezbolno šivenje epiziotomije. Kod nas ovo nije slučaj, kada se jednom da epidutal porodilji ona ga prima do kraja porođaja, s tim što se obavezno prati srčana radnja ploda preko fetalnog monitoringa, kao i krvni pritisak majke. Sa svom ovom procedurom pripremljene porodilje su upućene, pa im silni aparati oko njih ne predstavljaju dodatno opterećenje. Naprotiv, one su još sigurnije i znaju da su na odličnom putu da se konačno sretnu sa svojim bebcem.
A šta sve može da se desi nepripremljenim porodiljama koje su se odlučile za anesteziju? Za početak, iznenadiće ih bol kada porođaj krene. Još ako se oduži vreme od momenta početka porođaja do momenta primanja epidurala, ove porodilje pored bola imaju i dodatnu nervozu, zbog nepoznavanja samog toka porođaja uopšte. I dok je njihova psiha sve vreme trudnoće bila spremna na bezbolan porođaj, dešava im se suprotno od očekivanog. A onda konačno počne da deluje ta čarobna anestezija, bol nestaje, nervoza prestaje, a porođaj sad može da traje koliko god hoće. Međutim, ovo opuštanje može biti loše i za majku, ali je svakako izuzetno loše za bebu koja se ovakvim tokom porođaja najviše napati. Apgar, zbina ocena ove bebe na porođaju, je (ne obavezno), ali obično niža.
Zato mame koje su išle na psihofizičke pripreme, nastavljeju da ih posećuju da bi što više saznale o samom činu rađanja sa ili bez epiduralne anestezije, i stečenim znanjem olakšale porođaj i sebi i bebi.

avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Epidural-za ili protiv?? Empty Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu