Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Dijete posle porodjaja

+4
Milica
maja
Mildan
NasaDeca
8 posters

Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Dijete posle porodjaja

Počalji od NasaDeca Čet Okt 18, 2007 7:00 am

Jedan od problema zena posle porodjaja je kako povratiti nekadasnju tezinu i vitku liniju. I koliko je dobro drzati dijete u tom periodu?
Molim za iskustva.
:rucam:
NasaDeca
NasaDeca
Admin
Admin

Broj poruka : 1104
Godina : 49
Lokacija : Niš, Serbia
Hobi : Web Dizajn
Datum upisa : 16.10.2007

http://webstudionis.net

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Mildan Čet Okt 18, 2007 10:37 pm

Ja nisam držala dijete, pošto sam dojila.Ali sam gledala da umesto hleba za ručak jedem pirinač.A kada imate dvoje dece onda ne stignete ni da jedete, jer kada ste vi gladni , uvek im nešto treba, pa pregladnite i posle vam ni nije do hrane.Tako da sam ja vratila liniju na devojačku tek posle druge trudnoće.Eto dijete za mame sa jednim detetom.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od maja Čet Okt 18, 2007 10:40 pm

Ja nikad nisam bila pristalica dijeta (mada nikada,pre trudnoce, nisam imala problema sa kilogramima).
Mislim da majke koje doje ni po koju cenu ne treba da drze dijetu (dojenjem se kilogrami gube mnogo brze).
Dovljno je pripaziti sta se unosi u organizam, potruditi se da ishrana bude raznovrsna i bazirana na vocu i povrcu, izbegavati brzu hranu i naravno, unositi ogromne kolicine vode (1,5-2 dnevno)!
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Milica Pet Okt 19, 2007 6:01 am

Ja nikada nisam drzala dijetu, i ovako sam dovoljno mrsava, samo mi dijeta fali. Posle porodjaja kilogrami postepeno nestaju,ja sam se za godinu dana vratila na staru kilazu, mislila sam da nikada necu ali ipak se kilogrami izgube
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Pokita Sub Nov 03, 2007 6:26 am

Ja sam drzala dijete pre porodjaja, a od kada sam saznala za bebu ni jednu nisam drzala do sad (iako imam 5 kg viska).

Ne znam zasto ranije sam za cas odlucivala da krenem na dijetu a sada kao resim pa se pogledam u ogledalo i kazem:"ma sta mi fali, da se mucim sad da gladujem" i tako nikako da se nateram.

Sve se resavam da krenem na aerobik ili fitnes i da malo redukujem ishranu na nekoliko nedelja da bih se resila tih 5kg.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Gost Ned Nov 04, 2007 2:26 am

Ja se u toku trudnoce nisam puno ugojila pa ni po porodjaju nije bilo strasno. Medjutim, dok mi je mama bila tu bukvalno me je prisiljavala da sa njom imam rucak kao glavni obrok a onda sam i Benu morala uvece da pravim drustvo jer je ovde vecera glavna. Primecujem da sam pocela da se gojim i nimalo mi se to ne svidja. Dijeta mi na pamet ne pada jer dojim ali cu ovih dana krenuti na pilates posto ima casova tu u blizini. Inace sam htela da nastavim sa jogom kao i u toku trudnoce al je malo dalje pa necu moci.
Na aerobik sam isla pre trudnoce al sad mislim da mi je to preenergicno i suvise rano pa cu mozda za neki mesec.
Takodje pocinjem i sa casovima plivanja za Sofiyu pa se nadam da ce mi i voda koristiti.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Emi Ned Jan 06, 2008 12:11 pm

Ja nikad nisam drzala dijetu, pa ni sad odkad sam se porodila.
Neverujem u dijete??? mislim da ako samo malo namalimo sa kalorije, t.e ako pazimo sta jedemo onda sve ce biti kako treba.
Protivnik sam rigorozne dijete.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Gost Ned Jan 06, 2008 12:33 pm

Da li je ishrana bitan faktor i u periodu posle porođaja?
Naravno da je bitna! Nakon porođaja vaš organizam izložen je brojnim kako fizičkim, tako i psihičkim promenama. Bez obzira da li dojite (tada vaša ishrana direktno utiče na kvalitet mleka kojim hranite dete) ili ne, obavezno vodite računa o svojoj ishrani. Pravilno izbalansirana ishrana siguran je garant oporavka vašeg organizma nakon trudnoće, kao i uspešnog “savlađivanja” svih novonastalih obaveza.

Bitno je da:

- Nadoknadite sve hranljive materije koje ste izgubili u toku trudnoće i porođaja,

- Vodite računa o adekvatnoj nadoknadi hranljivih materija koje u toku dojenja gubite mlekom,

- Kontrolišete svoju telesnu težinu,

- Imate raznovrsnu i pravilo kombinovanu ishranu.



Usled celodnevne brige o mojoj bebi, često preskačem obroke. Da li to može ostaviti negativne posledice po moje zdravlje?
Prvih par meseci nakon porođaja najčešće su veoma iscrpljujući po vas (fizički ste aktivniji usled stalne brige o novorođenčetu, prisutan je hronični nedostatak sna…). Često se dešava da u ovom periodu zapostavljate svoju ishranu, a samim tim i zdravlje. To sebi nikako nesmete da dopustite!

Neadekvatna ishrana može da rezultira:

- Deficitom (nedostatkom) esencijalnih nutrienasa (belančevina, vitamina i minerala) izuzetno bitnim za period oporavka,

- Pojavom komplikacija ili pogoršanjem simptoma postojećih komplikacija,

- Lošim kvalitetom mleka kojim hranite vaše novorođenče - spor napredak deteta (nedovoljna telesna masa,…)



Kada se radi o mojoj ishrani, na šta posebno da obratim pažnju?
Posebno obratite pažnju na:

- Zadovoljenje vaših energetskih potreba - individualne su i zavise od od vaše starosti, da li dojite vaše dete ili ne dojite, stepena uhranjenosti pre trudnoće, fizičke aktivnosti,…Ukoliko na primer dojite vaše dete i bili ste gojazni pre i u toku trudnoće, a male telesne visine bitno je da ne preterate u unosu kalorijski “bogatih” namirnica (masne vrste mesa, slatkiši, testenina, ...).

- Izbor „zdravih“ namirnica koje sadrže osnovne hranljive materije i obezbeđuju vam neophodnu energiju,

- Upotrebu namirnica u sirovom obliku, kad god je to moguće,

- Unos odgovarajuće količine tečnosti, kao što je bistra supa, sveže ceđeni voćni sokovi i voda.

A obavezno izbegavajte:

- “Brze i efikasne” dijete koje obećavaju gubitak kilograma stečenih u toku trudnoće (obavezno se konsultujte sa dijetetičarom),

- Preskakanje obroka,

- Retke i obilne (voluminozne) obroke,

- Upotrebu alkohola, cigareta i droge,

- Svedite na najmanju moguću meru upotrebu soli, masti, šećera i napitaka sa kofeinom.

Evo još par korisnih saveta kada je u pitanju ishrana u periodu nakon porođaja:

- Dan obavezno počnite voćem (“na tašte”), a zatim doručkom koji će se sastojati od npr. barenog jajeta, šolje jogurta (odlični izvori proteina) i dva parčeta hleba od integralnog brašna (izvor vitamina B kompleksa i složenih ugljenih hidrata koji se duže vare i daju duži osećaj sitosti),

- I pored stalne brige o detetu, više puta u toku dana “ukradite” par minuta za sebe i iskoristite ih za obedovanje - jedite male obroke i to više puta u toku dana-obezbediće vam neophodnu energiju, sprečiti napade gladi i dodatno nagomilavanje masnih naslaga,

- Nedostatak vremena za pripremu obroka nikako vam ne sme biti izgovor za vaše retke, a obilne obroke. Kako bi to sprečili predlažem vam da ostavite na dohvat ruke (npr. u frižideru) sendvič, ovsenu kašu, voćni jogurt,… koji će vam podariti neophodnu energiju u toku dana prepunog obaveza,

- Izbegavajte namirnice koje sadrže proste ugljene hidrate (slatkiši, beli hleb, tost,…) - brzo se vare dajući energiju (neiskorišćena energija prelazi u masne naslage), povećavaju nivo šećera u krvi i izazivaju pospanost.



Koje namirnice mi predlažete kao najbolji izvor neophodnih hranljivih materija za period nakon porođaja?


Preporučujem vam da u okviru grupa namirnica, na svom dnevnom jelovniku birate sledeće:

Grupa namirnicaPreporučene namirniceNapomena
Hleb i žitariceIntegralni hleb i pecivo od integralnog brašna, žitne pahuljice, špagete, makaroniPodariće vašem organizmu izobilje vitamina B kompleksa, minerala i složenih ugljenih hidrata i dijetnih vlakana
Mleko i mlečni proizvodiMleko, jogurt, sir, surutkaIzvor proteina - koristite bar 2, 3 puta u toku dana
Birajte proizvode sa malim procentom mlečne masti!
Meso, riba i jaja"Mršavo meso" (posnije vrste) - piletina, teletina, junetinaNezamenljivi izvori esencijalnih aminokiselina. Meso i riba - bareno, pečeno (u sopstvenoj masnoći) ili na roštilju.
Jaja - barena ili u vidu kajgane uz dodatak mleka ili surutke.
PovrćeSvo povrćeZnačajne količine vitamina A: šargarepa, paradajz, spanać, krompir, paprika...
Vitamin C: Brokoli, paradajz, krastavac, karfiol, paprika, feferoni...
Proteini: pasulj, grašak, soja...
Biljna vlakna, antocijanske boje - povrće je najbolje bareno, pečeno, u vidu variva ili pirea.
VoćeSve vrste voća - minimum 2 porcije u toku danaVoće bogato vitaminom A: kajsija, breskva...
Vitamin C: narandža, limun, mandarina, jagoda, kivi, grejpfrut...
Sveže ili u vidu soka bez dodatka šećera.
UljaMaslinovo, kukuruzno, suncokretovo i bundevinoIzvor esencijalnih masnih kiselina.
Ne preterujte sa količinama!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Ivana Sub Apr 12, 2008 3:40 am

nikad nisam drzala dijetu,ali sam izbegavala da jedem posle 18h,i bilo mi je super
medjutim,sad ne stignem,pa onda moram kasnije,ali zadnjih dana to je najkasnije 20h
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Endzi Čet Jun 05, 2008 9:09 am

Ja sam pre obozavala da jedem,kilaza bila super..za vreme trudnoce sam se ugojila oko 17kg.Posle dve nedelje kad sam se porodila,obukla sam devojacke farmerice.Kilogrami su jednostavno poceli da se tope i cetri meseca posle sam bila kao kostur..evo sad posle malo vise od godine,imam svoju devojacku kilazu.
Mislim da nikad necu ni drzati dijetu,ja uglavnom jedem u prolazu.Tako sam navikla organizam.
Nadam se samo da cu moci uskoro da krenem na aerobik ili teretanu...
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijete posle porodjaja Empty Re: Dijete posle porodjaja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu