Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Sisanje palca i dude -varalice

+21
Ivana_Sa
IvanaPG
Tammy
Lela
Stazi
Betty Boop
Emi
vekiks
Andjela
Ivana
Mildan
Dy
Ane
Endzi
Emica07
cvetic
mama_daisy
Tamara
Veka
maja
Milica
25 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Cucla za-protiv

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 6:41 am

Koja su vasa iskustva po ovom pitanju, drage mame? Jeste decici davale "dudu" ili su malisani pronalazili prstice? Sta je po vasem misljenju bolje? Cucla- mozete je uzeti kad je dete starije ili palac? Do koje starosti je vase dete imalo tu naviku?
Mi smo Sofiyi dali cuclu iako sam se ja pune cetiri nedelje borila protiv toga. Sad vidim da je dobra ideja, barem za nas, al samo u vreme spavanja. Ovde na ulici mozete videti petogodisnjake sa cuclom za sta ja smatram da je jako pogresno. Sta vi kazete?
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Milica Uto Okt 30, 2007 6:45 am

Cuka, uvek je cistija od prstiju, a i kada se dete unervozi, ponekad je idealan nacin za smirivanje. Coka ti je preslatka
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od maja Uto Okt 30, 2007 11:16 am

Ja i nisam bas za cuclu iz jednog prostog razloga- nemam pojma kako cemo se rastati od nje. Ali Mateja stavlja u usta sve sto vidi i jedini nacin da to sprecim je da mu cucla bude u ustima...
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Veka Uto Okt 30, 2007 11:20 am

Ja sam okoreli protivnik cucle, zasto da je ucim pa posle odvikavam, jeste u pocetku glodala prste sve dok nije ukapirala da je boli kad ih duze gricka. Uspeli smo i bez cucle da se uspavljujemo i spavamo. Ko voli nek izvoli, ja ne volem Laughing
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Tamara Uto Okt 30, 2007 12:05 pm

Mi cuclu koristimo samo za uspavljivanje i ona je sama ispljune cim zaspi. A inace nisam za to da detetu cucla bude non stop u ustima.
Tamara
Tamara
MissMama

Broj poruka : 1677
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od mama_daisy Uto Okt 30, 2007 12:20 pm

I nama cucla samo za spavanje..Mada je ovih dana gura u usta i kad je nadje preko dana...ali je vise gricka jer ga svrbe zubi...
mama_daisy
mama_daisy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 968
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 8:47 pm

nini sam kupila nuk cuclu kad se rodila,ali neznam dal je sisala kad se sve zajedno skupi 10 min.
nije je htela,stalno bi je izbacila,pa sam i prestala da joj dajem,jedino je nekad htela posle kupanja kad je bas jako gladna pa nemoze da doceka da sisa pa onda kao daj sta das,al sisala bi je 2/3 minuta i pljula i opet u dreku.
nikola je hteo,cak i da zaspi s njom,pa mu je ja izvadim.ili kad se kezi ili kao i nina nemoze da doceka da jede pa je dobra i cucla,ali to je sve kratko trajalo,nisu bili zavisni od nje pa sam i restala da mu dajem.
e,da secam se i da sam nini umakala dudu i u secer i u med,kako bi je stavila u usta,ali ona bi cim se secer ili med istopi istu ispljunula.
mislim da se odvikavanje od cucle bazira na istom principu sise i flasice.
nema i gotovo.
i mislim da je cucla samo za male bebe,jer vec kasnije moze da naskodi pravilnom razvoju zubica.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od cvetic Sre Okt 31, 2007 3:06 am

Bubi je samo par nedelja koristila cuclu samo je odjednom počela da je pljuje...Moram da priznam da bi mi cucla olakšala dosta u periodu kada su počeli zubići da joj rastu jer je tada noću tražila siku svakih pola sata - ne zbog mleka nego zbog utehe.
Ne volim da vidim veliku decu sa dudama kao ni u kolicima...
cvetic
cvetic
Novi član
Novi član

Broj poruka : 10
Godina : 49
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 23.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Emica07 Čet Nov 01, 2007 10:34 am

Milica ::Cuka, uvek je cistija od prstiju, a i kada se dete unervozi, ponekad je idealan nacin za smirivanje.

Podrzavam:iznenadjen:
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Endzi Ned Nov 04, 2007 10:05 am

Vaki je ne podnosi a u poslednje vreme je uzme samo da se igra sa njom tj.gricka jer ga muce zubici.

Ja nisam imala mnogo izbora za odluku,do 7 meseci nije hteo ni flasicu...gadio se i ispljune.
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Ane Ned Nov 04, 2007 12:58 pm

cuclu smo koristili do 4-tog meseca. nakon toga videla sam da je ustvari mi dajemo njemu jer nam je tako lakse. nakon uspavljivanja, kako ne bi plakao i kenjkao mi lepo dudu u usta. i zato smo je bacili.

inace ne volim kad vidim njegove vrsnjake kako se setaju sa dudom u ustima.
Ane
Ane
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 301
Godina : 51
Lokacija : Skopje, Makedonija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Dy Ned Nov 04, 2007 9:36 pm

Djeca počinju sisasti palce, prste i dude-varalice još u najranijem djetinjstvu kada je nagon za sisanjem izrazito jak. Bebe vrlo brzo otkriju da im sisanje može pružiti utjehu i zadovoljstvo te da se na taj način mogu utješiti sami.

Sisanje zbog utjehe i ugodnosti je normalna i prirodna pojava u djetinjstvu, a obično se nastavlja i kada djeca prohodaju, pa čak i duže.


Što možete očekivati?

· Normalno je da djeca postanu vezana uz predmete koji im pružaju sigurnost i utjehu, poput dude-varalice ili palca do prvog rođendana. Kada se na taj način mogu sami umiriti i utješiti to je znak njihove sve veće neovisnosti.

· Do druge godine djeca su sve manje ovisna o dudi-varalici ili palcima, ali želja za sisanjem može potrajati do njihove šeste ili čak osme godine.

· Većina djece odvikne se od sisanja palca između druge i četvrte godine, a dude-varalice do četvrte godine.

· Kako dijete sisa veći dio dana, ta bi navika mogla štetiti pri savladavanju različitih vještina kao što je razvoj govora, ali i u igri, kada je palac stalno u ustima to onemogućava korištenje obje ruke u igri.

· Djeca imaju veću potrebu za sisanjem kada su umorna, nervozna ili kada im je dosadno.

· Američko stomatološko udruženje preporuča: “Djeca trebaju prestati sa sisanjem do izbijanja trajnih zubi”. Trajni zubi obično izlaze od šeste godine nadalje.

· Kažnjavanje, prigovaranje, ponižavanje, zadirkivanje ili teške riječi nisu učinkovite metode kojima možete djetetu pomoći da se odvikne od sisanja. Te moetode mogu samo dodatno pogoršati naviku uznemiravanjem djeteta i povećavanjem potrebe za predmetima koji im daju sigurnost.

· Navika sisanja osigurava utjehu i sigurnost. Djeca trebaju pomoć, dodatnu podršku i utjehu kada se odreknu te navike.


Vrijeme kada biste se trebali umiješati

Dopustite djetetu da zadrži svoju naviku tješenja pomoću palca ili dude-varalice. Nije nužno da odbaci tu naviku prije četvrte godine; većina djece dotad sama od sebe izgubi tu naviku. Ako vam se učini da sisanje traje većinu vremena, pokušajte odrediti uzrok djetetove povećane potrebe za tješenjem. Potom mu posvetite više vremena i pažnje kako biste ga utješili.


Načini da zaustavite sisanje palca

Spriječite potrebu za sisanjem palca tako da djetetu posvetite više vremena i pažnje:

· Provodite više vremena s djetetom kako biste mu pomogli da se osjeća voljeno.

· Osigurajte dodatno vrijeme kako biste djetetu pokazali nove aktivnosti i tako smanjili stres i potrebu za sisanjem.

· Osigurajte dodatno vrijeme kako biste učinili sve potrebno za spriječavanje frustracije i reduciranje potrebe za sisanjem radi tješenja.

· Pomozite djetetu da shvati i imenuje svoje osjećaje; slušajte ga.

· Ako ostanete strpljivi i izbjegnete negativan stav, ali mu pružite pažnju, vaše će dijete prestati sisati samoinicijativno.


Pomozite djetetu da prestane

Ne možete natjerati dijete da prestane sisati, ali mu možete pomoći da samo dotoga dođe:

· Pričajte o tome s njim – kada i kako prestati.

· Tražite pomoć od pedijatra, stomatologa, prijatelja, rodbine ili bilo koga tko bi vam mogao pomoći da dijete osjeti želju da prestane.

· Budite pozitivni i ističite kako starija djeca ne sišu palac ili dudu-varalicu. Natuknite neke djetinjaste stvari koje više ne radi, odnosno neke koje sada može uraditi samo - jede, oblači se i obuva cipele.

· Razmislite o tome da djetetu date poticaj da prestane, npr. nova igračka, izlet ili nova odjeća.

· Zaposlite mu ruke pričanjem, pjevanjem, pisanjem ili hranom u krizno doba dana.


Kada potražiti pomoć?

Dijete raste i razvija nove vještine svojim vlastitim tempom unutar širokog raspona onoga što je normalno. Ponekad, djeci treba dodatna pomoć kako bi se razvijala u skladu s očekivanim ili kako bi ostala zdrava i sretna. Ponekad i roditelji trebaju pomoć kako bi zadovoljili djetetove potrebe ili kako bi izabrali pravi put za odgoj djeteta.



Pomoć za dijete

Razmislite o pomoći ako:

· Sisanje palca ili dude-varalice ometa razvoj govora ili prehranu

· Sisa palac toliko da to ometa korištenje obje ruke u igranju

· Sisanje palca ili dude-varalice utječe na oblik usta ili zuba
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Mildan Ned Nov 04, 2007 10:29 pm

Mi smo cuclu počeli da dajemo baš iz razloga da ne bi trpala prste u usta, a kasnije sve živo.Sada treba da se odviknemo, pa je koristimo dosta manje.U vrtiću joj daju samo kada spava, a i mi se isto tako trudimo.
Starija je cuclu držala samo četiri meseci, pa je sama izbacila.Flašice ni jedna ni druga nisu koristile.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Ivana Sre Nov 07, 2007 7:00 am

a koje marke flasica i cucli ste koristile?i jel plasticne ili staklene?
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Gost Sre Nov 07, 2007 7:08 am

ja sam koristila staklenu nukovu ,bila nam je samo za vodu jer je nina sisala,kasnije je napukla jer nismo pazili pa je pala i zamenili smo je plasticnom.
cucla nam je takodje bila nuk i to silikonska.i cucle na flasicama takodje one gumene nisu hteli ni da vide.

sta ivana jos nisi kupila cucle i flasice,sta cekas.?
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Ivana Sre Nov 07, 2007 7:12 am

danas sam uzela Nukovu,razmisljala sam izmedju nje i Aventove...
nista,Reno,cekamo platu
:lud:
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Gost Sre Nov 07, 2007 8:00 am

salim se ja malo ivana,ne zuri imas jos dve nedeljei pitaj sta god ti padne na pamet,a da vec nisi.
znam da ih imas hiljadu u glavi.
i ne opterecuj se previse sve ces kupiti i imati samo polako,uglavnom gledaj da kupis sve ono sto smo ti savetovale do sad,sve ono sto ti bas treba i sto ce ti koristiti.
na nepotrebne stvari i stvari za malo vecu bebu ne bacaj pare ima vremena kupices kasnije sve ostalo.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Gost Sre Nov 07, 2007 9:43 am

E super sto su uzela nuk jer je ovde to jedina odobrena od British Dental Health Foundation.
Mi imamo mam al cemo skoro novu. A flasice smo uzeli dve Tommee Tippee al smo jednu samo jednom upotrebili posto dojim.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od maja Sre Nov 07, 2007 10:50 am

IVANA ::a koje marke flasica i cucli ste koristile?i jel plasticne ili staklene?

Mi smo kupili Avent-ove flasice, cucle, pumpicu za izmlazanje mleka, sterilizator...i ja ti ih toplo preporucujem- fantasticne su!
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Mildan Sre Nov 07, 2007 11:26 am

Ja sam Nukove koristila i koristimo još (varalicu).
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Andjela Ned Nov 11, 2007 10:07 am

Andjela je dudu koristlia do 18.mjeseca i to vecinom na spavanju ponekad onako za smirivanje.Morali smo se odvikavati par dana,rekli smo da je dudu pojeo pas i to nam je upalilo,jeste da je poslije toga dugo bilo problema sa spavanjem.
Djordje je koristio dudu do prvog rodjendana i sam se odvikao,jednostavno je vise nije htio.
Dude su dobre onih prvih mjeseci radi utjehe ali mogu naskoditi dojenju,premda to nije pravilo,ali ko ne zeli da rizikuje......
Jos jedan problem je i to odvikavanje kao sto ste vec rekle,nekom taj proces prodje lakse,nekom teze,a u principu lakse je odviknuti sto je djete mladje.
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od vekiks Pet Nov 16, 2007 1:37 am

Moj sincic koristi cuclu (bolje cuca nego prst) i uglavnom samo pred spavanje (preko dana zaboravi na nju).
avatar
vekiks
Novi član
Novi član

Broj poruka : 27
Godina : 46
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Gost Pet Nov 16, 2007 2:22 am

Evo sad sam citala savete za odvikavanje dece od cucle:

  • odaberite vreme - odvikavanje od cucle je stresan period, i za roditelje i za dete
  • morate biti odlucni u odvikavanju - pre nego sto utvrdite datum potpunog prestanka koriscenja svedite prvo upotrebu cucle na odredjeno vreme i mesto - vreme za spavanje npr
  • pricajte sa njima o prestanku koriscenja cucle - jedna od ideja je vila za cucle koja uzima cuclu i nosi je drugoj bebi a ostavlja poklone u zamenu za istu (ispred vrata zajedno ostavite korpu sa cuclama pa ih vi zamenite poklonima da to ona ne primete
  • postarajte se da su sve cucle bacene kako bi kad vam iste zatraze mogli iskreno reci: "Nemam"
  • svaki puta kad vam zatraze cuclu podsetite ih na razlog zasto je nema i na poklone od vile i zaokupite joj paznju raznim aktivnostima
  • pohvalite je koliko je dobra sto ne koristi cuclu i postarajte se da imate podrsku jos nekog u vasoj zamisli da je odviknete
  • drzite se uobicajene rutine pred spavanje i stavite joj omiljenu igracku u krevetac kao utehu
  • budite strpljivi, jaki i ne odustajte - zapamtite: deca se privikavaju mnogo lakse od odraslih

*Sa engleskog prevela Milica* Laughing
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Mildan Ned Nov 18, 2007 4:13 am

Sve manje koristimo cuclu.Kada se probudi sklonim je u drugu sobu da je ne vidi.Išli smo i napolje pa je nismo nosili.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Emi Ned Nov 18, 2007 9:11 am

vekiks ::Moj sincic koristi cuclu (bolje cuca nego prst) i uglavnom samo pred spavanje (preko dana zaboravi na nju).

isti slucaj je i Milena Very Happy
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Sisanje palca i dude -varalice Empty Re: Sisanje palca i dude -varalice

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu