Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Skola za trudnice

+7
Andjela
Mildan
lena
Ivana
Pokita
Veka
Emica07
11 posters

Ići dole

Skola za trudnice Empty Skola za trudnice

Počalji od Emica07 Čet Nov 01, 2007 4:30 am

Ja je licno nisam pohadjala. Tokom cele trudnoce su mi svi govorili idi pomociceti nece te boleti. Na porodjaju sam dobro prosla i bez njih. Cula sam da se skolica sastiji iz psihofizickih vezbi i priprema za porodjaj i dela gde trudnicu uce povijanju bebe kupanju i ostalim bitnim stvarcicama.
Da li ste vi isle u skolu i ako jeste kakvo je vase iskustvo?
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Veka Čet Nov 01, 2007 6:49 am

Ja nisam isla, jer kad je trebalo da pocnem da idem poceli smo sa pripremama za svadbu, pa svadba, pa moja dr na odmoru, ali sam slusala savete babice na porodjaju i prosla fino....mada volela bih da sam isla...
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Gost Čet Nov 01, 2007 9:30 am

Ja takodje nisam isla,niti sam razmisljala o tome.
Zvucalo mi je nekako bezveze da te nauce kako da se porodis.naravno bukvalno nije tako,znam da te tu spreme i fizicki i psihicki i olaksaju ti te muke koliko je to moguce.
Ali isto tako mislim da svaka zena trudnocu,pa i sam porodjaj dozivljava na svoj nacin i na taj isti svoj nacin se nosi sa svim sto je zadesi neposredno pre porodjaja,pa i na istom.Svaka dobije tu neverovatnu snagu i zelju da saradjuje i da sve prodje kako treba da bi sto pre videla svoje dete,i mislim da to niko ne moze da je nauci niti da joj tu istu snagu da ili usadi.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Pokita Čet Nov 01, 2007 11:00 am

Znaci ja sam prva koja se javlja da je isla.
I prezadovoljna sam i ponovo bih isla.
Pocela sam kada sam usla u 8-mi mesec.
Ovde je bar tako. Ja sam bila veoma zadovoljna i smatram da su mi puno pomogle.
Kada je dosao trenutak mislim da su puno doprinele da imam prilicno lak porodjaj. Verovatno sam imala i srece ali smatram da je znanje koje sam dobila sa vezbica imalo puno udela.
Program se sastoji da vam vas ginekolog iz doma zdravlja koji vam vodi trudnocu da uput da idete u savetovaliste za trudnice i da vas upisu u spisak i odrede vam kada cete dolaziti. Dolazi se jednom nedeljno i ima oko 10 dolazaka. Traje po sat ipo.
Prvi deo, odnosno prvih 45 minuti je teorija, jednom se gleda film o trudnoci i procesu porodjaja, drugi put dolazi pedijatar da vam prica o bebama i njihovom zdravlju i sta i kako kad se rode, treci put dolazi akuser koji vam prica o porodjaju, obradi epiziotomije ako je radjena i nacin na koji cete lakse podojiti i uzimati svoju bebu dok ste jos malaksali.
Medju zadnjim casovima uci se kupanje i povijanje bebe na lutki. Predvidjena je i zadnjeg casa poseta porodilistu.
Drugi deo nastave je uvek isti i tad se rade vezbe disanja koje bismo trebali da upotrebimo na samom porodjaju i blage gimnasticke vezbe.
Na taj deo idu samo one trudnice koje imaju normalnu trudnocu i za koje se racuna da ce da porode prirodnim putem.
Stvarno su mi jako pomogle.
Prvo, setila sam se predavanja o tome da je na samom porodjaju najbitnije ne prepustiti se bolovima nego slusati uputstva babice, porodjaj ce mnogo krace trajati, bicemo posle odmorniji za bebu i sto je najbitnije beba ce mnogo manje da bude izmucena.
Drugo setila sam se jednog tipa disanja koji sam upotrebljavala dok su trajale kontrakcije i ako nista drugo pomoglo mi je zato sto sam se skoncentrisala na disanje pa je manje bolelo i bila sam sigurnija u sebe i imala osecaj da ja to mogu.
Zahvaljujuci tome sto sam i u tim trenucima slusala uputstva babica porodila sam se vec iz treceg napona i cula reci: "Cestitamo, dobila si devojcicu, pa to je jedan bucko, teska 3,500kg i 51cm"
Ja vam ih toplo preporucujem i savetujem da obavezno nadjete vreme za njih jer su stvarno korisne cak iako vam nije prva trudnoca treba obnoviti gradivo, a lepo je i to sto ste okruzeni trudnicama, zenama sa kojima u tom trenutku imate slicna interesovanja i mozete razmeniti iskustva.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Ivana Čet Nov 01, 2007 10:14 pm

Ja sam krenula,ali prestala,bila sam tri puta.
To kod nas traje dva ipo sata,prvih pola sta vezbice,ostalih dva sata,jedna od trudnica prica,prica krece od kada treba krenuti na porodjaj,pa do kraja porodjaja...
Nisu mi prijale,pa sam prestala ici,zao mi je zbog toga,ali iskreno,meni je bilo smor da stalno slusamo i radimo jedno isto.
Medjutim,ponesto sam i zapamtila...
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Emica07 Čet Nov 01, 2007 11:16 pm

Ima skola za trudnice i u samom Nf.
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od lena Čet Nov 01, 2007 11:22 pm

U mom gradu ima privatna skola za trudnice,bar je bila pre par godina kad sam bila trudna sa prvim detetom i redovno sam je posecivala.Bila je super organizovana i super posecena.Tu sam naucila puno stvari,ne samo o trudnoci i porodjaju,nego i o nezi bebe tih prvih dana,a prijale su mi i vezbice za trudnice.
Sad ne idem jer sam kuci sa sinom,zao mi je da ga dajem u vric kad sam vec na bolovanju.
lena
lena
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 81
Godina : 48
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 28.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Ivana Čet Nov 01, 2007 11:26 pm

Emica07 ::Ima skola za trudnice i u samom Nf.
Vec mi je kasno,trebam da se porodim za dvadesetak dana.
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Pokita Sub Nov 03, 2007 5:19 am

Nije kasno to su cele dve nedelje a mozda cak i tri!
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Mildan Sub Nov 03, 2007 5:24 am

Tokom prve trudnoće sam išla, a tokom druge sam radila pa nisam mogla.Imali smo vežbice, predavanja.Bilo je fino.Za prvorotke super.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Pokita Sub Nov 03, 2007 5:42 am

Ja sam isla u cetvrtu godinu srednje skole za vreme cele trudnoce, odnosno do devetog meseca.
I kada su pocele vezbice ja sam im jednom nedeljno isla i izostajala sa 3 casa i uvek su me pustali profesori sa casova da idem na vezbice :zurka1:
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Gost Sub Nov 03, 2007 9:47 am

Ovde postoje casovi koje organizuje lokalna vlada i besplatni su, ali su oni bili izjutra pa na te nisam isla. Ben i ja smo zajedno posecivali privatne casove kad se on vrati s posla- ti se placaju. Bilo je jos 6 drugih parova sa nama. Trajalo je 6 nedelja sa casovima od po 2 sata. Ja sam htela da idemo zbog Bena jer ja sam imala vremena da citam knjige i casopise ali on puno radi pa nije stizao (mislim da i nije bio zainteresovan da o tako necemu cita). Casovi su bili super. Sve o porodjaju, dojenju, negovanju bebe. Tate su cak i kupali i presvacili lutke a pelene su stvarno imale neki sadrzaj unutra (senf, razne namaze...) da nam pokazu kako ce pelena izgledati prvih dana. Bilo je interesantno gledati kako jedan od oceva bebi pelenu namesta naopacke! Sledece nedelje imamo "reunion" sa tim parovima da upoznamo njihove bebe i razmenimo dosadasnja iskustva.
Inace pre porodjaja sam vise od 2 meseca isla na jogu za trudnice i to mi je jako pomoglo u toku porodjaja- disanje, pokreti za ublazavanje kontrakcija i ubrzavanje otvaranja!
Sad Sofiya i ja zajedno jednom nedeljno idemo na casove o njenom negovanu- spavanje, plakanje, hranjenje od sestog meseca, nega zuba, bezbednost, prva pomoc, i na casove bebi masaze. Postoje i bebi-kafei gde se mame skupljaju al jos nismo isle jer sam ja trenutno zauzeta sa casovima za vozacku dozvolu. Cim se casovi nege zavrse pocinjemo sa bebi-kafeom.
Bas sam pre neki dan videla i casove muzike za bebe i decu pa mi i to deluje interesantno. Videcemo...
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Andjela Sre Nov 14, 2007 4:22 am

Cogswel kako su to lijepi uslovi,mogucnosti i sadrzaji,zavidim ti malo! Smile
Ja sam isla u prvoj trudnoci u skolu za trudnice,dosta sam naucila sto se tice njege bebe a sto se tice porodjaja tu mi to nije mnogo pomoglo.Nije tu bilo puno casova(u mome slucaju) da bi nesto zapamtila i primjenila u toku porodjaja,a mislim da je od svih savjeta najvazniji onaj da se treba slijediti upute babica i doktora.
U drugoj trudnoci nisam ni isla.
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Betty Boop Ned Feb 10, 2008 6:39 am

Išla sam...naučila pravilno da "dišem"...bolovi na po minut-dva mi trajali više od 12 sati, da nisam tako disala, verovatno bih na polovini porođaja skroz izgubila snagu. Sem toga, otprilike sam manje/više bila upućena u to šta me u kojoj fazi čeka, što mi je takođe puno značilo, nisam bila nimalo uplašena. Jedino što nisam imala sreću da mi sam porođaj prođe "školski", napone sam imala skoro dva dana...
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od tanasija Čet Jun 26, 2008 2:21 am

Ja sam isla, super mi je bilo tamo. Dosta sam naucila, a i opustila sam se, otisla sam na porodjaj kao da sam se poradjala vec 5 puta, disanje mi je puno pomoglo, nisam imala preterane bolove.Mozda me ne bi puno bolelo ni da nisam disala ali nisam imala zelju da osetim razliku, pa sam disala sve vreme. U porodilistu sam se super snasla, odmah pravilno postavila bebu da doji. Kod kuce sam opet sve lepo radila bez velike pomoci bilo cije. Naravno patronazna sestra koja mi je drzala skolicu dosla je prvi dan kod mene kad sam izasla pa smo sve obnovile sad sa pravom bebom( to nije praksa nego je ona moja drugarica). Svakoj trudnici bih predlozila da ide, ako nista drugo razgovarala sam sa zenama koje su istom sosu kao i ja. Moji kod kuce su saosecali sa mojim mukama, ali mi je bilo super kad cujem da sve imamo iste probleme, bilo je nas 5-6 i stvarno smo se super druzile i bas zblizile za to vreme. Jedan dan su dolazile i tate, da vezbaju da presvlace i kupaju lutke. Gledale smo i porodjaj na kaseti i isle u posetu porodilistu. Nismo imale srece sa posetom porodilistu nije bila ni jedna zena u porodjajnim salama.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Endzi Čet Jun 26, 2008 11:43 pm

Ja nisam isla..sve planirala,planirala i na kraju ne odoh.Sad mi bas zao..
Volela bi cisto zbog druzenja i razonode da sam bila..
A,sto se tice bolova...veoma dugo su trajali tako da sam odlicno disala "bez iskustva" i uprkos svemu nisam gubila snagu.
Ali Boze zdravlja kad budem sledeci put trudna potrudicu se da odem...
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Brankica Uto Nov 18, 2008 8:55 am

Nisam isla u skolu za trudnice mada mnoge moje drugarice jesu i kazu da su bas dosta naucile i o samom disanju i o pripremama za porod.
Mozda sam i trebala ici,ali eto osecala sam se skroz ok i mislila da mi to nije potrebno,na svu srecu imala sam normalan porodjaj i sa svojim znanjem i snagom uspela sam i bez toga.
Brankica
Brankica
Novi član
Novi član

Broj poruka : 17
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 18.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od tanasija Sre Avg 25, 2010 8:28 pm

Meni je to jos daleko, ali cu sigurno da idem i ovaj put.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Skola za trudnice Empty Re: Skola za trudnice

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu