Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Ishrana u trudnoci!

+4
Emica07
Ivana
Dy
Veka
8 posters

Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Ishrana u trudnoci!

Počalji od Gost Ned Okt 28, 2007 11:51 am

Evo jos malo pomoci za nasu trudnicicu Ivanicu i sve koje ce nam se u buducnosti pridruziti! Sta je to sto se u trudnoci treba tj ne sme jesti? Meni neko recimo rece da treba izbegavati testenine tj ugljene hidrate u kompletu kao i banane iz nekog razloga. Kasno to meni stiglo- dve nedelje pred porodjaj al sumnjam da bih i prestala jer bas sam tad volela da pojedem lazanje. Na kikiriki su nas verovatno svi upozorili... I sta jos? Sta ste vi cule?
Sto se tice onoga sto treba- caj od lista maline tokom poslednjih 7 nedelja 2 do 3 dnevno. Navodno jaca misice materice sto jako pomaze da kontrakcije budu efikasnije jer se misici cvrsce stegnu pa jace guraju bebu. Mi smo sve sa casa joge to pile a neke su cak i preterale pa imale grceve!
Ajmo mame, koja su vasa iskustva?
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Veka Ned Okt 28, 2007 12:04 pm

Znam da ne treba preterivati sa cajem od djumbira jer moze izazvati spontani u ranoj trudnoci ili kontakcije u kasnijoj trudnoci, ne treba previse kafe ili u svaku staviti bar dve kasike mleka, i nikako kafu ne piti odmah posle obroka inace ode kalijum iz vaseg organizma koji ste uneli sa hranom!

Seticu se jos necega, pa cu dodati!
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Gost Ned Okt 28, 2007 9:07 pm

Ja inace nisam neki veliki jedojed,ali u trudnoci sam jela.prvenstveno voce i povrce,vise kuvano,nego peceno jer su mi masna jela izazivala kiselinu.Grickalice su bile neizostavne .Smoki,grisine bilo sta samo da se gricka.Naravno izmedju obroka.Cokolade sam takodje jela ko luda,secam se da sam 100 g milke mogla da pojedem za nekoliko sekundi.Pila sam dosta tecnosti vode i caja najvise,a kafu jednu ili dve na dan.Cak sam nekad i nocu ustajala da jedem,samo koji zalogaj inace nemogu da zaspim.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Dy Ned Okt 28, 2007 10:43 pm

Na što treba paziti?

Tijekom trudnoće preporuča se konzumacija barem dva riblja obroka tjedno, od čega barem jedan treba biti od masne ribe.

Međutim - trudnice, dojilje, pa čak i žene koje tek namjeravaju zatrudnjeti trebaju biti oprezne s nekim vrstama ribe koje sadrže prevelike količine žive u svom sastavu, te na taj način mogu štetno utjecati na živčani sustav nerođene djece i dojenčadi.

Najnovije je upozorenje tim skupinama žena stiglo od britanske Službe za nadzor hrane (FSA), a odnosi se na konzumaciju tune. Naime, prema njihovim preporukama dozvoljena količina tune tijekom jednog tjedna ne bi trebala prelaziti dvije srednje porcije konzervirane tune ili jedan svježi odrezak od tune.

Iste je kategorije žena FSA već prije upozorila kako bi trebale u potpunosti izbjegavati konzumaciju mesa morskih pasa ili sabljarki.

Preporuka vezana uz tunu ne odnosi se na djecu ili druge odrasle osobe, dok djeca ispod 16 godina ne bi trebala jesti morske pse ili sabljarke. Morski psi i sabljarke imaju prosječno 5 do 7 puta višu razinu žive od konzervirane tune i 2 do 4 puta višu razinu od svježe tune.



Kako zamijeniti tunu?

Ako ste već konzumirali velike količine tunjevine, stručnjaci iz FSA napominju da se ne trebate zabrinjavati, ali bi svakako, zbog mjera sigurnosti, trebali promijeniti naviku jedenja tune. Tjedne količine ne bi trebale prelaziti dvije srednje konzerve tune ili jedan svježi odrezak tjedno, a te se količine mogu usporediti sa 6 tuna sendviča ili tri salate od tune tjedno.

Umjesto rizičnih i već spomenutih vrsta ribe usmjerite se vrstama poput bakalara, koljaka ili lista koje su potpuno izvan kategorije ovog upozorenja. Postoje i brojne druge masne ribe s dokazanim prehrambenim vrijednostima kojima možete zamijeniti tunu poput skuše, sleđa, srdela, pastrva ili lososa.
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Ivana Pon Okt 29, 2007 2:43 am

Joj,vi ste divne,ne znam sta bih bez vas,hvala na svim divnim savetima...
:izvoli:
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Emica07 Uto Okt 30, 2007 11:24 am

Ja sam jela sta sam htela (nisam bila od onih da mi se u ponoc u sred decembra jede lubenica) i radila sam sta sam htela setnje izlasci skijanje ama bas sve. Mnogi su mi govorili da se ponasam ko da nisam trudna.
Emica07
Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od maja Sre Okt 31, 2007 12:08 am

Cogswell ::Sto se tice onoga sto treba- caj od lista maline tokom poslednjih 7 nedelja 2 do 3 dnevno. Navodno jaca misice materice sto jako pomaze da kontrakcije budu efikasnije jer se misici cvrsce stegnu pa jace guraju bebu.

I ja sam cula za ovo i prevrnula Beograd da nedjem caj od lista maline...i nista,jos mi se oni prodavci smejali.
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Emi Sre Nov 28, 2007 9:50 am

Ja sam jela slano i otekla.
Nisam paazila uopste na ishranu, najtesko mi bilo na kraju u 8 i 9..........zato vam kazem trudnice slano nikako!!!!!!!!!
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Endzi Sre Nov 28, 2007 9:58 am

Ja se bas nisam pazila,ali nisam bila ni pomijara..
Jela sam sta mi se jelo,nisam se gusila u hrani ali ni odricala nicega.
Mozda sam gresila ali hvala Bogu rodila sam predivno,zdravo dete....a i ja sam bila ok.

Pohvale za temu,mnogima ce sigurno koristiti...a i meni.
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 11:01 pm

Ishrana u trudnoci

Pravilna ishrana ima značajnog udela u zdravom životu u svakom dobu, a posebno onda kada ostanete u drugom stanju, ili kada to planirate. Tokom trudnoće, pravilna ishrana će doprineti da se vaša beba razvija i raste, i da se vi osećate dobro i odmorno. Svakodnevnom raznovrsnom ishranom omogućićete ravnomeran unos hranljivih materija potrebnih za razvoj bebe. Isto tako, da ne biste brinuli, neke namirnice je najuputnije izbaciti iz upotrebe u tom periodu. Najbolje vreme da se počne sa zdravom ishranom je pre začeća - na taj način osiguraćete i sebi i svojoj bebi odličan start. Počnite da planirate kako i kada da jedete i dovedite svoju težinu na normalu, da ne biste brinuli o višku kilograma tokom i posle trudnoće. Najgore posledice neadekvatne ishrane po bebu jesu one u prvim danima trudnoće i u zadnjem trimestru kad se razvija bebin mozak. Fetusi hranljive materije dobijaju direktno od majke i zato je važno da trudnica zna koje vrste namirnica najviše koriste njenom detetu. Ukoliko ste se i do trudnoće pravilno hranili, vrlo je malo izmena potrebno da i tokom trudnoće nastavite tako - jedina razlika je što se povećavaju potrebe za kalorijama, belančevinama, vitaminima, mineralima i vodom. Koliko je upravo vama potrebno, potrebno je da odredite vi i vaš lekar, jer to zavisi od vaše starosti, težine, nivoa aktivnosti i individualnog metabolizma. Sasvim je normalno da vam se apetit poveća i da jedete više nego obično zbog toga što vam metabolizam radi brže, ali to ne znači da treba "jesti za dvoje". Potreba za energijom nije mnogo povećana, što znači da je dovoljno 300-500 dodatnih kalorija. Nema potrebe jesti "za dvoje". Ono što je bitno jeste kvalitet hrane, a ne njen kvantitet.
U pravilnoj ishrani treba da budu zastupljeni ugljeni hidrati, belančevine, vitamini I minerali, odnosno treba dnevno unositi predstavnike svih osnovih grupa hrane - meso I njegove alternative bogate belančevinama, hleb i žitarice, voće, povrće, žitarice, mleko i mlečne proizvode.

Šta i koliko jesti?

Meso, riba i alternative -Birajte nemasno meso, sa živinskog mesa skinite kožu i kuvajte, odnosno pecite na minimumu masnoće. Barem jednom nedeljno jedite ribu. U ovu grupu spada meso (izuzev džigerice), riba, živina, jaja, mahunarke, koštunjavi plodovi (ali ne i kikiriki).
Hleb, ostale žitarice, krompir - neka predstavnici ove grupe budu glavni deo svakog obroka (dnevno šest i više jedinica). Namirnice iz ove grupe su site, bez mnogo kalorija, i predstavljaju važan izvor vitamina i vlakana. Jedite proizvode od integralnog brašna. Ovde spadaju hleb, krompir, žitarice (muzli), testa, riža, mekinje, kukuruz.
Mleko i mlečni proizvodi - Ova grupa namirnica obuhvata mleko, jogurt i mlade sireve. Ovo je važna grupa namirnica zbog toga što sadrže kalcijum i druge hranljive materije bitne za razvoj bebe. Birajte niskokalorične proizvode i unosite 3-4 jedinice dnevno, u niskokaloričnim varijantama obranog mleka.
Voće i povrće - u voću i povrću se nalaze vitamini i minerali, kao i vlakna koja pomažu varenje i sprečavaju zatvor. Najbolje je da se povrće što kraće kuva i to u malo vode, ili da se jede sirovo, da bi se sačuvalo što više hranljivih materija.
Pokušajte da smanjite unos šećera i slatkiša poput keksa, kolača i slatkih napitaka kao što je koka-kola. Isto tako, treba smanjiti unos masti i masne hrane. Mast ima veoma visok nivo kalorija, a previše kalorija vodi preteranoj težini i povećanom riziku od srčanih oboljenja. Izbegavajte pečeno, skidajte masnoću s mesa, namaze nanosite štedljivo i budite oprezni kada je reč o pecivima, čokoladi i prženim krompirima koji sadrže mnogo masti. Uzmite onu vrstu tih namirnica koja je niskokalorična, kao što su polu-obrano i obrano mleko, nemasni jogurt, i sl.

Obratiti pažnju na to da:

Svo meso bude dobro oprano i skuvano tako da na njemu nema tragova krvi ili neskuvanih delova. Time se sprečava infekcija toksoplazmom koja može naškoditi bebi.
Voće, povrće i salate treba pažljivo i dugo prati.
Jaja treba da budu tvrdo kuvana tako da belance i žumance butu čvrsti čime se sprečava rizik od zaraze salmonelom. Takođe treba izbegavati namirnice od živih jaja kao što su domaći majonez, sladoled i neki kolači.
Izbegavajte sve vrste svežih pašteta i zrelih mekih sireva poput kamembera i bria, jer postoji rizik od infekcije listerijom. Bezbedni su tvrdi sirevi i oni pravljeni od pasterizovanog mleka kao i sirni namazi.
Pijte samo pasterizovano ili UHT mleko u kome su uništene sve štetne bakterije.


Izvor: zdravljezene.co.yu
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Endzi Ned Jun 08, 2008 3:01 am

Da,jedino znam da treba so sto vise izbegavati...cisto zbog nagomilavanja vode i samim tim oticanja.
Cula sam i da sveps ima neki sastojak koji ne odgovara za trudnice,ali koji ne znam.
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Andjela Ned Jun 08, 2008 3:59 am

endzi ::Cula sam i da sveps ima neki sastojak koji ne odgovara za trudnice,ali koji ne znam.
Sveps sadrzi kinin pa se zato ne preporucuje trudnicama.....a kinin je alkaloidna supstanca kao sto su i kofein,nikotin,kokain i svi uticu prvenstveno na nervni sistem....
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ishrana u trudnoci! Empty Re: Ishrana u trudnoci!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu