Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Kuvar za nase bebirone!

+4
Bojana
maja
Mildan
Veka
8 posters

Nasa Deca :: Kuca :: Kuvar

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Veka Pet Okt 19, 2007 8:00 am

First topic message reminder :

Jela koja ste spremali vasim bebama kada ste pocinjali sa dohranom, a zelite da podelite sa nama....mozda i nisu jela,neki miks hrane...sve u svemu dajte nam ideju za deciji obrok!
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole


Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Gost Uto Feb 05, 2008 10:26 am

KAŠICA S JABUKOM ILI KRUŠKOM
1 jabuka (ili kruška) srednje veličine se oguli i nareže na male komade, doda 50 ml izdojenog ili adaptiranog mlijeka i izmiksa električnim štapom. Dodaju se rižine pahuljice do željene gustoće.


MRKVA S PALENTOM
Oguli se 1-2 mrkvice i stavi kuhati u 3 dl vode. Kad mrkva omekša dodaju se 3 žličice palente i kuha 3-5 minuta. Ako je previše gusto može se razrijediti s još malo prokuhane vode ili izdojenog (ili adaptiranog) mlijeka. Usitni se električnim štapom ili vilicom.

KAŠICE S POVRĆEM
Mrkva, krumpir, tikvica, cvjetača, brokula i dr. povrće kuha se s malo tekućine ili na pari te dobro usitni mikserom ili propasira, te doda maslinovo ulje. Varivu se može dodati brašno ili krupica od žitarica.

TIKVICE S KRUMPIROM
U malo vode stavi se kuhati jedan krumpir srednje veličine i jedna tikvica narezani na kockice. Kuha se dvadesetak minuta dok voda ispari i začini s malo maslinovog ulja. Obrok se može zgnječiti vilicom ili davati djetetu da jede komadiće.

VOĆE S JOGURTOM I PAHULJICAMA
Znječi se jabuka i kruška, breskva ili šljiva, nektarina ili kajsija, 2-3 voćke i prelije jogurtom. Na kraju se doda malo pahuljica po izboru.


BANANA S KUKURUZNIM PAHULJICAMA (CORNFLAKES-om)
3 žlice kukuruznih pahuljica se prelije vrućom vodom (da upije) doda se izdojeno mlijeko i 1 zgnječena banana.

INTEGRALNA RIŽA S VOĆEM
Skuhajte rižu u malo vode, stalno nadolijevajte po malo. Voće očistite i zgnječite ili smiksajte, te dodajte skuhanoj riži

PALENTA S JOGURTOM
Skuha se palenta u omjeru 1:3 i u gotovo doda jogurt.

DOJENAČKI MUESSLI
U 1,5 dl ključale vode dodati 3-4 žlice pahuljica (integralnih rižinih, zobenih, ječmenih ili pšeničnih) i kuhati 3-5 minuta. Ohladiti do pola, izmiksati štapnim mikserom i u ohlađeno dodati majčino mlijeko ili usitnjenog voća (kasnije i suhog, samljevenog).

RIBA I BLITVA
Kratko se skuha mol i kad se ohladi, očisti se od kostiju. Skuha se krumpir i blitva, ohladi, doda malo maslinovog ulja i usitni (mikserom ili vilicom) i pomiješa s ribom. Isto tako možete davati odvojeno ribu i povrće da dijete kuša okus i jednog i drugog. Dobro očišćeni komadići ribe se mogu dati djetetu da samo uzima rukom.

ŠPINAT S KRUMPIROM I ŽUTANJKOM
U malo vode kuhati manji krumpir izrezan na komadiće, nešto kasnije dodati špinat. Kad je gotovo dodati tvrdo kuhani žumanjak i zgnječiti vilicom. Dodati maslinovo ulje.

MLIJEKO OD RIŽE
2 zdjelice dobro kuhane riže pomiješamo sa 2 zdjelice vruće vode. Sve zajedno dobro izmiksamo u mikseru


SOJINO MLIJEKO
Pola kilograma soje dobro operemo i stavimo 15 minuta u vruću vodu. Vodu ocijedimo i natopimo soju najmanje 12 sati u 3 litre vode.
Vodu ocijedimo. Uzmemo električni mikser i stavimo 1 šalicu soje i 2 šalice vruće vode. Miksamo najvećom brzinom dok soja ne postane kašasta. Kašu istresemo u lanenu krpu i dobro iscijedimo u lonac. Mlijeko koje smo dobili stavimo kuhati uz neprestano miješanje.
Kako bi se poboljšao okus dodajte malo voća.

POVRĆE S ORZOM- ječam
U vodu se stave kuhati narezane 2 mrkve i mlada korabica (plod i list), nakon 20 minuta doda se 3-4 žlice ječma (orza) i kuha još 20 minuta (orzo kuhanjem nabubri, pa treba paziti na količinu vode).
Zajedno s povrćem može se kuhati i komadić bijelog mesa, ili kad je sve kuhano udrobiti žumanjak. Na kraju dodati par kapi maslinovog ulja.

RIŽA SA SIROM I KUKURUZOM
Skuhati integralnu rižu i ohladiti da bude mlaka. Dodati svježi sir i zrna kuhanog kukuruza i sve zajedno zgnječiti.

KASICA S JABUKOM ILI KRUSKOM
1 jabuka srednje velicine (ili kruska) se oguli i nareze na male komadice, dodam 60 ml adaptiranog mlijeka i izmiksam s elektricnim stapom. Dodam rizinih pahuljica (Millupa, Hipp ili Rizolino) do zeljene gustoce.

MRKVA S ZGANCIMA
Ogulim i ocistim 1-2 mrkvice (ovisi o velicini mrkve) stavim kuhati u 3 dcl vode. Kad mrkva omeksa dodam 3 zlicice kukuruznih zganaca i kuham 3-5 minuta. ako je pregusto dodam jos malo prokuhale vode ili adaptiranog mlijeka. Usitnim elektricnim stapom ili vilicom.

KASICA S POVRCEM I KRUMPIROM
U 2 dcl vode stavim kuhati 1 mrkvu, malo cvjetace i malo brokule i 1 krumpir. Kuham oko 20 minuta. Odlijem visak vode (ako ga ima), dodam 2 žlicice adaptiranog mlijeka i usitnim.
Zadnjih sam dana pocela kuhati i komadic bijelog pileceg mesa ali ga jos ne usitnjavam.

KASICA S BUNDEVOM.
Skuhala sam komadic bundeve (nariban na rezance) i jedan krumpir. Kuhalo se pola sata. Odlila sam visak vode, dodala malo adaptiranog mlijeka i usitnila.
Mljac Marko lize prstice!

BANANA S CORNFLAKES-om
3 zlice cornflacesa prelijem s vrelom vodom (toliko da popije) dodam adaptiranog mlijeka i 1 zgnjecenu bananu.

KREM ŠPINAT
špinat prokuhajte u malo vode pa ga isjeckajte na što sitnije (možete ga i samljeti) u posudi napravite blagu zapršku i na to ubacite špinat malo posolite i zalijte mlijekom do željene gustoæe.
NAPOMENA:morate svo vrijeme miješati da vam zaprška ne izgori i nije za djecu ispod 9 mj.dobar tek!


p.s. ja sam to napisala upravo radi zaprške jer je malo "teža" za probaviti manjoj djeci a za svoju djecu nikad nisam gledala na to

BABY MUESSLI (za bebe starije od 6 mjeseci)

U 1,5 dcl kljucale vode dodati 3-4 zlice pahuljica (integralnih rizinih, zobenih, jecmenih, psenicnih, ..., mjesanih) i kuhati 3-5 minuta. Ohladiti do pola, izmiksati stapnim mikserom i dodati adaptirano mlijeko u prahu (ili mozda moze majcino mlijeko, vocni sok - probajte) ohladiti.
Ako je beba starija mozda prije miksanja dodati i suho voce (ne znam od kad smiju jesti) ili mozda vise nije ni potrebno miksati jer sve ispadne fino kasasto.


RIBA I BLITVA (ja sam davala od 8-og mjeseca)
Skuha se krompir i blitva u malo vode, ohladi, doda malo maslinovog ulja i usitni (mikserom ili nozem).
Posebno se skuha oslic ili mol i kad se ohladi ocisti se od kostiju i posluzi s ribom. Ja sam pocela davati odvojeno ribu i povrce da okusi i jedno i drugo. cak mu komadice ribe dajem da sam uzima rukom, a ja mu povrce dajem zlicom

ŠPINAT S KRUMPIROM I ŽUTANJKOM
Sve skuhati. Jaje neka bude tvrdo kuhano. Špinat smiksam i u njega vilicom zgnjecim krumpir i zutanjak. Bjelanjak pojedem ja. Stavim malo soli ili maslinovo ulje.
Ja sam takav obrok s dodanim jajetom pocela djetetu davati s 9 mjeseci.

POVRCE S PROSOM
U vodu se stavi kuhati narezane 2 mrkve i mlada korabica (plod i list), nakon 20 minuta doda se 3-4 zlice prosa i kuha jos 20 minuta (proso kuhanjem nabubri, pa treba paziti na kolicinu vode).
Zajedno s povrcem moze se kuhati i komadic bijelog mesa, ili kad je sve kuhano udrobiti zumanjak. Ja na kraju stavim i par kapi maslinovog ulja.
Ako se stavlja jaje ili meso onda je za bebe starije od 8 mjeseci, a bez moze i prije.
Prose je jako zdravo i hranjivo.

TIKVICE S KRUMPIROM
u vrelu vodu stavi se kuhati jedan krumpir srednje velicine (narezan na kockice) i jedna (ili pola veæe) tikvica. Kuha se dvadesetak minuta, ocijedi, zacini s malo maslinovog ulja. Manjim bebama usitniti (jako je mekano pa moze i vilicom) moj Jedisa voli sad sam papati komade. Mislim da se moze vec od sedmog mjeseca starosti bebe. Ja kombiniram najcesce s kuhanom bijelom ribom.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Emi Sre Feb 20, 2008 11:20 am

Pileća supa

pile,
veza zeleni,
so.

Oprati pile i staviti ga u lonac sa hladnom vodom da se kuva, pa dodati očišćenu vezu zeleni i kuvati sve dok meso i zelen ne omekšaju. Posoliti i ocediti. Zelen iseckati na što sitniju parčad, a sa mesa skinuti kožu, očistiti od kostiju i iseći meso na sitne kocke, dodati sve supi i prokuvati još 15 minuta.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Gost Sre Feb 20, 2008 11:31 am

ja bi ipak umesto celog pileta stavila deo recimo batak ili krilo ili karabatak jer dete nece pojesti celo pile,a neki manji deo sigurno hoce,a sutra i svaki sledeci dan stavljati po ostali deo pileta....maada stvar izbora i ukusa.
dodala bi jos u tu vodu sto se kuva meso,sargarepu,zlen ostaje,i malo persunovog lisca da dobije na ukusu.
kasnije kad se sve skupa ocediti ,meso iseci na kockice ili tanke komade,sargarepu i zelen izgnjeciti i tako spremljeno davati detetu,u to mozete dodati i malo vode u kojoj se kuvalo meso da bi bilo mekse i vise kasasto.
prijatno svim bebironima....... :volim:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Miloseva_mama Čet Feb 21, 2008 10:44 pm

Da li dajete djeci bijeli luk, i u kom obliku??? Strah me ovih prehlada pa pokusavamo da izbjegnemo na sve nacine?????
Miloseva_mama
Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 962
Godina : 40
Lokacija : Bijeljina
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Veka Čet Feb 21, 2008 10:52 pm

Dok je bila beba, prvog proleca kad se pojavio mladi luk, Danica je sama uzimala i jela, sad ni da ga pomirise, stavljam u jelo, ali kako slabo jede jela onda i njega slabo jede. Ako hoce Milos da jede, ne vidim razloga da mu ne das....
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Gost Čet Feb 21, 2008 10:54 pm

moji jedu beli luk,samo kad neznaju da ga ima u jelu.
na primer u spanacu,ili uz svinjsku dzigericu gde je on nezaobilazan.
ovako sirov ni crni ni beli nece ni da pomirisu.
sam njihov smrad i ljutina ih odvajaju i stvaraju bojkot prema istom.
mada bi trebalo,jer su obe vrsye luka zdrave,hranljive,a pogotovo sad zimi,kad virusi vrebaju na svakom koraku.
jednostavno sva deca imaju neki bunt prema luku i on im je sto bi moja nina rekla uglavnom bljak.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Miloseva_mama Čet Feb 21, 2008 10:57 pm

Ma kod nas je obrnuto .... jede crni luk kao jabuku i uopste se ne mrsti, a bijeli mu nisam davala svijez nego onako kuvan u hrani!!! a reko mozda je zdravije da ga onako svijezeg malo gricne
Miloseva_mama
Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 962
Godina : 40
Lokacija : Bijeljina
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Gost Čet Feb 21, 2008 11:00 pm

super onda sto ga voli i sto hce da ga jede.
nek malo smrdi nista mu nece faliti hihihi oprace zubice.
treba deca da ga jedu,ali sta da radim kad ga moji nece,probali su ga,vise puta,ma kakvi rezultat je isti-cuveno bljak.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Emi Pon Mar 10, 2008 11:06 am

Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Bojana Čet Jan 22, 2009 11:29 am

Evo za filipovu mamu recept za corbice Wink


ČORBA OD SPANAĆA

Potrebno je: 300 gr. očišćenog spanaća,kašika ulja,varjačica brašna, 1
čen belog luka,1 mala glavica crnog luka,so, kocka supe ili začin, kisela
pavlaka i jedno jaje.
Na ulju propržiti malo brašna pa naliti vodom, u to dodati sitno seckan
beli luk i crni luk,iseckan spanać,kocku supe.
Kada je čorba skuvana začiniti je sa jednim jajetom pomešanim sa dve kašike
kisele pavlake.
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Bojana Čet Jan 22, 2009 11:31 am

To je neki klasican recept ali moj Maki retko hoce takvu corbicu,pa ja stavim koren persuna,sargarepicu,celer da se kuva i 5min pred kraj dodam pola kocke za supu i listice spanaca,tako bas voli
ili...
1 saka spanaca
1 sargarepa
1 manji krompir
1 kasika pirinca
1/2 korena persuna
2 g soli
1 kasika kiselog mleka
1/2 vode
Dobro ocistiti i oprati spanac, dodati sitno isecenu sargarepu, persun,
krompir i kasiku ocescenog i opranog pirinca. Posoliti i kuvati uz povremeno
mesanje. Skuvano povrce ispasirati, naliti vodom dok se ne dobije kremasta
masa, zaciniti kiselim mlekom. Sveze pripremljeno davati detetu.
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Bojana Čet Jan 22, 2009 11:56 am

Evo jos jedne zanimljive corbice


Riblja corba


100 g ribe - smudj ili som
1 sargarepa
1 paprika
1 paradajz
1 koren persuna
1 kasika pirinca
1 kafena kasika persunovog lista
1 kafena kasika limunovog soka
2 g soli
1/2 l vode


Opranu i ociscenu sargarepu, papriku, paradajz i koren persuna kuvati
u poklopljenoj posudi. U upola kuvano dodati ribu. Kuvati dok povrce i
meso ne omekasaju. Procediti. U procedjenu vodu dodati 1 kasiku opranog
pirinca i kuvati 20 minuta. Za to vreme propasirati sargarepu, papriku
i persun i ocisceno isitnjeno meso ribe. Posoliti, dodati seckan persun
i pomesati sa skuvanim pirincem.
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Kuvar za nase bebirone! - Page 2 Empty Re: Kuvar za nase bebirone!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

Nasa Deca :: Kuca :: Kuvar

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu