Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Boginje

+23
Endzi
maja31
Cvrki
BILJA
tanasija
Beba
Lidija
Emi
Bojana
Ivana
Stazi
Ivana_Sa
IvanaPG
marijana
Dy
Mildan
mama_daisy
Daca
Andjela
Veka
Milica
Pokita
Betty Boop
27 posters

Strana 1 od 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Boginje Empty Boginje

Počalji od Betty Boop Pon Nov 26, 2007 1:47 am

Posto Vuk ima nepunih 10 meseci, a ima sanse da ce da dobije ovcije boginje, interesuje me da li je neko od vas vec imao oskustva sa ovim oboljenjem kod ovako male dece, starosti do godinu dana. Da li je klinicka slika teza nego kod malo starije dece? Kako da se unapred pripremim za slucaj da oboli?
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Pokita Pon Nov 26, 2007 11:39 am

Da ja sam imala to iskustvo.

Prosle godine u maju lezale smo ih i ja i moje dete (prvo ja).

Za sebe sam bila zatecena jer nisam znala da ih ima, drugo mislila sam da sam ih prelezala, bas samo mi je krenulo sa temperaturom jednog dana, ujutru mi je bilo bolje, pa tako 3 dana (ni doktorka nije posumnjala na to i dala mi antibiotike dobro pa sam razmislila i rekla, ma necu da se trujem antibioticima kad me vec ne boli grlo i nije mi nista sem temerature, antibiotik je cekao za slucaj da mi bude gore).
Treceg dana primetila sam "bubuljicu" iza uva, pa na glavi a onda sve ostalo i tada je definitivno na infektivnom utvrdjeno da su ovcje boginje.

Moje dete je tada imalo 11 meseci (godinu je napunilo svo istackano od boginja) ali za nju sam ocekivala jer je bilo logicno kada sam ih imala ja i bila pored nje hranila je itd.

Cim sam videla malu bubuljicicu na glavi odmah sam joj izmerila temperaturu iako ovako ne bih rekla da je ima i imala je 38 i tako je krenulo jer smo za nju samo cekali svaki dan.

Nemoj da se sekiras bolje je da ih prelezi dok je malo.

Nije prijatno, dete ima temperaturu, malaksalo je ne moze da jede.

Znaci, antibiotici nikako, na vreme kupite Paracetamol i Brufen (najbolje je da se koristi samo paracetamol).

Tusiranje sme, cak moze i malo hipermangana da se stavi u vodu.

Cak je i bolje dok je mnogo malo jer ne ume da se se cese pa da napravi oziljke za ceo zivot.

Anastasija je 5 dana imala temperaturu i sporo se osipala dok na kraju tacka na njenom telu nije bila a da niej prekrivena boginjom.

Pripremite se kao i mi i izdrzite a posle ste mirni i u vrtic kada krene i pocnu deca da dobijaju boginje znas da je tvoje dete bar na to imuno za ceo zivot.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Betty Boop Uto Nov 27, 2007 11:58 am

Pokita, hvala ti puno na savetima!

Moram da priynam da sam do juče baš bila uspaničena, sad mi je glava malo "hladnija" pa mi sve to tako i ne deluje strašno. Malo me je i dr uplašila da je Vuk premali za boginje, ali sam od pedijatra dobila uverenje da to uopšte ne mora biti strašno, tj da je temperatura ta koja više iznuri tako malo dete, ali se isto tako super brzo oporave.

Ako još neko ima kakav savet,....
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Pokita Sub Dec 01, 2007 7:10 am

I jeste mali, kada je doktorka potvrdila za Anastasiju da ima boginje (bio je 23.05.2006.) za 5 dana je punila godinu dana rekla je dok je upisivala u karton:
- mladjem detetu nisam upisala ovcje boginje!

Da je prijatno nije, imunitet mu se sroza, od tada Anastasija ima problema sa trecim krajnikom, jer se od te jake infekcije uvecao, ali prelezi se sta da se radi.

Ako ih dobije obavezno mu nakon toga ukljuci neke jace vitamine pored kvalitetne ishrane da mu se sto pre podigne imunitet.
Npr. Multi Sanostol, Propolis, Revita...a plus i to sto pocinje zima a tada su potrebniji dodatni vitamini pored ishrane!
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Uto Dec 04, 2007 8:34 pm

E mi smo od jitros tufnasti..ima neke teckice sa vodenim cepicima..po glavi i malo na vratu i po neku na telu...temporaturu nema. Jesu li i kod nas boginje????
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Uto Dec 04, 2007 10:06 pm

Jesu boginje, bili smo kod doktora malopre...samo za sada nemamo temperaturu...
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Veka Uto Dec 04, 2007 10:07 pm

Milice, nadam se da cete proci bez temperature....kako Nata podnosi, je l' se cese?
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Uto Dec 04, 2007 10:10 pm

Malo se ceska...pa bila mi je jos juce popodne sumnjiva...ali jutros...Sva tufnasta
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Andjela Uto Dec 04, 2007 10:11 pm

Zelimo maloj Nati da sto brze i bezbolnije prodje! :kiss:
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Uto Dec 04, 2007 10:25 pm

A jel moguce da ne dobije temperaturu
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Andjela Uto Dec 04, 2007 10:28 pm

Koliko ja znam moguce je da nema temperaturu,moj brat je prebolovao i sjecam se da je nije imao!
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Uto Dec 04, 2007 10:29 pm

To me tesi.....
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Gost Sre Dec 05, 2007 12:08 am

mico preguracete to i onda ste mirni,moji jos nisu imali boginje tako da ti nemogu dati nijedan savet.
cula sam samo da nije lako pogotovo sto se dete cese i ima temperaturu,ali opet kazem preguracete.
kisss tufnastoj nati Boginje 000200C0
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 12:55 am

Zanima me koliko tarju, koliko dugo izlaze....ja sam cula cak dve nedelje
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Daca Sre Dec 05, 2007 1:29 am

Mico traju oko 2 nedelje,izlaze par dana.Luka ih je imao bez temperature ali je bio osut,moze se desiti da ima 20 bubuljicica na telu a moze se desiti da se nevidi od istih .sve zavisi!Brzo ce proci!Polako ....Ljubimo Natu
avatar
Daca
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 1:55 am

E Daconti sve si mi objasnila, kada mogu da ocekujem temperaturu, ili ako vec nije dobila nece ni imati
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Daca Sre Dec 05, 2007 1:59 am

Mi je nismo imali,ali za svaki slucaj uzmi neki sirup ili cepice za temperaturu
avatar
Daca
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 2:05 am

Imam vec....
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od mama_daisy Sre Dec 05, 2007 2:06 am

Mici ljubi tufnastu Natu da joj sto pre prodje...
mama_daisy
mama_daisy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 968
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 2:27 am

Ovčije boginje (Varicella)




Varičela, ovčije boginje, su akutno infektivno oboljenje iz grupe osipnih groznica koje se karakteriše pojavom vezikulozne ospe.

Učestalost


Najčešće oboljevaju deca raznog uzrasta, ali deca do šest meseci su zaštićena transplacetarno prenetim antitelima majke ukoliko je prebolela varičelu. Pokazuje sezonski karakter javljanja sa maksimumom oboljevanja u sezoni jesen-zima-proleće.

Uzrok nastanka


Virus varičele pripada DNK virusima, familiji Herpesviridae, rod Varicellavirus. Neotporan je u spoljašnoj sredini i lako ga uništavaju fizički postupci i hemijska sredstva. Rezervoar infekcije u prirodi je čovek. Izvor infekcije je nazofaringealni sekret obolele osobe na kraju inkubacije i za vreme akutne faze bolesti.

Klinička slika

Varičela je najčešće blago oboljenje koje traje 2 do 3 nedelje. U toku bolesti razlikuju se tri stadijuma:

- kataralni stadijum - Nakon inkubacije koja traje oko 3 nedelje i protiče bez simptoma javlja se povišena temperatura, kašalj, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima. Ovi simptomi obično nisu prisutni kod dece, ali su kod odraslih češći. Stadijum traje oko 2 dana. Prilikom pregleda bolesnika klinički nalaz je uredan osim hiperemije ždrela ili sluzokože konjunktiva.
- osipni stadijum - Ospa dominira kliničkom slikom kod varičele. Počinje porastom telesne temperature i pojavom kataralnih promena na gornjim disajnim putevima. Ospa kod varičele ima svoje karakteristike. Izbija na svim delovima tela u naletima. Obično izbija u tri naleta. Svaki nalet ospe može biti praćen porastom temperature. Razmak izbijanja ospe je od nekoliko časova do 72 časa. Ospa je pojedinačna. Eflorescencije prelaze sve stadijume od makule, papule, vezikule do kruste. Zbog izbijanja ospe u naletima na istom delu kože mogu se videti eflorescencije u različitim stadijumima izbijanja, ospa ima polimorfni izgled kao "zvezdano nebo". Ospa je praćena svrabom. Na sluzokožama se javlja enantem, ali zbog vlažne sredine vezikule brzo pucaju i javljaju se defekti različitog oblika i veličine. Ima ga na sluzokoži konjunktiva, mekog i tvrdog nepca, tonzilama, gingivama, jeziku, analnoj ili sluzokoži vagine. Defekti su bolni, ali ne ostavljaju ožiljke.
- stadijum rekonvalescencije - Ovaj stadijum se odlikuje padom temperature i stišavanjem simptoma predhodnog stadijuma. Na koži se mogu videti kruste i mesta hiperpigmentacije. Stadijum traje 6-8 dana.
Treba napomenuti da postoje više kliničkih oblika ovčijih boginja kao i da u sklopu ove bolesti mogu nastati i različite komplikacije.

Dijagnoza

Dijagnoza varičele postavlja se na osnovu anamneze, epidemioloških podataka i kliničke slike u kojoj značajno mesto ima polimorfizam ospe.

Diferencijalna dijagnoza

Varičela ima sličnost sa mnogim bolestima koje se klinički manifestuju ospom kao što su: Herpe simplex generalisata, Impetigo contagiosa, Acne vulgaris, Stophulus, Scabiaes, Lues II.

Lečenje

Varičela zahteva izolaciju bolesnika, ležanje i simptomatsku terapiju. Potrebno je obezbediti maksimalnu higijenu da bi se izbegla superinfekcija vezikula. Savetuje se svakodnevno kupanje sa blagim rastvorom hipermangana radi dezinfekcije kože, a brisanje upijanjem tečnosti da se ne bi izazvalo pucanje vezikula. Kožu je potrebno svakodnevno posipati sterilnim talkom koji smanjije svrab i isušuje vezikule. Sluzokože, pre svega usne duplje, treba negovati antimikoticima i neutralnim dezificjensima. Medikamentozna terapija kod uobičajnih oblika bolesti nije potrebna. Međutim kod težih oblika primenjuju se antipiretici, analgetici i rehidratacija. Aspirin je kontraindikovan zbog mogućnosti nastanka Rejevog sindroma. Bakterijske komplikacije se leče odgovarajućim antibioticima, a ostale komplikacije specifičnom terapijom.

Prevencija

Izolacija bolesnika je jedna od mera zaštite. Aktivna zaštita putem vakcinacije se primenjuje kod dece starije od godinu dana, koja nisu preležala varičelu.
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 2:39 am

Varičele
Varičele ili ovčje boginje spadaju u red infektivnih bolesti koje se najčešće pojavljuju u dečjem uzrastu. Izazivač varičela je virus koji pripada grupi herpesvirusa. Infekcija varičelom prenosi se isključivo neposrednim fizičkim kontaktom sa obolelom osobom. Bolest nastupa od 14. do 22. dana nakon infekcije.
Simptomi
Kod dece koja obole od varičele može se pojaviti povišena telesna temperatura, često jedan dan pre izbijanja ospi. Ospe, koje najčešće na početku izlaze ispod pazuha i na glavi su zapravo mali prozirni plikovi veličine vrha šibice. Ovi plikovi lako prskaju i nakon toga formira se krastica. Deca koja obole od varičela zarazna su jedan dan pre osipanja i šest dana nakon izbijanja prvih plikova.
Trajanje bolesti
Izbijanje plikova može trajati nekoliko dana, a da bi se koža potpuno očistila od krastica potrebno je oko dve nedelje.
Lečenje
Za dete koje oboli od varičele najvažnije je da se odmara. Dete je potrebno odvojiti od druge dece (nikako ga ne voditi u kolektiv). Ukoliko dete ima temperaturu, poželjno je dati mu paracetamol ili brufen. S obzirom na to da varičele izazivaju svarb, najbolje bi bilo ne iritirati plikove češanjem, jer u tom slučaju postoje velike šanse za nastanak malih ožiljaka.
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 2:40 am

Dosta je od mene. Precesljah celi google
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Mildan Sre Dec 05, 2007 4:43 am

Milice, sada videh da ste tufnasti. :volim: za Natu.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Milica Sre Dec 05, 2007 4:46 am

Nervozna je, celi dan ne spava, temperaturu jos nemamo, ali je katastrofalna...
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Pokita Sre Dec 05, 2007 5:51 am

Obicno tempetarura skace onda kada boginje izlaze.
Meni je npr. 3 dana bila temperatura bez drugih simptoma, jer su sporo izbijale, a slicno je prosla i Anastasija, ona je 5 dana vukla temperaturu oko 39 dok sve nisu izasle i pocele da se suse.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Boginje Empty Re: Boginje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu