Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

"Batine su iz raja izasle"...

+14
Shishka
Jeca D.
lella
milenica_89
Veka
Andjela
Miloseva_mama
Dy
tanasija
Bojana
Emi
Ivana
Beba
Betty Boop
18 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

"Batine su iz raja izasle"... - Page 2 Empty "Batine su izasle iz raja???!!!"

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 9:25 pm

First topic message reminder :

da li i vi imate isto misljenje koje nosi naslov teme i koje nasi i drugi roditelji cesto upotrebljavaju kao izgovor ili frazu da ce im one pomoci u vaspitanju deteta i sprecavanja njihovih nestasluka ili neposlusnosti???!!!
da li "tucete" svoju decu pod tucom smatram kecanje po guzi tj peleni ili se trudite da im sve lepo i natenane objasnite razgovorom i lepim recima,ali sta kad nista od toga ne pali i batine su jedino resenje,ako uopste i jesu????!!!!
moju decu ne tucem,ako ih udarim to je malo po guzi ,a nikolu po peleni sto naravno ni ne oseti,pre cu upotrebiti razgovor za smirivanje situacije ili resavanje problema,ponekad i viknuti,sto najcesce i pali,ail za batinama necu posegnuti jer po meni one resavaju situaciju i smiruju dete samo jedno odredjeno vreme,oni neshvataju njihovo znacenje i vrlo brzo opet urade istu stvar zbog koje su dobili batina.
sa izrekom batina je iz raja izasla se ne slazem i mislim da je lepa rec,nacin pristupanja detetu i uvodjenje kontra efekta dakle ako je dete agresivno, neposlusno,placljivo,vi budite smireni i nasmejani,to daje daleko delotvorniji efekat (setite se smo situacije koju smo svi imali recimo kad deteu non stop govorite nemoj to,nediraj to,ono ce bas namerno to raditi,a ako mu kazete diraj slobodno,ono ce stati,pogledati vas i odustati)dok shvati sta se desava i zasto ste vi takvi,zaboravice zbog cega se ljutilo ili izazvalo reakciju koju bi neko resio batinama.
stoga budite pametniji od njih,upotrebite mala roditeljska "oruzja" i zagarantovano cete imati poslusno i lepo vaspitano dete,a da ga pritom nijednom niste udarili.

tekst koji dalje sledi procitajte i upotrebite par resenja i nacina smirivanja vaseg deteta bez batina.


Zaboravite na batine

Ako je vaše dete dobilo napad besa i čini vam se da je ćuška jedino rešenje, razmislite pre nego što se opravdate poslovicom: „Batina je iz raja izašla“. Prvo, statistike pokazuju da roditelji osećaju jaku grižu savesti pošto su istukli svoju decu, a drugo - batine nisu efikasan način koji rešava problem.

- Kad pljusnete dete, momentalno postižete rezultat - ono počinje da plače i prestaje da radi šta god da je do tada radilo - kaže Gil Kip, predsednik britanskog Instituta za porodicu i roditeljstvo, i dodaje:
- Međutim, nema dokaza da je taj metod delovotvoran na duge staze. Ako naknadno upitate dete koje je dobilo batine zašto se to desilo, ono će se sećati emocija i drame, ali ne i uzroka batina. Isto važi i za mališane koje je majka istukla zbog toga što su, recimo, istrčali na ulicu. Vi ih u suštini učite da paze da ne bi dobili batine, a ne da ne bi uradili nešto što je opasno. Tako ne nauče da misle svojom glavom - objašnjava Gil Kip.

Smirite se

Šta, dakle, možete da uradite ako vam se čini da su batine zaista vaša jedina opcija? Nije lako biti roditelj i ponekad vam se dešava da jednostavno „puknete“.
Kad osetite da ćete sigurno da planete, postoji nekoliko strategija koje možete da primenite da biste izbegli „obračun“. Najznačajnija je da napravite distancu između sebe i deteta i da ne budete s njim nasamo. Kad su u pitanju veoma mala deca, prepustite ih nekom drugom (ocu, baki, starijem detetu) ili ih stavite u kolica i prošetajte se. Izlazak na ulicu može da spusti emocionalnu temperaturu i oboje vas smiri.

Najbolja rešenja

Šta da radite sa izlivom besa kod sasvim malog deteta - recimo kad počne da vrišti usred samoposluge jer nećete da mu kupite ono što želi? Najbolje je da ga pustite da besni, a kad se „istutnji“ i najzad brizne u plač, priđite mu, podignite ga i pomazite ga. Na kraju će prestati. Da, možda će proći i pola sata, ali neće trajati večno. I mada ćete se naći u veoma neprijatnoj situaciji, preživećete, i sutradan opet otići u kupovinu.
Što se starije dece tiče (preko tri godine), većina stručnjaka preporučuje tajm-aut - recite detetu da ode u svoju sobu (ili u svoj kutak) na određeno vreme, tako da se jedno od drugog odmorite. Psihijatri savetuje da to ne bude duže od 10 minuta, jer je to praktična opcija koju možete beskrajno da ponavljate. Detetu šaljete signal da nećete tolerisati takvo ponašanje, a da bi se to shvatilo, dovoljno je 10 minuta. Ovde se ne radi o tome da ih kaznite, nego da im pokažete da određeno ponašanje nije prihvatljivo. I ako kroz to budu morali da prolaze bezbroj puta, na kraju će im dosaditi. Možete da primenite i druge metode, recimo da mu oduzmete igračku ili uskratite nešto do čega mu je stalo (odlazak kod druga, izlazak napolje, sladoled...). Ovde posebno morate da vodite računa da sprovedete u delo to što ste rekli da ćete da uradite, a ne da to budu ljutite, prazne pretnje.

Kako rešiti konflikt

Mlađi od pet godina
-Udaljite se jedno od drugog
-Ima napad besa? Skrenite mu pažnju glasnim pevanjem.
-Odvojite ga od izvora gneva. Žvrlja po zidu? Izvedite ga napolje.
-Povremeno popustite. Vodite računa da se ne upuštate u sukob samo da biste nametnuli svoju volju. Ako dete hoće samo da veže pertle, dozvolite mu.
Za starije od pet godina:
-Razdvojite se. Pređite u drugu sobu na 10 minuta.
-U tom uzrastu dete je dovoljno zrelo da shvati šta znači „ne“ i zato ga ponovite više puta.
-Što je dete starije, to sa njim možete više da se ubeđujete; uskratite mu džeparac, igrice na kompjuteru, izlazak ispred zgrade.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole


"Batine su iz raja izasle"... - Page 2 Empty Re: "Batine su iz raja izasle"...

Počalji od tanasija Čet Okt 29, 2009 8:47 pm

Janko ne tuce Ivu, nekad je pecne po guzi, ali ja sam rekla, ja sam je rodila i niko osim mene ne sme da je bije, a i ja je ne bijem, nego se dogovaramo i kaznjavamo. To sto joj je on otac je bas lepo, ali izudarao je za tri godine jednom po dupetu i to kad ja nisam bila kod kuce. A pred nekim ne dozvoljavam ni da je bilo ko grdi, jer je ona onda beskrajno ponizena, besna... Odvedem je sa strane i objasnim sve sta treba da niko ne cuje.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

"Batine su iz raja izasle"... - Page 2 Empty Re: "Batine su iz raja izasle"...

Počalji od Mama Maja Pet Okt 30, 2009 3:52 am

Tako i ja na javnom mestu i Daki klima glavom i kaze dobro mama i sve on razume, ali se nekada napravi lud i onda sledi kazna odlaska odatle i jos neke zabrane.Gde se obicno ne buni jer zna da je pogresio.
Mada pokusava da se izvuce kad mu je tu baba,ali sam ja nemilosrdna.
Kako moja mama kaze " pa kako mozes? zar ti nije zao?"

Ljubi ga baba ali mora da se zna ko je glavni
Mama Maja
Mama Maja
Novi član
Novi član

Broj poruka : 44
Godina : 47
Lokacija : Beograd
Hobi : gledanje filmova i serija sa interneta
knjige
muzika
pa caki razne zabavne igrice
i facebook
Datum upisa : 24.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

"Batine su iz raja izasle"... - Page 2 Empty Re: "Batine su iz raja izasle"...

Počalji od lenita Sre Feb 03, 2010 10:20 am

Nikako nisam za batine. Stalno idem za njom i govorim ono famozno ''Ne'' ali trudim se da se iskontrolisem maksimalno. Mala je, ne moze jos da ukapira neke stvari. Medjutim, kada joj podviknem ume i te kako da se umusi. Imam utisak da se raspada na hiljadu delova koliko je tuzna jer sam je izgrdila. Muz mi stalno zamera sto sa njom mnogo pricam, sto sam sa njom kao da smo ravnopravne. On je za to da se istuce i kazni a ja sam protiv. Medjutim, kada je on izgrdi podrzim ga i isto tako on mene.
lenita
lenita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 96
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

"Batine su iz raja izasle"... - Page 2 Empty Re: "Batine su iz raja izasle"...

Počalji od znljubica Sub Maj 07, 2011 10:25 pm

Samo sam jednom ošamarila svoju ćerku, i taj šamar me i danas boli.
Za vreme bombardovanja je ostala duže kod drugarice i ja sam se strašno uplašila.
Batine su izraz naše nemoći i nisu iz raja izašle.!
znljubica
znljubica
Novi član
Novi član

Broj poruka : 25
Godina : 68
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.02.2011

http://znljubica.blogspot.com

Nazad na vrh Ići dole

"Batine su iz raja izasle"... - Page 2 Empty Re: "Batine su iz raja izasle"...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu