Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Ultrazvucni pregledi

5 posters

Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Ultrazvucni pregledi

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 9:39 pm

Da li ste svakog meseca odlazili na iste,tacnije pri svakom pregledu jednostavno zeleci da znate kako je vasa beba u slici na monitoru i po recima lekara i uzivali dok posmatrate to malo bice na ekranu koja lezi ispod vaseg srca.
Ili ste bili protiv njih zbog zracenja i njihovih stetnih efekata,neki veruju da ultrazvucni ptregledi mogu nauditi bebi sto nije potvrdjeno i dokazano,i onda iste izbegavaju koliko mogu i urade dva do tri u celoj trudnoci.

Sledeci tekst ce mozda potvrditi vec nesto sto znate o njima ili razuverite vase sumnje u vezi istih ili vam dati odgovore na pitanja koja do sada niste znali.


Ultrazvučni pregledi

Ultrazvučni pregled predstavlja propuštanje ultrazvučnih talasa visoke frekvencije kroz matericu. Oni se odbijaju od bebe, a u zavisnosti kroz kakvu gustinu tkiva prolaze, takvu sliku dobijamo. Na primer, pošto su kosti velike gustine, one se vide kao beli odjek, a s obzirom da je plodova voda male gustine, ona je crno na ekranu. Kako se radi ultrazvuk u trudnoći? Ultrazvučni pregled se može raditi preko stomaka i kroz vaginu. UZ pregled kroz vaginu se radi uglavnom u ranoj trudnoći i ponekad tokom prvog trimestra, kada je beba mala i potrebno je približiti joj se da bi se bolje videla, te kada je potrebno videti grlić materice, a preko stomaka gledamo kada je beba veća.

Zašto se radi ultrazvučni pregled?

Ultrazvučni pregled se radi iz više razloga, koji su različiti za različite periode trudnoće. U samom početku da se vidi da li ste trudni i gde je trudnoća, da li je beba živa i koliko ima beba u materici, kao i da se odredi kolika je tačna starost trudnoće. U prvom trimestru se radi da bi se videlo kako beba napreduje, da li ima sve što treba da ima, da li je došlo do razvitka nekih velikih anomalija, te da se izmeri deo iza bebinog vrata – nuhalna translucenca ili nabor, da se utvrdi koliki je individualni rizik od problema sa naslednom osnovom. U drugom trimestru se dalje prati rast bebe, veoma detaljno se pregleda anatomija, kontroliše se količina plodove vode i dobija uvid u stanje bebe, a u trećem isto to, s tim što se tada kontroliše i kako se posteljica razvila, gde je tačno postavljena, još jednom se kontroliše izgled bebe i ona se meri.

Da li ultrazvuk može da naškodi bebi?

Istraživanja su pokazala da ultrazvuk ne može da naškodi bebi. Da li se na ultrazvuku pouzdano može utvrditi bebin pol? Da, a kako trudnoća sve više odmiče, određivanje pola je sve lakše i pouzdanije. Pol se može videti već sa 16 nedelja, ali je najbolje sačekati do 20. nedelje jer su od tada pa na dalje iznenađenja sve manje moguća. U nekim slučajevima: kada se beba loše namesti, ne želi da raširi nogice, postoji problem majčine gojaznosti ili smanjene količine plodove vode - nije moguće sa sigurnošću odrediti pol.

Da li je ultrazvučni pregled bolan?

Ne, ali nekada može biti neprijatan, posebno kada se radi kroz vaginu, ili kada treba više da se pritisne stomak. Dodatno neprijatan osećaj daje i puna bešika, pa sem ako lekar od vas ne zahteva punu bešiku, treba da je ispraznite pre pregleda.

Da li je ultrazvučni pregled siguran?

Dosadašnja istraživanja nisu dokazala da ultrazvuk štetno deluje na trudnoću.

Šta je to dopler?

To je jedna vrsta tehnike kod koje se prati smer i brzina protoka kroz krvne sudove i na taj način se stiče utisak o protocima. Uglavnom se koristi da bi se videlo u kakvom stanju je beba, a najčešće se prate protoci kroz pupčanik bebe, njenu glavu i krvne sudove u stomaku. Šta je to 3D i 4D ultrazvuk? Beba se može videti baš onako kako trenutno izgleda – deluje kao da slikate bebinu fotografiju dok je još u stomaku. To su novi metodi ultrazvučnog preglda, u kome se, pomoću kompjutera, pravi slika koja prikazuje bebu u tri, odnosno četiri dimenzije (četvrta dimenzija je vreme). Beba se može videti baš onako kako trenutno izgleda – deluje kao da slikate bebinu fotografiju dok je još u stomaku. Za ovaj pregled beba mora da bude u dobroj poziciji i odmaknuta od zida materice ili posteljice, ne sme da ima ništa ispred sebe, a količina plodove vode mora da bude optimalna, jer inače slika neće biti dobra.

Da li je uvek moguće sve videti na ultrazvuku?

Ne. Različite stvari mogu da smetaju kvalitetu slike – puna creva, smanjena količina plodove vode, loše nameštena beba ali i gojaznost trudnice. U poslednjih mesec dana je veoma teško videti sve delove bebe, jer je beba već suviše veilka.

Ako je na UZ sve bilo normalno, da li to znači da je sa bebom sve u redu?

Nažalost, ne. Normalan rezultat ultrazvučnog pregleda ne garantuje da je beba zdrava, nego samo pokazuje da u datom momentu, ništa nije ukazivalo na to da postoje problemi – da beba deluje uredno. Ali, isto tako, ako se nešto vidi na ultrazvuku, ne mora da znači da je odmah sve strašno, potrebno je uraditi još drugih testova i pregleda, da bi se došlo do konačnog odgovora. Šta ako se na UZ pregledu vidi da nešto nije u redu? Ako nešto nije u redu, potrebni su dalji pregledi, uglavnom kod lekara koji se bave takvim problemima, koji će dalje da razgovaraju sa vama o potrebi za daljim pregledima, o mogućnostima dijagnostike, vrsti problema, prognozi i daljim opcijama.
Izvor: bebac.com
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Emi Čet Jan 31, 2008 10:15 am

Ja sam napocetku isla na dve nedelje na uz pregled jer mi bremenost bila rizicna. Onda kad smo culi otkucaj srca nasoj bebi onda sam pocela da idem svaki mesec i jedva sam cekala da mesec prodje da idem opet!
Doktor mi je rekao da to uopste nije stetno, ali netreba preterivati.
I ja sam se napocetku plasila i verovala da je UZ stetan, ali mislim da sam bezpotrebe panicila, isla sam na uz redovno i evo rodila sam zdravu i normalnu bebu.

3D ultrazvuk primenjuje se za dijagnostiku u ginekologiji i ginekoloskoj onkologiji. Njegova znacajna uloga je u otkrivanju anomalija materice, analizi morfologije tumora materice i jajnika. Kolor Doppler 3D ultrazvuk daje informacije o prokrvljenosti organa i tumora genitalnog trakta koje se koriste za procenu potencijalnog maligniteta otkrivenih promena.

4D ultrazvuk se primenjuje u perinatologiji odnosno za pracenje trudnoce. Primenom 4D ultrazvuka prati se razvoj ploda od ranog perioda implantacije, analiza morfologije u prvom tromesecju, razvijanje ploda u drugom tromesecju kao i razvoj i ponasanje fetusa u trecem tromesecju trudnoce. Zbog visoke rezolucije slike 4D ultrazvuk omogucava otkrivanje i analizu razvojnih anomalija ploda.

Kako da protunacis ultrazvucne nalaze
Mere lobanje
BPD b__ razmak izmedju dve temene kosti (biparijetalni dijametar)
OFD b__ razmak izmedju potiljka i cela (okcipitofrontalni dijametar)
HC b__ obim glavice

Mere mozga
Va b__ sirina prednjeg roga bocne mozdane komore
Vp b__ sirina zadnjeg roga bocne mozdane komore
Hem b__ sirina hemisfere (polovine mozga)
TCD b__ sirina malog mozga (transcerebelarni dijametar)
CM b__ sirina dela iza malog mozga (cisterna magna)

Mere vrata
NN b__ debljina vrata (nuhalni nabor)

Mere lica
IOD b__ razmak izmedju ocnih duplji (interorbitalni dijametar)
NK b__ duzina nosne kosti


Mere tela
AC b__ obim struka (abdominalna cirkumferencija)
FL b__ duzina bedrene kosti (femura)
HL b__ duzina nadlaktice (humerusa)
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Lidija Pet Feb 01, 2008 1:09 am

I ja sam svakog meseca išla na ultrazvučni pregled,doktor je rekao da to nije štetno i ja sam mu verovala(dok su me ukućani čitaj moja mama i svekrva ubeđivale u suprotno) i jedva sam čekala da prođe mesec dana kako bih otišla opet i sa nestrpljenjem sam očekivala šta će dr.reći,kolko je porasla,kolko je teška ...
Lidija
Lidija
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 1438
Godina : 42
Lokacija : Kovačica
Datum upisa : 28.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Gost Pet Feb 01, 2008 1:24 am

Ja sam svakog meseca isla na iste i cak ponekad lekar je hteo da me samo pregleda,a ja sam insistirala na istom,da bi se uverila da je moja bebica dobro,koliko je porasla,sto kaze scarlet i jednostavno da li je sve u redu.
Bila bi par dana nakon istog mirna,da bi opet posle bila nesrpljiva kad ce doci sledeci.
Da li je stetno i koliko to neznam,mnogo sta je stetno pa koristimo,tako da o tome uopste nisam razmisljala,koristi se svuda u svetu kao normalan i jedini aparat za pracenje bebe u stomaku i uopste neki kontakt pre rodjenja tako da sam ga takvog i prihvatila,dok su i moja mama i svekrva bile suprotnog misljenja,i govorile da su jedan do tri u celoj trudnoci dovoljni.
Ali eto sve je bilo super imam slike sa svakog pregleda iz meseca u mesec i uopste nezalim sto sam isla svaki mesec,bila sam u toku rasta i napredovanja mog nerodjenog bebirona,a to mi je bilo jedino bitno.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Emi Pet Feb 01, 2008 11:27 am

.....veoma su mi drage slicice koje imam iz UZ pregleda........bas su to divna uspomena
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Gost Pet Feb 01, 2008 11:53 am

mala Milena ::.....veoma su mi drage slicice koje imam iz UZ pregleda........bas su to divna uspomena

Potpisujem ja ih cuvam u njihovom dnevniku tj radosnici!!!!!!!!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Andjela Pet Feb 01, 2008 9:54 pm

Moj ginekolog je meni govorio da kod zdrave,normalne i ne rizicne trudnoce su dovoljna tri do cetiri UZV pregleda i da realno gledajuci za to nema potrebne da se rade svaki mjesec.Rekao mi je da postoje tacno odredjeni dijelovi trudnoce kada UZV treba da se radi i kada u stvari oni dobijaju potrebne informacije o trudnoci i razvoju bebe,sve ostalo je cista znatizelja.Takodje mi je napomenuo da kao sto nema dokaza o stetnosti tako nema ni dokaza da su potpuno bezbjedni( uostalom kao i za svu tehniku u nasim zivotima,mikrotalasnu,mobilni...)
Ja uglavnom nisam insistirala da on radi suprotno od svojih uvjerenja,tako da sam u prvoj trudnoci isla 3 puta na UZV a u drugoj 4 puta.Imala sam u njega potpuno povjerenje!
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Emi Sub Feb 02, 2008 9:42 am

Renata ::
mala Milena ::.....veoma su mi drage slicice koje imam iz UZ pregleda........bas su to divna uspomena

Potpisujem ja ih cuvam u njihovom dnevniku tj radosnici!!!!!!!!

Isto i ja :angels:
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Gost Ned Feb 10, 2008 2:14 pm

andjela ::Moj ginekolog je meni govorio da kod zdrave,normalne i ne rizicne trudnoce su dovoljna tri do cetiri UZV pregleda i da realno gledajuci za to nema potrebne da se rade svaki mjesec.Rekao mi je da postoje tacno odredjeni dijelovi trudnoce kada UZV treba da se radi i kada u stvari oni dobijaju potrebne informacije o trudnoci i razvoju bebe,sve ostalo je cista znatizelja.Takodje mi je napomenuo da kao sto nema dokaza o stetnosti tako nema ni dokaza da su potpuno bezbjedni( uostalom kao i za svu tehniku u nasim zivotima,mikrotalasnu,mobilni...)
Potpisujem ovo sto je Andjela rekla jer je i meni tako savetovano ali tek kad sam dosla ovde gde sam sad. U Srbiji su svi opsednuti stalnim pregledima i proverama sto je meni samo nabijalo tenziju i donosilo stres i razmisljanja da li je sve u redu i kako beba napreduje. Tamo sam ultra-zvucne preglede imala svakog meseca a ovde nije bilo potrebe ni za jednim ako ja ne zahtevam sto mi nije bila namera. Ovde su kao pozeljni preporucivani pregledi pre 12-e i izmedju 18-e i 22-e nedelje a ako je trudnoca normalna i nema rizicnih i nasledjenih faktora mozes ali ne moras da ih imas kasnije. Pregledi u kom je polozaju beba i koliko se spustila obavljaju se opipavanjem stomaka. Cini mi se da za to treba iskusan strucnjak. U Srbiji meni recimo niko nije ni prisao rukom stomaku u cilju takvog pregleda sve je islo po principu: kako cemo, lako cemo- ultrazvukom. Mislim da ga se lekari ponekad i precesto late. Da li zato sto ih pregledu opipavanjem ne uce ili zbog nesigurnosti u svoje vestine, ili sto takav pregled ne mogu da naplate kao i ultra-zvuk necu da nagadjam. Ovde se svaki pregled sastoji od merenja krvnog pritiska, analize urina na secer i belancevine i svaki put se slusaju otkucaji srca i babice opipavanjem utvrde u kom je beba polozaju i koliko je velika. Meni su cak i krajnju tezinu pogodile sa 100gr razlike. Zdravstveni radnici i njihov pristup trudnoci se ovde i u Srbiji potpuno razlikuju. Meni licno ovaj mnogo vise odgovara jer je blizi svemu onom sto je prirodno i poznato od pamti-veka. Te sprave i naprave ko sto je vec receno koliko su dobre toliko i nisu pa ja ne bih preterivala sa njihovom upotrebom- 2-3 puta je sasvim dovoljno ako ne postoji razlog da se sumnja na komplikacije i anomalije.
Te slicice sa ultra-zvukova i ja cuvam kao nesto jako lepo i dragoceno.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Gost Ned Feb 10, 2008 8:08 pm

Mislim da kod nas lekari insistiraju na ultra zvuku prvenstveno zbog para ,ako se ne varam Mad ,vecina trudnica vodi trudnocu kod privatnika tako da je sve jasno.
Na svakom pregledu kod mene se podrazumevao pregled,i ultrazvuk,i ja sam znala tacno koliko para pre istog da ponesem,tek u osmom ili devetom vec pred kraj me je postedeo ultrazvuka i prosla sam samo sa pregledom zbog provere otvaranja,ali sa neozabilaznim ctg-om koji takodje kosta.
Bas zbog nedovoljne strucnosti,neverovanja mladim ginekolozima odlucila sam se za privatnika,imao je super i najsamevremeniji ultrazvuk gde se tacno video svaki deo tela i detalj moje bebe i isto mi je ko i tebi Milice promasio tezinu i duzinu bebe za neku nezanemarljivu razliku.
Ja sam bila zadovoljna i pored para koje sam izdvajala za isti,svakog meseca sam mogla da vidim svoje dete koliko je napredovalo i da li je sve u redu sa istim i nimalo mi nije zao.
Ne kazem da mozda nije bio neophodan svaki put i slazem se da je mozda 3-4 puta sasvim dovoljno,ali eto u mom slucaju ga je bilo svakog meseca i to je bio jedini nacin na koji sam ja jednom mesecno bila bliza sa svojim nerodjenim detetom i jednostavno mirna posle svakog narednih mesec dana jer sam znala da mi je beba dobro,a to mi je tada bilo najvaznije.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Beba Pon Feb 18, 2008 3:18 am

Ja sam imala 5 ultrazvučnih pregleda. Jednom smo mi tražili, tad je mm snimao kamerom. I moj doktor, kojim sam jako zadovoljna, ima stav da nije dokazano ni da šteti ni da ne šteti bebi, zato nisam insistirala na više pregleda. A svaki sam sa nestpljenjem isčekivala. Nemam ni jednu sličicu, ali imam snimak na kome se vidi moj mali Nikola, čak se u jednom trenutku vidi celo lice. A najlepše mi je da gledam kako kuca malo srce, to mi je najmilije, vidi se svaki otkucaj :volim:. Nisam ništa plaćala, nisam imala potrebe da idem privatno jer imam poverenja u ovog doktora. A u devetom mesecu nisam imala uz već sam svakog utorka išla na ctg.
Beba
Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417
Godina : 39
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 17.10.2007

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Miloseva_mama Pon Feb 18, 2008 9:03 am

Ja sam isla savaki mjesec na ulta zvuk tj. 9 puta ne iz razloga sto je moj dr. to sahtjevao na srecu jer sam imala dobru trudnoce bez ikakvih problema ,nego sam zaista uzivala svaki put kada vidim malo srce koje kuca.
Miloseva_mama
Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 962
Godina : 40
Lokacija : Bijeljina
Datum upisa : 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Ultrazvucni pregledi Empty Re: Ultrazvucni pregledi

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu