Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Tate i deca

+6
Veka
Ivana
maja31
Emi
Bojana
Andjela
10 posters

Ići dole

Tate i deca Empty Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 5:16 am

Kakav je vas suprug otac?
Kako se pokazao u toj ulozi?
Da li je od samog rodjenja deteta prihvatio tu ulogu jednako vaznu kao i vasu,da li ucestvuje u poslovima oko bebe ili dece,ili je tu ulogu prepustio vama,dok je njegov posao da radi i zaradjuje?
Da li zna da provodi vreme sa detetom,igra se s njim,zanima ga,seta,hrani,oblaci..dok vi radite nesto drugo,ili jednostavno odmarate?
Da li je osecajan,razuman i popustljiv prema njima ili vazi za strogog tatu koji mora da se slusa?

Moja deca naprosto obozavaju svog tatu,malo vremena provode sa njim zbog njegovog posla,ali kad dodje sreci nema kraja i neznaju sta bi mu uradili koliko mu se obraduju.
On je njima ko neki veliki plisani meda kojg mogu di da gnjave i da skacu po njemu koliko oce,a da se on nijednom ne pobuni.
Ponekad im dopusta vise nego sto treba i to mi ponekad smeta.
Nina je njegova mezimica zato sto je cerka ,ona ima sve privilegije,m da pozeli zvezdu sa neba on bi joj je dohvatio,i dok je bila mladja sad smo to vec iskorenili cini mi se da ju je i razmazio,ali to nije preslo ganicu normale.
On je njen idol i drago mi je sto je tako i sto imaju takav odnos.
Nikolu vec vaspitava drugacije,jer je musko,i sa njim se igra,mazi,gnjavi,ali kada su neke stvari u pitanju,on mu ih na drugaciji ili onaj muski nacin predoci.
Divan je otac i ja sam zaista srecna sto je tako.
Brine o njima naravno..koliko i kad moze.
Kad su bili bebe jednostavno nije imao kad jer je non stp radio da ih kupa,oblaci,hrani,pa je ta briga o njima i poslovima oko njih bila prepustena meni.
Kad je tu sa uzivanjem je ucestvovao u tim aktivnostima i nista mu nije padalo tesko,ni da ih okupa,ni drzi da bi se ja okupala ili jela,menjao im je i pelene i par puta uspavao.
Dok sam ja bila u bolnici da se porodim sa nikolom nina je samo sa njim htela da bude i on je ta dva dama bio njoj i otac i majka i odlicno se pokazao.
Nekad je samo znao da ih drzi u naucju dok su bili bebe,gleda ih i jednostavno tako uziva sa njima ili im prenosi svoju ljubav,svaki put sam se topila videci te scene.
Mislim da ocevi treba da ucestvuju u poslovima oko beba ,njihov posao i obaveza oko istih je daleko veca od te da ih naprave i da zaradjuju pare,vaspitanje i uloga oca u zivotu svakog deteta kao i njihovo prisustvo i vaspitanje je jednako bitno kao i majcino.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 6:10 am

Mm je mogu reci divan tata! Imao je dobar primer u zivotu jer potice iz porodice koja je jako slozna i u kojoj je otac izuzetna licnost. U njima dvojici vidim puno slicnosti. On je mozda cak i nezniji i osecajniji.
O Sofiyi divno brine- ne smeta mu da joj promeni pelenu, uspava je, izvede u setnju pa cak i sam okupa. Ja dvaput nedeljno nisam tu kad ona ide na spavanje i on je dok ja dodjem sredi, okupa i uspava. Ne moram nista da mu kazem ili trazim kad je Sofiya u pitanju jer jednostavno ima osecaja i zna sta njoj i nama dvema treba.
Kad se rodila nije radio dve nedelje i on je bio taj koji je presvlacio. Ja joj nijednom za to vreme nisam promenila pelenu! Jako je zastitnicki nastrojen prema njoj ali ponekad ume da bude i vise popustlji nego sto bih ja htela. Ko sto rece Rene- ona je njegova cera i to se jos sad da videti!
Takodje ume ponekad da kaze da kad bih ja htela da radim on bi bio srecan da sa decom ostane kod kuce ako nam se opcija obdanista ili nekog van porodice ko bi ih cuvao ne dopadne! I mislim da je stvarno iskren kad to kaze! S druge strane uopste nije papucic ili nesto slicno vec je podrska i oslonac kuce!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 6:32 am

Cogswell :: S druge strane uopste nije papucic ili nesto slicno vec je podrska i oslonac kuce!

Moram da prokomentarisem ovu Milicinu recenicu.
Daleko bilo Milice da je zbog svega sto si navela sto radi papucic,vidi se da nije tipican balkanac... Very Happy
jer vecina nasih muzeva,oceva i uopste muskaraca osudjuje ovakvo ponasanje,to je po njima papucarenje po kuci,i "drzanje zene za suknju" i imaju sasvim suprotno misljenje za razliku od tvog,mog ili nekog treceg koji nije takav kako sto se tice brige o deci tako i o kucnim poslovima.
Znam x primera gde su i deca i kuca i maltene sve obaveze prepusene zeni,da nezna sta ce pre ili skapava od umora dok muz mrtav ladan menja kanale na tv ili plus na sve jos i on izvoleva.
A cak i uvece kad mogu da se posvete zeni ili makar popiju sa njom kafu na miru ili popricaju oni se pokupe i odu kod drugara da gledaju utakmicu,film i jednnostavno nestanu,idu da se proluftiraju ili sta vec,a sta je sa tim zenama,gde one da se isprazne ili opuste???!!!
Zato se vremenom i pretvaraju u prave domacice i robinje kuce.
Mislim da je takvo ponasanje sebicno i da ti muzevi zene smatraju sluzavkama uvek moraju da su im na dohvat ruke,da im prinesu ili donesu nesto,da ih razumeju,saslusaju i ispunjavaju bracne i majcinske duznosti,a sta je sa njima,oni rade ..e pa to nije izgovor,oni kucu smatraju hotelom,za odmor i opustanje,smeta im buka ili plac dece,i ako se zene ne daj boze pobune obicno znaju da pitaju" od cega si umorna,sta si ti pa radila ceo dan"????!!!!!!!
Sta nije....... affraid
Osudjujem takvo ponasanje i po meni je to nedostatak cenjenosti same zene,pa tek onda supruge i majke.
mislim da iako su muskarci nece im pasti kruna sa glave,ako ponekad usisaju,presvuku dete,pricuvaju ga dok one izdvoje odredjeno vreme za sebe ,svoje opustanje i punjenje baterije jer nama je to itekako bitnije,mi radimo 24 sata dnevno,a oni samo8????!!!!!!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Andjela Pon Jan 28, 2008 7:35 am

Mm je dobar suprug i jos bolji tata!
Od njihovog rodjenja uvijek je tu uz nas i za nas.Oko djece pomaze mi koliko mu posao dozvoljava,ali svakodnevno pred spavanje zajedno spremamo djecu,jedno kupa,drugo brise,oblaci,grijemo mlijeko,peremo zubice.....sve radimo zajedno i to se podrazumijeva.
Uopste nije strog,ponekad povisi glas i to je to,ispunjava im svaku zelju i gdje god nas dvoje otputujemo on odmah bira i trazi sta da im kupi i cime da ih obraduje,cak i previse!
Svaki dan kad dodje s posla nesto im nosi da ih obraduje,bilo sta,neki novi CD,slatkis,igrackicu.....
Ponekad navece kad ja odem s prijateljicom na kafu on bude s djecom,spremi im veceru,okupa,stavi na spavanje.
Nekada kad vidi da sam ja nervozna i sve mi smeta(PMS),izvede djecu u setnju,igra se s njima.....
Kad su bili bebe nije mu bio problem i da promjeni pelene,nahrani,presvuce,uspava.....
Djordje je imao pet mjeseci kad sam ja morala s Andjelom u bolnicu i on se bez ikakvih problema zajedno sa svekrvom brinuo o njemu.....i prosle godine kad je Andjela operisala krajnike ja sam opet morala biti s njom a on je preuzeo brigu o Djoletu.
Nemam sta drugo da kazem,dobar je tatica!
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 7:58 am

Renata ::
Cogswell :: S druge strane uopste nije papucic ili nesto slicno vec je podrska i oslonac kuce!

moram da prokomentarisem ovu milicinu recenicu.
daleko bilo milice da je zbog svega sto si navela sto radi papucic,vidi se da nije tipican balkanac... Very Happy
jer vecina nasih muzeva,oceva i uopste muskaraca osudjuje ovakvo ponasanje,to je po njima papucarenje po kuci,i "drzanje zene za suknju" i imaju sasvim suprotno misljenje za razliku od tvog,mog ili nekog treceg koji nije takav kako sto se tice brige o deci tako i o kucnim poslovima.
znam x primera gde su i deca i kuca i maltene sve obaveze prepusene zeni,da nezna sta ce pre ili skapava od umora dok muz mrtav ladan menja kanale na tv ili plus na sve jos i on izvoleva.
a cak i uvece kad mogu da se posvete zeni ili makar popiju sa njom kafu na miru ili popricaju oni se pokupe i odu kod drugara da gledaju utakmicu,film i jednnostavno nestanu,idu da se proluftiraju ili sta vec,a sta je sa tim zenama,gde one da se isprazne ili opuste???!!!
zato se vremenom i pretvaraju u prave domacice i robinje kuce.
mislim da je takvo ponasanje sebicno i da ti muzevi zene smatraju sluzavkama uvek moraju da su im na dohvat ruke,da im prinesu ili donesu nesto,da ih razumeju,saslusaju i ispunjavaju bracne i majcinske duznosti,a sta je sa njima,oni rade ..e pa to nije izgovor,oni kucu smatraju hotelom,za odmor i opustanje,smeta im buka ili plac dece,i ako se zene ne daj boze pobune obicno znaju da pitaju" od cega si umorna,sta si ti pa radila ceo dan"????!!!!!!!
sta nije....... affraid
osudjujem takvo ponasanje i po meni je to nedostatak cenjenosti same zene,pa tek onda supruge i majke.
mislim da iako su muskarci nece im pasti kruna sa glave,ako ponekad usisaju,presvuku dete,pricuvaju ga dok one izdvoje odredjeno vreme za sebe ,svoje opustanje i punjenje baterije jer nama je to itekako bitnije,mi radimo 24 sata dnevno,a oni samo8????!!!!!!
Bas sam zato i rekla Rene. Rekoh da poranim sa objasnjenjem da se ne nadje neko da pomisli ili prokomentarise nesto u tom fazonu. I hvala Bogu sto su nasi takvi! Da jestu tipini balkanci bezale bi ti i ja glavom bez obzira!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 8:15 am

A ja sam bas zato da ga neko nebi osudio zbog takvog ponasanja ili ophodjenja prema tebi,Sofiji ili kuci,za istu tvoju recenicu dala objasnjenje, primere i osobine tipicnih balkanaca i dodala da takvo ponasanje ne priznajem ,da ih treba sto pre iskoreniti,podstaci da budu desna ruka zeni,podrska i sto ti kazes oslonac kuce,a ne jos ih pustiti da se luftiraju i zabavljaju na svoje nacine,a da beze od svakodnevnih obaveza koje smatraju papucarenjem.
Takodje ne opravdavam ni te zene koje takve iste trpe i jos ih podrzavaju i opravdaju tipa,neka ga,nek odmara,necu da ga opterecujem i sl.
Te muske svi...(moram ih tako nazvati bez vredjanja bilo koga) treba sto pre nauciti pameti i samo od zena zavisi kakvi ce muzevi i ocevi biti ,stoga zene ne dozvolite da se u vasoj kuci pojavi" brdo na balkanu".
Preuzmite stvar u svoje ruke i pokazite da mu kecelja i varjaca itekako lepo stoje,daljinski nek zameni usisivacem,a deca neka mu budu razonoda umesto fudbala ili filma,a vi naravno kad dodje vasih pet minuta(obicno kad deca spavaju) glavna preokupacija,i naravno zena koja je u njegovim ocima cenjena,voljena i koja za njega treba da bude kraljica dvora,a ne sluzavka istog.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Bojana Pon Jan 28, 2008 10:13 am

Renata ::
Preuzmite stvar u svoje ruke i pokazite da mu kecelja i varjaca itekako lepo stoje,daljinski nek zameni usisivacem,a deca neka mu budu razonoda umesto fudbala ili filma,a vi naravno kad dodje vasih pet minuta(obicno kad deca spavaju) glavna preokupacija,i naravno zena koja je u njegovim ocima cenjena,voljena i koja za njega treba da bude kraljica dvora,a ne sluzavka istog.
Ovo si uglavnom sve lepo rekla,mada mislim da nema niceg loseg u tome da 2-3 puta nedeljno tata ode na fudbal ili kod prijatelja ali isto tako da i mama ode na kafu sa prijateljicom,jer svakome od nas prija da se malo izduvamo van kuce i mimo porodice...

Ja nisam bas mnogo zadovoljna ponasanjem mog muza u smislu da mi nesto mnogo pomaze u kuci ali pomoc mi i nije mnogo potrebna,a kad mi je potrebna ne umem da potrazim vec uvek njega stedim i znam da mi to ne valja pokusacu da se promenim a sto se tice njegovog odnosa sa detetom tu mogu reci da sam mnogo vise zadovoljna nego ranije kada je bio manji,sada su poceli lepo da se igraju i da provode vise vremena zajedno,tata ga cesto kupa ali mu nikada nije presvukao ukakanu pelenu,skoro je pokusao da ga nahrani i uspeo je pa mu se to i dopalo i sada uvek kad je kuci trazi da ga on hrani
Sve u svemu ima puno toga kod nas sto bi moglo da se koriguje ali nista drasticno i mislim da cemo uspeti da nadjemo neki kompromis u svemu,jer on nas stvarno obozava a i mi njega!!!
A da je pomalo balkanac-jeste i ima neka glupava razmisljanja po pitanju musko-zenskih odnosa koja me uzasavaju,ali to i onako nije ova tema...
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 10:39 am

Bojana ::
Ovo si uglavnom sve lepo rekla,mada mislim da nema niceg loseg u tome da 2-3 puta nedeljno tata ode na fudbal ili kod prijatelja ali isto tako da i mama ode na kafu sa prijateljicom,jer svakome od nas prija da se malo izduvamo van kuce i mimo porodice......
Bojana ovim sto sam napisala nisam mislila bukvalno da nesme da mrdne od kuce i od zene,da nesme da ima neka svoj interesovanja ili drustvo,naravno da moze i treba,isto i za nas vazi,ali sam prvenstveno mislila da ta druzenja i zanimacije ne bi trebale da mu predju u naviku ili postanu svakodnevne,ako hoce i moze nek posle posla ode i da se izduva sa drustvom ili istrci na stadionu,ali pre ili posle toga nek se posveti i tebi i detetu,a ne da se skljoka mrtav umoran u krevet i jos da ga ti posluzis jer on se umorio...
Naravno o ovome mozemo raspredati do sutra,ja sam ti samo uopsteno rekla da bi trebala s vremena na vreme da ga podsetis da je ozenjen covek i da i vi postojite.
Naravno ovo se ne odnosi na tebe licno vec uopsteno o svim zenama kojima se muz kao muz ili otac nije bas najbolje pokazao u tim ulogama.
Ovo sad vazi iskljucivo za tebe i tvoj slucaj,shvati kao dobronamerni savet,sugestiju ili kako god,ali govorim ti sa najboljom namerom...naime to da tebi bas pomoc nije potrebna,a i da jeste ti je neces traziti jer nezelis da ga opterecujes svojim problemima,koji su i njegovi,a da to ni nezna,sluzis se izgovorom i frazom ,cinjenica je da si ga ti ocigledno razmazila i napravila takvog,pa se on bas nesto posebno i ne trudi.
I sama kazes da zna kad oce da bude super muz,dobar tata,da nahrani Makija,da se igra i provodi vreme sa njim,jos mu nisi pokazala kako se to isto jelo kojim ga hrani sprema,naravno salim se netreba ici iz krajnosti u krajnost,ali kad bi upotrebila malo volje,maste i zelje da ga promenis i da tako kazem ga naucis da igra kako ti sviras,za kratko vreme bi videla poboljsanje u svojoj porodici,a ti sama osetila olaksanje.
Mislis da je moj ili bilo ciji drugi muz prvi dan bacao smece kad smo se uzeli ili usisao kucu,naravno da nije i moj je naucen od strane svoje mame,da mu sve bude na tacni i na gotovo,pa je to ocekivao i od mene,u pocetku mi je prijalo da trckam oko njega,ali kad sam uvidela da oko mene niko netrcka ,onda sam sela i zapitala se i od tada okrenula novi list,neke muske navike tipa da se skine gde stigne ,nereda koji ostavlja za sobom recimo u kupatilu sam i progleala kroz prste,ali nesto vece tipa ceo dan kuci sa detetom,spremaj rucak,brisi,peri,ribaj,sklanjaj,i on dodje kuci zeno sta ima da se jede,poljubac i odoh,e to nisam i nemogu da opravdam,par puta sam ga pustila,ali treceg sam ga sacekala i okrenula razradu price po mom.
Otada je drugi covek,niti je hteo niti je zeleo da ide negde cak i kad ja nemam nista protiv,na prvom mestu smo mu bili mi,pa tek onda sve ostalo,nikada se nije protivio kad mu kazem da baci djubre,usisa pa cak ode i u nabavku,promrlja nesto kroz salu sebi u bradu,ali ipak to odradi.
I dan danas je tako,podrzavam ga i razumem u svemu,briga oo kuce i dece je moja jer njegov posao je jednostavno takav da ga nemogu mrtvog umornog kad dodje sto zaista i jeste naterati da sredi kucu ili opere sudove,ali kad je na duze kuci,oce,dogovorimo se danas spremamo kucu,on kci zavese,usisa,ja uradim drugo,isto je i oko dece,kad je tu kupanje je njegova briga,zezanje sa njima pred spavanje,a i preko dana zna da ih odvede u setnju ili na igraliste da ja pozavrsavam sta imam ili jednostavno malo odmorim glavu.
Tako da draga moja nista nije nemoguce ,budi malo pametnija,upotrebi zenske moci i kad sam ja mog ukrotila i ti ces tvog...

Bojana ::a da je pomalo balkanac-jeste i ima neka glupava razmisljanja po pitanju musko-zenskih odnosa koja me uzasavaju,ali to i onako nije ova tema...

To sam shvatila iz par primera koje si navela,verovatno si mislila na to da poslve deli na musko zenske i jos par stvari,ali kao sto si i sama rekla to je vec druga tema....Mada i ovde smo poceli da raspredamo o balkaniki pa ne bi bilo nista lose da si podelila sa nama ta kako ti kazes "njegova glupa razmisljala",a mi bi svim snagama pomogli da ga razuveris u ista...
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Bojana Pon Jan 28, 2008 10:49 am

U svemu se slazem sa tobom draga moja Rene,ali kako i sama kazes sve ide postepeno,mi smo ipak svezi pa jos nismo stigli sve krive drine da ispravimo
A ovo sto rece da je fraza da ja ne trazim pomoc i kad mi je potrebna,to sam i od tebe cula u nekoj temi i na vise mesta Wink da si i ti ponekad takva...
Vidis ti samo imas duzi radni staz kao supruga pa si pohvatala neke cake,sto cu i ja nadam se vremenom uz pomoc tvojih saveta i saveta drugih iskusnih mama i zena
A ovo za njegova razmisljanja na temu musko zenskih odnosa stvarno ne zelim da pisem jer cu da se iznerviram...a i nije mesto ovde ko sto rekoh
Aj otvori novu temu po tom pitanju Tate i deca 00020069
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 10:58 am

U pravu si Boki nadam se da ces vremenom nauciti kako da drzis kajase u svojim rukama...
Jos ste svezi kao sto si i sama rekla,pa stoga te razumem i ne krivim i kao sto rekoh i ja sam se slicno ponasala u pocetku braka kao i ti ,prepoznala sam mozda sebe ili svoju nekadasnju situaciju u nekim tvojim recenicama,pa sam se mozda zbog toga iznervirala i ovako opsirno odreagovala .
Ja pomoc ne trazim kad mi je potrebna,tacno je da sve mogu sama,ali to vazi za druge ne i za mog supruga ,od njega mogu da je trazim kad god
mi je potrebna,ali to u vecini slucajeva kao i ti u pocetku nisam...
Elem ovo ode u musko zenske odnose tate i decu nigde ne spomenusmo,hihihi stoga brzo otvaraj novu temu da nadlezni imaju ovo gde da prebace. Wink
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 8:49 pm

Uloga oca u razvoju deteta

Deca koja se kao mala žustro i energično igraju sa svojim očevima postaju popularni odrasli ljudi, dobro prilagođeni i omiljeni u društvu, kaže stručnjak na polju razvojne psihologije na Univerzitetu u Lankasteru.

Profesor Čarli Luis, koji već 25 godina proučava ulogu oca u porodici, ističe da rezultati istraživanja pokazuju da žive igre s tatom imaju izrazito pozitivan efekat na mentalno zdravlje mališana. „U nekoliko studija najpopularniji dečaci i devojčice u školi bili su upravo oni čiji su očevi s njima bili u bliskom fizičkom kontaktu kroz žustre igre, kao što su rvanje, gađanje jastucima, valjanje po travi... To otkriće je možda suprotno bojaznima većine roditelja da će zbog toga mališani kasnije biti agresivni i nasilni ako se previše često kaobajagi tuku i igraju žestokih igara sa tatom.“
Zbog čega su dakle te energične igre tako korisne? „Pod uslovom da otac vodi računa da takva igra ne bude previše gruba, dete se uči samokontroli“, objašnjava profesor Luis. „Ona ga primorava da nauči da gradi odnose sa drugim ljudima. To je takođe bezbedan način da se nauči tumačenje govora tela i izraza lica osobe sa kojom se mališan igra.“ Očevi, međutim, moraju da paze da se u tu vrstu igara ne upuštaju pred spavanje da se dete ne bi previše razigralo.

Izvor: blic
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Pon Jan 28, 2008 9:03 pm

Zasto je otac vazan

Tek od treće godine života detetu postaje bitno da je majka žena, a otac muškarac.


Uloga roditelja, odnosno ženske i muške figure, važna je još pre začeća deteta, razvija se tokom trudnoće i porođaja, traje tokom celog perioda odrastanja, nastavljajući se i kad deca odu od kuće. Štaviše, roditelji nastavljaju da utiču na nas i onda kada ih više nema među živima, jer su se njihove figure ugradile u našu psihu tokom odrastanja.
Većina ljudi nije svesna tog intropsihičkog uticaja roditelja, ali oni koji jesu i žele taj uticaj da promene mogu očekivati dugotrajnu i neizvesnu avanturu.

Na početku tata može biti i mama

Uloga majke znatno je više proučavana i većina bi se ljudi složila s tim da je majka najvažnija osoba u životu deteta. Naravno, ne mora biti i biološka majka, a u prvih nekoliko godina života ne mora biti ni ženska osoba. Naime, u prve tri godine života majka je svaka osoba koja uspešno zadovoljava potrebe deteta za emocionalnim vezivanjem, hranom i negom. Mnogi muškarci bi bili sposobni da uspešno preuzmu tu ulogu. Tek posle, od treće godine nadalje, detetu postaje bitno da je majka žena, a otac muškarac.

Oceva uloga u razrešenju simbioze

U trudnoći otac nerođenog deteta stvara osećaj sigurnosti, poverenja, optimizma i tako pomaže majci da se trudnoća odvija sa što manje stresova, da se oseća prijatno, voljeno i da s radošću očekuje novorođenče. Povoljna porodična atmosfera sigurno pozitivno utiče na razvoj deteta tokom trudnoće, što je mnogim roditeljima poznato, jer su s detetom počeli da komuniciraju mesecima pre njegovog rođenja.
Odnedavno i otac može prisustvovati rođenju svog deteta. Zabeležena su mnoga pozitivna iskustva, a najviše koristi od toga ima novorođenče. Utvrđeno je, naime, da očevi koji su prisustvovali porođaju znatno više pričaju o svom detetu i da se tokom odrastanja znatno više vežu za njega. Tokom prva tri meseca majka i novorođenče razvijaju posebnu vrstu odnosa koju nazivamo simbioza. Oni se ponašaju kao jedno biće i otac je u tom periodu potisnut u drugi plan. Ipak, simbioza ne bi mogla da se dobro razvija bez njegove podrške, zaštitničkog stava, razumevanja i brige o svakodnevnim potrebama deteta i majke. Kako dete raste, počinje sve sigurnije da primećuje postojanje i drugih osoba osim majke, a to znači da i otac postaje uključen u njegov svet. Otac tako podstiče lakše razrešenje simbioze, pa kroz svoju različitost omogućava detetu brži kognitivni i motorički razvoj i stvaranje obrazaca budućih socijalnih odnosa.

Potreba za emocionalnim povezivanjem

Britanski psihoanalitičar Džon Boulbi je uveo važan koncept pod nazivom attachment (emocionalno povezivanje ili privrženost) između deteta i majke, odnosno osobe koja ima tu ulogu. Proučavajući decu u dečjim domovima, otkrio je važnost tog fenomena u prve tri godine života i teške posledice na razvoj deteta ukoliko ta potreba za emocionalnom povezanošću nije mogla više-manje da se skladno razvija. U porodici s oba roditelja emocionalna povezanost biće veća sa jednim roditeljem, najčešće mamom, ali će se u isto vreme razvijati i emocionalna povezanost sa drugim roditeljem, tatom. Time će povezanost dobiti na dinamici i sigurnosti, a kasnije će prisutnost oca olakšati odvajanje - osamostaljivanje deteta iz zajednice s majkom.

Izvor: bebinsvet.net
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Emi Sre Mar 05, 2008 9:57 am

Pravi je on tata, samo nece pelenu da smeni hihiihih probao je ali mu neide....ali uvek je tu, setaju se zajedno, igraju se....Milena ga mnogo voli!!
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Bojana Sre Mar 05, 2008 10:14 am

Ja moram da se pohvalim da u zadnjih mesec dana njih dvojca imaju mnogo bolju komunikaciju nego ranije,a to je zato sto je Maki poceo da se igra vise i razume,sad vrlo cesto kadje tata kuci mene nece ni da pogleda,obozava da se seta sa tatom i njegovim drugovima i da zajedno voze automobilcice...A meni sve to puno znaci prvo sto ih gledam tako zajedno pa mi toplo oko srca a drugo sto imam malo vise vremena za sebe cheers
Bojana
Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Gost Sre Mar 05, 2008 8:13 pm

Super Boki,vidis da se sve moze kad se hoce....Tj on treba da vidi....Neka i treba da se gra i provdi vreme sa svojim sinom ,a isto tako i tebi malo obezbedi oduska i napravi slobodnog vremena da i ti licis na zenu.

Sve pohvale od mene za tm... :igram:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od maja31 Čet Mar 06, 2008 7:04 am

Moj dragi je oko Nikole radio sve i pelene menjao i kupali smo ga zajedno i ama sve a oko Bojane nema potrebe mahom radi samo kada ja nisam tu ali nije mu nista strano, mozda se cak i vise igra sa njima nego ja.
maja31
maja31
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 372
Godina : 47
Lokacija : Novi Sad
Hobi : poker
Datum upisa : 03.03.2008

http://my.oriflame.rs/bella

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Ivana Pet Apr 11, 2008 11:00 am

Mm radi sve,kad ga nateram,hihihi,ma hoce on,nije mu problem,ali vise voli da se igra sa Stefanom


Poslednji izmenio Ivana dana Čet Okt 09, 2008 11:04 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Veka Ned Apr 13, 2008 4:37 am

Ivana, nekad mi je to najveca pomoc, da se Sasa igra sa Danicom dok ja pozavrsavam neke druge stvari....
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od lukijan Ned Apr 13, 2008 4:41 am

Mm je stalno na poslu i kad dodje kuci zao mi je da ga opterecujem nego ga pustim da odmara, tako da je uglavnom sve na meni. Ali ne zalim se nije mi tesko.
lukijan
lukijan
Novi član
Novi član

Broj poruka : 5
Godina : 46
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Ivana Ned Apr 13, 2008 4:52 am

Veka ::Ivana, nekad mi je to najveca pomoc, da se Sasa igra sa Danicom dok ja pozavrsavam neke druge stvari....
Da,u pravu si potpuno


Poslednji izmenio Ivana dana Čet Okt 09, 2008 11:04 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Veka Ned Apr 13, 2008 4:55 am

lukijan ::Mm je stalno na poslu i kad dodje kuci zao mi je da ga opterecujem nego ga pustim da odmara, tako da je uglavnom sve na meni. Ali ne zalim se nije mi tesko.

Sto mi ovo zvuci poznato.... Ovako je kod nas bilo dosta dugo..... Samo sto se ja vec zalim, jer je postala nemoguca... Suvise aktivna, zahtevna, nista joj ne drzi paznju duze od 10 minuta.... Tako da hteli ne hteli oboje moramo da se aktiviramo oko nje....
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od marijana Ned Apr 13, 2008 5:20 am

Sad bih mogla da pisem do sjutra,mm adi po citav dan a nedeljom kad ne radi ima drugih obaveza,pocinje sezona auto trka,a dali mi smeta pa naravno da DA
marijana
marijana
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 92
Godina : 46
Lokacija : podgorica
Datum upisa : 07.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od IvanaPG Pon Apr 14, 2008 7:24 am

Mm je meni velika pomoc nista mu nije tesko kad god treba da se nahrani presvuce il bilo sta drugo vezanio za djecu on to uradi , cak ne moram ni da mu kazem . Nije mu tesko ni rucak da spremi i to obicno bude nedeljom jer tad ne radi . Stvarno mi je od velike pomoci a i djeca zu nenormalno vezana za njega , cim dodje sa posla oni se igraju ili setaju sve do pred spavanje tako da ja ugrabim da uradim ono sto nisam stigla preko dana.
IvanaPG
IvanaPG
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 367
Godina : 40
Lokacija : podgorica
Datum upisa : 07.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od tanasija Uto Jun 24, 2008 10:49 pm

Mm je ok, dosta mi pomaze. U poslednje vreme on kupa Ivu i uspavljuje
je. Nekad mu se sve to svidja, nekad negoduje, ali radi. Retko odu
negde sami zajedno, prosetaju, provozaju se i super im je. Sto je
starija sve se bolje snalaze bez mene.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Tate i deca Empty Re: Tate i deca

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu