Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Cerebralna paraliza

+2
Betty Boop
Veka
6 posters

Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Cerebralna paraliza

Počalji od Veka Čet Dec 13, 2007 4:03 am

Pre 9 god. moja teta je rodila prelepu bebu, jedna od najlepsih beba koje znam, i sada je jedna od najlepsih devojcica koje znam, ali je krivicom " nekog tamo" ona bolesna, boluje od cerebralne paralize.......i to od tezeg oblika. Moja sestra zove se Viktorija jer je pobedila smrt koja joj je pretila na rodjenju i nekoliko dana posle rodjenja, i jos uvek se bore protiv cerebrale, ali nazalost uspeha je malo...Ona sada ima 9,5 god. ne hoda, ne prica i ne sluzi se rukama...a moja teta je jedan veliki borac...redovno sa njom radi vezbe, bila je i na operaciji, na raznoraznim tretmanima, na skupim lekovima, secam se da je pre 4-5 god. teta placala njene preglede i po 130 000din. Znam i mnogu drugu decu koja imaju blazi oblik ove bolesti...uopste znam mnogo o ovoj bolesti, nazalost.
Ne znam zasto sam otvorila ovu temu, ali nazalost ove dece ima poprilican broj, narocito na to obratite paznju kad imate nekog u svojoj blizini ko ima takav problem....eto osetila sam potrebu da napisem ovo...
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Gost Čet Dec 13, 2007 4:11 am

moja sestra od strica je defektolog i radi u jednoj skoli u novom sadu za mentalno retardiranu decu tj. skolu za decu sa posebnim potrebama,ona sa njima pokusava i trudi se da prica kao da su normalni i dozreli svom uzrastu iako sa par njih to jako tesko postize,ali najbitnije od svega sto sam htela da kazem je da takva deca nicim nisu izdvojena sem sto idu u posebnu skolu,vrlo su nadareni za crtanje,pletenje ili neku drugu aktivnost.
iako im je bog uzeo ono najvaznije da uzivaju u detinjstvu i zivotu kao druga deca nije im oduzeo pravo da rastu,raduju se i zive ,pravo koje imaju sva deca nezavisno dal su zdrava ili bolesna.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Betty Boop Čet Jan 10, 2008 1:13 am

Postoje 4 osnovna oblika dečije cerebralne paralize...u zavisnosti od oblika, imamo lakše i teže kliničke slike ovog oboljenja. Nisu svi oblici praćeni mentalnom zaostalošću. Prepoznavanje ovog oboljenja u prvim danima života može mnogo da pomogne u poboljšanju stanja deteta, jer je mozak bebe u prva tri meseca naj"plastičniji", što znači da se može pozitivno uticati na neuromuskularni razvoj mozga određenim stimulacijama, preko određenih autorizovanih vežbi (Vojtine vežbe su najzastupljenije).

Uzroci DCP mogu biti urođeni ili stečeni, gde postoji urođena malformacija mozga (genetski, ili u toku trudnoće, kad neka oboljenja majke mogu dovesti do ovoga, kao i korišćenje nekih lekova, droga i dr. toksičnih supstanci), ili dete zadobije DCP nakon rođenja, povredom glave...bilo udarac, bilo takođe oboljenje deteta, intoksikacija i sl...
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Veka Čet Jan 10, 2008 1:47 am

Betty, sestra o kojoj sam pisala je "dobila" cerebralu na rodjenju, patila je prilikom porodjaja posto je lekar posto-poto hteo da njenu mamu, moju tetu, porodi prirodnim putem, pri tom se radi o zeni koja je onda imala 37 god, sto ajd i nije tako mnogo, prvi porodjaj je bio 11 god pre toga, a ona se poradjala 3 dana, tj bolove imala 3 dana da bi je tek cetvrti
stavio na porodjajni sto, i pritom nije se otvarala, a on nije hteo da je porodi na carski sve dok joj nisu popucali kapilari materice i bebio srce prestalo da se cuje, tek onda je porodio carskim rezom, pa su bebu ozivljavali.
A u tim prvim mesecima zivota niko od lekara nije imao hrabrosti teti da kaze da dete boluje od cerebrale, jer su joj to kolege, na njihova silna pitanja sta sa detetom nije u redu- odgovarali su da je sve ok, dok jedan od lekara nije smogao snage da kaze da je to to...
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Betty Boop Čet Jan 10, 2008 12:43 pm

To što si sada ispričala je strašno, i za svaku osudu!!!Ja bih insistirala da tu neko krivično odgovara! Prvo, taj ginekolog, očigledno potpuno nesposoban za rad u akušerstvu, koji je zbog svog činjenja doveo do toga da zdravo dete u stomaku postane doživotni invalid odmah po rođenju, i to samo njegovom krivicom, a drugo, svaki pedijatar je MORAO odmah odreagovati, da bi se odmah sprovela adekvatna terapija. Kakvo bre skrivanje od majke, zato što je koleginica!? Pa, da li su oni normalni? Pa u tim prvim nedeljama se najviše moglo učiniti za to dete, upravo tim vežbama! Ja bogami ne bih mogla sa sigurnošću odgovarati za svoje postupke u takvoj situaciji!
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Ivana Čet Jan 10, 2008 10:53 pm

jaoj,Veki,to je strasno,ne znam sta da kazem,tog coveka treba ubiti!!
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Brizna mama Sre Maj 12, 2010 2:37 am

Znaci ovo je postalo svakodnevno i ljudi kada cuju za neki novi slucaj samo Cerebralna paraliza Icon_rolleyes i pitaju;Cerebralna paraliza Sleepsta je sad?! Strasno nemam reci za ovkav cin...ccc...Tako nesto samo bolestan covek moze da uradi Cerebralna paraliza 501208
Brizna mama
Brizna mama
Novi član
Novi član

Broj poruka : 21
Godina : 51
Lokacija : Iza kuhinjskih vrata...
Hobi : Sve sto je vezano za zivotinje,dizajniranje i kuvanje!
Datum upisa : 11.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Big mama Sre Feb 09, 2011 12:42 am

Citam danas u novinama maltene istu pricu kao sto je Veka napisala o svojoj tetki. Zena se nije otvarala i tek su joj uradili carski kad je beba prestala da dise, i sad devojcica ima cerebralnu paralizu. A doktor joj obecao da ce na vreme da uradi carski jer je slicna situacija bila na prvom porodjaju kad joj je starije dete jedva prezivelo.Strasno Sad
Big mama
Big mama
Novi član
Novi član

Broj poruka : 17
Godina : 46
Lokacija : Guca
Datum upisa : 05.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Alisss Pon Mar 05, 2012 4:25 am

Pozdrav svima, htela bih da iznesem problem svog brata, pa ako neko ima bilo kakvo misljenje, nek ga iznese, bila bih Vam zahvalna... Naime, on ima 16 godina, i na porodjaju je ostao bez vazduha, zbog cega je doslo do ostecenja mozga. Dijagnoza je tripareza, tj samo desnu ruku koristi manje vise normalno, ima otezano hodanje (hoda na prstima,ne moze da spusti petu,takozvani X hod), govor(moze da kaze mama, cao, da, i to je to, komunicira putem gestova), ne zna da cita niti pise, svakog dana ima te nagle promene raspolozenja da odjednom bez ikakvog povoda pocne da vristi i place i to moze satima da traje a da niko ne moze da ga smiri, nekad bude i agresivan takodje bez razloga, ili da ne dozvoljava mami da prica sa bilo kim(stavi joj ruku na usta), i pravi scene manje vise kad god nije u centru paznje, i koliko god bio napolju, ili ga izvodili napolje i obavljali svakakve aktivnosti sa njim koje mu prijaju, posle toga je uvek neprijatan i takodje pravi scene plakanjem.takodje jedan od najvecih poblema je to sto i dalje koristi pelene a kad ga stavimo na wc solju ima blokadu, makar na njoj sedeo 1-2h nista se nece desiti dok mu ponovo ne obuku pelene, isao je u Paracin na tu operaciju kod Rusa, ali napretka skoro nikakvog nije bilo. Takodje i balavi, tj-nema refleks gutanja pljuvacke. Pretpostavljam da je vec star za to presadjivanje maticnih celija. Ne znam koji je ovo stepen paralize posto on bez obzira na stanje hoda, cak skoro trci, moze da sutira loptu, igra igrice i napamet uci,pamti svake stinice-npr u GTA igrici zna sve puteve napamet, savrseno se snalazi u prostoru... Ako neko ima bilo kakav savet nek ga podeli samnom, ako znate bilo sta sto bi moglo da pomogne, recite. Hvala svima unapred.
Alisss
Alisss
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik

Broj poruka : 1
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Ivana Sre Mar 07, 2012 6:21 am

Savet nikakav,nazalost,ne mogu da dam,samo da vam pruzim punu podrsku i pozelim sve najbolje.
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Veka Uto Apr 24, 2012 8:48 am

Alisss, moja sestra o kojoj sam pisala ima mnogo tezi oblik paralize, sada vec ima 14 god, ne hoda, ne prica, ne sluzi se rukama, nema refleks gutanja pljuvacke, ima napade besa mada nisu izrazeni ni mnogo cesti... na zalost, oni su sa njom pokusali sve i svasta, isli na raznorazna snimanja, operacije, ali nista nije pomoglo, tako je kako je.... nemam sta pametno da ti kazem, osim da zarad njega morate izdrzati...
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Cerebralna paraliza Empty Re: Cerebralna paraliza

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu