Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Infekcija očiju-konjuktivitis

2 posters

Ići dole

Infekcija očiju-konjuktivitis Empty Infekcija očiju-konjuktivitis

Počalji od Mildan Uto Nov 20, 2007 5:05 am

Drugarice moje, meni je prešla infekcija očiju od ćerke.To je neka vrsta konjuktivitisa.Kažu virusno je i sada pazim da je ja nikom ne prenesem, pogotovu ne mlađoj.Stavljam kapi Dezametazon-Neomicin i mast Hloramkol, isto kao što sam njoj.Dani je prošlo bilo za nekih pet dana, ali smo sedam dana morali da imamo terapiju.Meni je moja dr rekla isto da moram sedam dana da koristim te lekove.Užas, svrbi me i pecka.Može samo direktnim kontaktom da se prenese, a ja sam tako i prenela.Kada sam stavljala njoj mast, uhvatila sam sebe da sam trljala oko.Tako da ja oči skoro uopšte ne pipam, nego ignorišem svrab.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija očiju-konjuktivitis Empty Re: Infekcija očiju-konjuktivitis

Počalji od Milica Uto Nov 20, 2007 5:49 am

Ja srecom nisam dobila konjuktivit, ali bilo je u novinama pre neki dan da se pojavio virusni oblik.
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija očiju-konjuktivitis Empty Re: Infekcija očiju-konjuktivitis

Počalji od Gost Ned Jan 06, 2008 12:39 pm

KONJUKTIVITIS je upala očne spojnice unutar kapka.
Konjuktiva( spojnica) prostire se na unutrašnjem dijelu kapka i pruža se preko bjeloočnice do rožnice.
Kod ljudi s dobrom higijenom, uzročnik može biti virus, bakterija ili alergija.
SIMPTOMI:
- crvenilo
- upala ili oteklina vjeđa
- sluzi slična tvar ili drenaža iz oka
- svrbež i vlaženje oka
VRSTE:
- Alergijski
-Bakterijski
-Kemijski
- Virusni
- Izazvan stranim tijelom
Alergijski--crvenilo, svrbež, suzenje-najbolje što se može učiniti , kako bi se ublažili simptomi. zadržavati se u kući, pogotovo kad u zraku ima mnogo peluda ili drugih alergena.Antihistaminske kapi, antihistaminici- lijekovi-mogu ublažiti svrbež, crvenilo i nelagodu. Ta vrsta konjuktivitisa je vrlo neugodna ali obično ne stvara daljnje komplikacije.
Bakterijski--intenzivnije crvenilo, žutozeleni gnojni iscjedak.Liječi se antibiotskim mastima ili kapima za oči.
Kemijski-uzrok može biti izloženost kemijskim sredstvima- kao što je klor u bazenima za plivanje.Oči treba odmah isprati vodom.
Strano tijelo--prašina,ili bilo što ,što uđe u oko. Nadraženost može dovesti do suzenja, crvenila i nelagode.Strano tijelo treba isprati vodom, mora ih se ukloniti da nebi izazvali oštećenje rožnice.
Virusni--može se javiti uz prehladu, gripu ili neku drugu virusnu infekciju.Infekcija očiju-konjuktivitis Dat
PREVENTIVA KONJUKTIVITISA:
-Često perite ruke, pogotovo ako ste bili u blizini osobe koja ima konjuktivitis ili neku drugu infekciju bilo gdje na tijelu
- držite ruke dalje od očiju
- nemojte se služiti zajedničkim ručnicima ili krpom za pranje
- nemojte trljati oko ako vam se čini da je nešto u njemu
- upotrijebite sredstvo za ispiranje očiju ili lagani mlaz vode za uklanjanje stranog tijela iz oka
-Vodite brigu o kontaktnim lečama
- nosite zaštitu za oči kad radite sa bojama, otapalima ili nadražujućim sredstvima koja bi vam mogla štrcnuti u oči
LIJEČENJE:
Prije liječenja treba utvrditi uzrok konjuktivitisa jer o tome ovisi liječenje.Ovisno o težini infekcije, liječenje obično daje rezultate u roku od nekoliko dana do dva tjedna.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Infekcija očiju-konjuktivitis Empty Re: Infekcija očiju-konjuktivitis

Počalji od Gost Ned Jan 06, 2008 12:40 pm

Konjunktivitis je upala vežnjače (konjunktive) unutar kapka. Vežnjača se prostire na unutrašnjem delu kapka i pruža se preko beonjače do rožnjače. Upaljena vežnjača čini beonjaču (skleru) crvenom za vreme konjunktivitisa. Konjunktivitis je najčešća bolest očiju u razvijenim zemljama sveta i s obzirom na težinu varira od blage upale sa suzenjem do jake upale koja mođe dauzrokuje i odumiranje tkiva.

Uzrok nastanka

Konjunktiva je izložena mikroorganizmima i drugim oblicima iritacije. Suze štite konjunktivu razređivanjem bakterija i njihovim ispiranjem. Suze takođe sadrže enzime i antitela koja sprečavaju razvoj bakterijske infekcije. Postoje mnogi uzroci konjunktivitisa. Najčešći su virusne infekcije; drugi uzročnici su bakterije, hlamidije, gljivice i paraziti. Bolest "crvenih očiju" je specifična bolest koju uzrokuje bakterija (iz roda Haemophilus bakterija). Virusni i bakterijski oblici konjunktivitisa su izrazito zarazni i mogu se vrlo brzo proširiti među decom, katkad uzrokujući lokalne epidemije. Ostali uzroci su alergije (alergijski konjunktivitis), izloženost hemikalijama, iritacija vetrom, prašinom, dimom. Konjunktivitis može takođe pratiti običnu prehladu i osipe.
Novorođenčad može biti zaražena bakterijama (hlamidijama) u porođajnom kanalu. Ova se bolest naziva neonatalni inkluzijski konjunktivitis ili ophthalmia neonatorum .
Rizično je i nošenje kontaktnih sočiva, a posebno dugo nošenje sočiva. Rizični faktor su i kontakti s osobama koje imaju konjunktivitis.

Podela konjunktivitisa:

virusni konjunktivitis; alergijski konjunktivitis; bakterijski konjunktivitis; neonatalni konjunktivitis,
inkluzijski konjunktivitis (bazenski konjunktivitis) uzrokovan bakterijom-hlamidijom; gonokokni konjunktivitis; hronični konjunktivitis (trahom).

Klinička slika

Crvenilo konjunktive, smetnje suzenja, iritacija (bockanje, pečenje, svrab) oka i kapaka, a očni kapci su često slepljeni kod buđenja. Kod nekih virusnih konjunktivitisa može se imati osećaj stranog tela u oku i preosetljivost na svetlost. Kod alergijskog konjunktivitisa postoji obostrano crvenilo očiju, smetnje suzenja, žarenje u očima i svrab. Većina osoba ima i propratni rinitis. Svrab dovodi do trljanja očiju i stvaranja edema (otoka) i zadebljanja vežnjače,pa ona postaje neprovidna. Vežnjača stvara više sekreta kada je zapaljena.Taj sekret može da bude serozan, sluzav, fibrinozan, gnojav i lako sukrvičav. Sekret može da bude veoma obilan i da se sliva preko rožnjače, ometajući vid.U toku noći se sasuši na rubovima kapaka , slepi ih, te kapci mogu da se otvore tek posle ispiranja sasušenog sekreta.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze, pregleda i brisa konjunktive.

Lečenje

Lečenje konjunktivitisa zavisi od uzročnika. Alergijski konjunktivitis leči se lečenjem alergija ili može nestati sam po sebi kad se ukloni uzročni alergen. Kao sasvim blaga sredstva mogu se primeniti oblozi od kamilice i 3%-tni rastvor borne kiseline.Antibiotici, obično kapi za oči, primenjuju se u lečenju bakterijskog konjunktivitisa. Virusni će se konjunktivitis povući sam po sebi obično unutar nedelju dana.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Infekcija očiju-konjuktivitis Empty Re: Infekcija očiju-konjuktivitis

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu