Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Temperatura

+17
mama_daisy
Endzi
Ivana_Sa
tanasija
Ane
Bojana
Emi
Beba
Andjela
Betty Boop
Ivana
Mildan
Dy
Pokita
Milica
Viki de Marko
Veka
21 posters

Strana 1 od 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

Temperatura Empty Temperatura

Počalji od Veka Uto Okt 30, 2007 9:02 pm

Danica sinoc dobila temperaturu, malo juce slinavila i sinoc se uspavala bez temperature, posle 20 min htela sam da je presvucem posto se uspavala obucena, kad ona vruca, temp. 38C. Sreca je pa je paracetamol spustio brzo temperaturu. Danas cemo kod doce posto je nocas pocela i da kaslje.
Inace kako vi spustate temperaturu, koji su vasi saveti za istu?
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 9:36 pm

jao ja najvise mrzim kad imaju temperaturu.

znam da netreba po svaku cenu da se spusta i da je ona dokaz da se telo bori sa virusima,ali meni je to jako strasno,pogotovo kad samo imaju t a nikakvih simptoma pored nje.
spustam je uglavnom sirupom brufenom ili nekim na bazi paracetamola,tusiranjem u mlakoj vodi.
dok su bili manji primenjivala sam one recepte tipa oljusten krompir u carapi,pa sirce,pa alkohol.
ali sada kad su veci ne.jedini recept koji sam probala i koji je delom dan i koji jos uvek primenim kad je t visoka i sirup i nista od navedenog ne pomaze.
:uzme se dva do tri jajeta,izmutite u ciniju kao za pohovanje,skinete dete golisavo u toploj prostoriji,stavite dole neku prostirku ili peskir da jaja ne cure,uzmete neku maramicu ili parce ciste krpice i umacete u ta jaja i time mazete dete.
dok ne potrosite jaja ponavljajte postupak.dete ce pritom plakati jer je ono vruce,a jaja hladna,ali ne odustajte pokusajte da ga ubedite da je to za njegovo dobro.
kad zavrsite ostavite dete tako prebacite mu samo nesto na ledja do god se ta jaja ne okoru,da zumance pocne da otpada.
to traje otprilike desetak minuta.
posle okupajte dete mlakom vodom i sapunom.
namazite ga celog sem glave.
garantovano skida temperaturu i sto je najbolje t se posle ovog postupka retko vrati.
ja nisam verovala dok nisam probala,secam se da je tad nina imala skoro 40.
kasnije joj je nos procurio i bila je bolesna ali bez t.t je bila samo znak da je napao neki virus da je gorela da nikakvih siptoma nije imala pored t,da ni jedan lek nije pomagao skidao je ali se t vrati,a bila je nedelja pa doktor nije radio,a rekao mi da joj skidam t do sutrasnjeg pregleda.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Viki de Marko Uto Okt 30, 2007 10:39 pm

Slican postupak sa jajima znam i ja, ali je malo prihvatljiviji za malu decu. Ja mazem samo stopala belancima, a za dlanove se pobrinem tako sto dam detetu da se igra sa belancima, razbijem jedno u ciniju i dam im da buckaju rukama p onjima. Podjednako je delotvorno, a deci se vise svidja. Tusiranje posle toga se podrazumeva. Wink
Najbolje je da pitate bake, ili jos bolje prabake. I njihova deca su bila bolesna u vreme kada se nije sve resavalo antibioticima.

Saveti moje bake:
Obloge od tople komove rakije na nogama, a ako kaslje i na grudima, i redovno masiranje istom.

Obloge od vinskog sirceta na nogama.

Senf na tabane i sirce pomesano sa projnim brasnom u plasticnu kesu pa na tabane i onda carape preko.

I sve to bas smrdi, ali i pomaze.

Zna Veka, u ponedeljak moja Tijana je imala 40.3. Danas smo sasvim kako treba. Ja nisam spavala dve noci pazila da joj temperatura ne skoci, ali nisam je kljukala antibioticima bez gotovih laboratorijskih rezultata.
Viki de Marko
Viki de Marko
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 412
Godina : 51
Lokacija : internet
Hobi : grafika, grafika i grafika
Datum upisa : 16.10.2007

http://www.svetgrafike.com/Forums/viewtopic/t=274.html

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Milica Uto Okt 30, 2007 11:59 pm

I mi smo slinavi, srecom bez temperature. Veki poslusaj savete Viki de Marko zaista deluju
Milica
Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Lokacija : NBG-blokovi
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Pokita Sub Nov 03, 2007 7:14 am

renata ::jao ja najvise mrzim kad imaju temperaturu.

Isto :|

Mi smo ukapirali da je najbolji nacin da se temperatura skine je da se dete raskomoti ali da se dobro utople sake i stopala.
Vrlo brzo pocne da se znoji i da spada temperatura.
I mnogo tecnosti cak i ako nece, najbolje voda ili nezasladjena limunada, ako nece silom na spric da ne dehidrira zbog temperature i znojenja posle nje.
Pokita
Pokita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 123
Godina : 37
Lokacija : Nis
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Dy Ned Nov 04, 2007 9:32 pm

Klasificiranje temperature

· Rektalna temperatura od 38 stupnjeva ili više kod djece mlađe od 3 mjeseca zahtijeva liječnički pregled. Čak i manja temperatura kod jako male djece može značiti potencijalno ozbiljnu infekciju.

· Rektalna temperatura od 38.3 stupnja ili više kod starije dojenčadi i djece smatra se povišenom temperaturom.

· Rektalna temperatura između 37.2 i 37.8 opisuje se kao blago povišena temperatura.

Metode mjerenja temperature

Postoji više načina mjerenja temperature kod djece, ali nisu svi načini i jednako precizni.

Male plastične trake za mjerenje temperature preko čela mogu vam reći ima li dijete povišenu temperaturu, ali one ne pružaju precizno mjerenje.

Sve donedavno relativno jeftini živini toplomjeri bili su najuobičajenija kućna metoda mjerenja. Američko pedijatrijsko društvo sada savjetuje roditelje da ga prestanu koristiti zbog mogućeg izlaganja tokisčnoj živi.

Alternative koje su sigurne i precizne uključuju digitalne toplomjere koji se mogu koristiti oralno (u usta), reklatno (u guzu), aksilarno (ispod pazuha) ili u uhu. Digitalni toplomjeri
mogu se kupiti u različitim veličinama i oblicima.


Kada mjerite temperaturu dojenčetu ili malom djetetu kod kuće, najbolje ćete je očitati rektalno. Rektalno mjerenje trebali biste koristiti sve dok dijete nije dovoljno staro da surađuje za oralno ili mjerenje u uhu (dob ovisi od djeteta do djeteta). Ako ste preosjetljivi kada je u pitanju rektalno mjerenje, aksilarna metoda drugi je najbolji izbor. Ta je metoda korisna i kod začepljenog nosa ili kod djece s otežanim disanjem zbog čega nisu u mogućnosti držati zatvorena usta.
Dy
Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 46
Lokacija : bl
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Mildan Ned Nov 04, 2007 10:04 pm

Kada imaju oko temperaturu od 38,39 pa naviše, onda im dam Brufen ili Paracetamol, ako temperatura ne spadne puno, nakon sat vremena, onda im umočim čarapice u rakiju i sirće.Shvatila sam, bar što se tiče moje dece, da ako se temperatura vrati, pre nego što prođe šest sati od davanja sirupa, ili ne može da se skine, onda postoji velika verovatnoća da dete ima neko žarište u sebi.Ili mu je upaljeno grlo, crveni krajnici, skupljen šlajm, koji može da se spusti dole, pa da izazove bronhitis,...
Stavljala sam nekad i krompiriće u čarape, pa oni pocrne tokom izvlačenja temperature.Tuširanje isto koristim kao metodu.Ali ako golićenje, pa sirup ne spusti temperaturu, onda krećem sa rakijom-komovicom, koja nije jaka mnogo, već blaža, napravljena za bolesti.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Pet Jan 04, 2008 1:13 pm

Zašto se telesna temperatura povećava i šta je izaziva?
Temperatura nastaje kao odbrambeni mehanizam organizma u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica. Kako? Bela krvna zrnca kada se u organizmu pojave virusi, bakterije ili gljivice proizvode signale – interleukine, koji putuju do mozga i daju mu znak da hipotalamus uključi telesni termostat. Na povišenoj telesnoj temperaturi ostatak imuno sistema sposobiji je da se bori sa infekcijom. Povišena temperatura može da snizi nivo gvožđa i da poveća napadačevu potrebu za njim tako što će ga izgladneti. Ako je virus napadač, temperatura pospešuje proizvodnju interferona i drugih antivirusnih supstanci.

Zato temperaturu ne treba shvatati kao bolest već kao pozitivnu reakciju tela na napadače (viruse, bakterije). Naš organizam, dakle, protiv „neprijatelja“ bori se toplotom.



Kako bebi da izmerim temperaturu?
Prvo merenje temperature da bi se utvrdilo da je uopšte povišena radi se pritiskom ruke ili usana na bebino čelo ili oko. Ako ppod rukom ili usnama osetimo da se toplota povećava – to je znak a beba ima povišeu telesnu temperaturu. Ako je pak beba samo topla a ta se toplota ne uvećava – onda ona nema povišenu telesnu temperaturu. Da biste pouzdano znali da beba ima ovišenu telesnu temperaturu i kolika je – koristite termometar sa živom. Termometrom se temperatura može izmeriti u ustima, ispod pazuha, u čmaru ili u uvetu.

Rektalno ( čmaru)

Ovo je najmanje prijatan način merenja bebine povišene temperature za roditelje ali je zato najpouzdaniji. Stavite bebu da leži na stomaku u vešem krilu tako da joj noge vise pod uglom od 90 stepeni. Za svo vreme bebi pevajte ili pričajte kako bi bila što opuštenija. Razvucite joj guzove jednom rukom kako bi videli čmar. Drugom rukom uvucite termometar (čiji ste vrh prethodno namazali vazelinom ili jako masnom kremom koju koristite da bebi mažete guzu) u čmar ok 2 do 2,5 cm. Budite vrlo pažljivi i ne gurajte ga nasilno. Oko dva minuta držite termometar između kažiprsta i palca u mestu dobro pozicioniran u bebinoj guzi. Ostalim prstima šake držite bebine guzove skupljenim- Ako se beba bude ritala ili otimala, prestanite sa merenjem.

Timpanalana (u uvetu)

Da bi izmerili bebi temperaturu u uhu, treba vam poseban termometar za tu namenu i izvesna veština. Zamolite lekara da vam pokaže kao se s njim meri temperatura ili dobro proučite uputstvo.

Aksilarna (pod miškom)

Manje pouzdan način za merenje temperature. Ovako ćete morati bebi da merite temperaturu ako je jako nemirna ili ako ima proliv. Termometar se stavlja bebi na kožu ispod pazuha ali treba proveriti da li je pazuh suv. Dok je termometar tu čvrsto držite bebinu ruku a lakat joj prislonite uz telo. Temperatura se ovde duže meri – od pet do osam minuta.

Oralno (u ustima)

Da bi mogli u ustima detetu da izmerite temperaturu moraćete da sačekate bar još koju godinu. Dere treba da zna da termometar ne sme da grize niti da ga u ustima pomera. Termometar stoji u podjezičnoj šupljini dva do četiri minuta.
Temperatura se bebi još može izmeriti trakom koja kada se prisloni na čelo očitava temperaturu pomoću boja i skale. Ovako je lako i brzo izmeriti bebi temperaturu ali nije baš mnogo pouzdano.



Kako da odreagujem ako moja beba ima povišenu temperaturu?
Većina pedijatara savetuje da se bebama starijim od šest meseci temperatura koja ne prelazi 38°C ne obara. Smatra se da 80-90% povišenja temperature kod beba nastaje u samoograničavajućim virusnim obolenjima koja prođu sama od sebe, bez lečenja. Pedijatri ipak ponekad prepišu paracetamol bebi sa povišenom temperaturom ali ne da bi je oborili već da bi joj se ublažio bol i da bi beba spavala.

Kod bolesti izazvane bakterijama potrebna je intervencija sa lekovima i obično se tada prepisuju antibiotici koji posredno snižavaju temepraturu lečeći infekciju.



Moja beba ima temperaturu preko 40°Celzijusa, da li će to ostaviti posledice na nju?
Brojne studije su pokazale da povišena temperatura ne deluje štetno na organizam i da mlade i zdrave osobe (posebno bebe) bez poteškoća i ikakvih posledica mogu da podnesu temperaturu do 40° celzijusa. Međutim, oko14% beba sa ovako visokom temperaturom je makar jedanput imalo bar jednu epizodu ferbilnih konvulzija.



Koliko povišena treba da bude temperatura kod bebe da bi počela sa njenim obaranjem?
Temperaturu bebi treba obarati kada ona, merena ispod pazuha, pređe 38,5°Celzijusa, odnosno 39°Celzijusa ako ste je merili bebi u uhu ili guzi. Ako je vaše dete već imalo epizodu sa ferbilnim konvulzijama onda je vreme da počnete sa obaranjem temperature kad se ona popne do 38°Celzijusa.



Kako se bebi obara temperatura?
Temperatura može da se obara na dva načina: pomoću lekova ( farmakološki) i hlađenjem (fizikalno).

Skidanje temperature lekovima


Svaki lek koji dajete bebi prethodno treba da vam je prepisao lekar. Bebama starijim od šest meseci daju se dve vrste lekova: na bazi paracetamola i ibuprofena.

1. Paracetamol (lupocet, panadon). Lekar će bebi prvo pokušati da obori temperaturu lekom na bazi paracetamola jer on izaziva najmanje neželjenih nus pojava i deluje direktno na „termostat“ u organizmu. Bolje je bebi davati sirup a ne čepiće jer se lakše dozira i primenjuje. Dozira se 10mg po kilogramu telesne težine bebe na svakih 6 do 8 sati.

2. Ibuprofen (buporofen, brufen). Ovi lekovi pored toga što skidaju povišenu telesnu temperaturu deluje i protiv bolova. Daje se u dozi od 5mg po kilogramu bebe, tri puta dnevno. Ako bebi nakon davanja paracetamola temperatura padne pa se ponovo poveća nakon par sati, bebi se daje neki od ibuprofena.

Fizikalno snižavanje temperature

1. Hladni oblozi. Prokuvanom i ohlađenom vodom natopite paučnu pelenu i delimično oceđenu stavite bebi na grudi i stomak. Čim se pelena ugreje, na svakih 15 minuta, oblog treba promeniti novim. Stavljanje obloga na čelo i zglobove ruku ili nogu nije dovoljno efektno za skidanje temperature.

2. Tuširanje ili kupanje. Ovo je efkasniji i za bebu prijatniji način hlađenja odnosno obaranja temperature u poređenju sa hladnim oblozima. Bebu treba tuširati 5-10 minuta mlakom vodom (nikako hladnom) i to dobro zagrejanom kupatilu. Nakon tuširanja bebu treba dobro obrisati i obući joj čistu i suvu pižamu.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Ivana Sre Jan 16, 2008 8:50 am

Stefanu zapusen nosic,merila temperaturu ispod pazuha 37 sa 2,sad sam ga okupala i uspavala,budim ga za sat vremena,ako mu ne spadne,vodim ga kod dr.mnogo sam se izmervirala :placem:
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Veka Sre Jan 16, 2008 9:46 am

Nemoj Ivana da brines, znam da je nemoguce, ali priberi se jer panika moze samo da odmogne, uradila si pravu stvar kupanjem, sad ostaje na njegovom organizmu da se izbori sam, ako ne kod cika doce. I javljaj kako je Stefanu...
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Sre Jan 16, 2008 10:10 am

ok nosic je u redu sto je zapusen,ali to neznaci da je prehladjen kod malih beba se to desava,mislim da ni ta temperatura nije velika i za reagovanje,a kamoli za uzbunu....
i jos nesto malim bebama se T nikad ne meri ispod pazuha vec samo u cmaru i to se oduzme 5 stepeni od dobijene temperature.
mislim da si prenaglila ,probudi ga,izmeri mu u cmaru pa vidi,ako ipak ima vecu nego dozvoljenu onda ga odvedi doktoru jer nijedna T kod malih beba iznad dozvoljene nije bezveze niti bezazlena....
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Ivana Sre Jan 16, 2008 12:04 pm

merila sam u cmaru,imao je 36,mozda jesam prenaglila,ali zene ovo mi je prvo dete i jos ima mesec dana pa temperaturu,da je veci,bilo bi mi lakse...
bili smo kod dr,slusao ga je pola sata-cini mi se,rekao je da bas otezano dise,ali da je to verovatno zbog zapusenog nosica,da mu stavljam fizioloski rastvor i da pratim stanje da mu ne bi otislo na pluca
sad celu noc necu spavati,tek sutra cu uzeti fizioloski,sad svo vreme slusam kako dise...
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Sre Jan 16, 2008 12:34 pm

razumemo te ivana da ti je rvo dete zato te i savetujemo sta i kako,i ako gresis ispravljamo te.
nista moguce da mu je zapusen nosic,kupi sutra fizioloski,a nocas edi i bdi nema ti druge,mada nista mu nemoze biti,ali razumem tvoj strah i tvoje strepnje.
sve smo mi bile mame bebama od mesec dana.......
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Ivana Sre Jan 16, 2008 12:36 pm

Renata ::razumemo te ivana da ti je rvo dete zato te i savetujemo sta i kako,i ako gresis ispravljamo te.
nista moguce da mu je zapusen nosic,kupi sutra fizioloski,a nocas edi i bdi nema ti druge,mada nista mu nemoze biti,ali razumem tvoj strah i tvoje strepnje.
sve smo mi bile mame bebama od mesec dana.......
znam da razumete,zato se vama i jadam
eto,po stoti put kazem da ste divne
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Sre Jan 16, 2008 12:39 pm

opet ti nerade smajliji inace bi me zagrlila,bar tako mislim... :lud:

tu smo da se druzimo
da ti ruku pruzimo
kad ti stefan otera san
tu smo da ti prodje dan!!!!!!!
:komp:
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Betty Boop Ned Feb 24, 2008 1:48 am

IVANA ::Stefanu zapusen nosic,merila temperaturu ispod pazuha 37 sa 2,sad sam ga okupala i uspavala,budim ga za sat vremena,ako mu ne spadne,vodim ga kod dr.mnogo sam se izmervirala :placem:

Iako je Ikica ovo davno napisala i Stefan je sigurno sad zdrav ko dren, moram da napišem komentar svim mamama dece do godinu dana, a i do dve...

temperatura odojčeta do 37.9 se uopšte ne smatra povišenom, već potpuno normalnom. Tek od 38C se smatra povišenom, a ne treba je spuštati dok ne pređe 38.5C jer ko što renata kaže, to je znak da imunitet odrađuje svoj posao, pa mu ne treba odmagati nikakvim sredstvima.
Sve preko 39C je visoka temperatura, pa ako vaše dete i ima tako visoku temperaturu, ne krećite sa njim kod doktora ili na hitan prijem dokle god mu prethodno niste spustili temperaturu bar ispod 39C, jer rizikujete da vam dete doživi fras do ustanove kojoj ste se zaputili! Fras se za jako kratko vreme razvije, i može biti koban za dete, ako mu se odmah ne pruži lekarska pomoć. Zato, uvek prethodno temperaturu oborite!
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Ned Feb 24, 2008 1:58 am

ja moje nikad ne vodim kod lekara cim im se temperatura povisi ili imaju vecu iznad dozvoljene.
prvo je izmerim,pa ako je 39 ili preko onda je skidam,ako ne pomaze lek,onda primenim druga sredstva,a ako nista od toga ne pomogne,a temperatura je i dalje ista ili raste,taj,eventualno sledeci dan ih vodim lekaru.
i kad ga zovem i on me pita koliku temperaturu imaju,a imaju preko 38,5 on me uvek savetuje da je skinem za tih par stepeni tacnije do 38,5 jer to nije povisena temperatura i ne smatra se istom.
i uvek,ali uvek sam pozivala pedijatra kad su dobijali temperaturu i dok se nisam uigrala i ispraksovala sa istom nikad,ama bas nikad nije rekao da dete odmah dovedem istog momenta vec mi savetovao ono sto i beti napisa,dakle ako nije preko 39 ne spustajte je po svaku cenu jer tako se njihov organizam bori sa virusom koji ga je napao,a temperatura je ubica istog ili ti odbrambeno oruzje,ako imaju preko 39 prvo je skidajte,do 38,5 tacnije kao sto sam vec i rekla za par stepeni,pa ako se nastavi ili jos vise povisi tek se onda konsultujte ili dete odvedite pedijatru.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Ned Feb 24, 2008 2:23 am

Hvala puno Betty na ovim savetima!Temperatura 23_30_126 Ovo za temperaturu do 38 i za spustanje pre izlaska zbog frasa stvarno nisam znala! Zato sam neizmerno zahvalna sto postoji ovaj forum i sto ste vi mame tu na njemu! Temperatura 36_1_55Temperatura 15_10_6Temperatura 23_32_10Ljubim vas sve!!!Temperatura 11_5_11v
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Andjela Ned Feb 24, 2008 2:49 am

Betty Boop ::.... pa ako vaše dete i ima tako visoku temperaturu, ne krećite sa njim kod doktora ili na hitan prijem dokle god mu prethodno niste spustili temperaturu bar ispod 39C..
Ja sam ovako uvijek postupala,niko mi nije rekao nego mi je to sasvim logicki bilo da djetetu prvo skinem temperaturu ispod 39C pa onda krenem kod dr jer znam dok dodjem do dr,pa dok me primi i pregleda dijete temperatura moze da poraste i do 40C.
Inace moja djeca su imala ceste upale krajnika gdje je temperatura redovno dolazila do 40C ali hvala bogu nikad nisu imali fras.
Sto se tice frasa djeca koja su sklona i imaju i genetsku predispoziciju fras mogu dobiti i kod manjeg porasta temperature ,zato se djeci koja su imala fras i najmanja temperatura odmah skida.
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Betty Boop Ned Feb 24, 2008 3:03 am

andjela ::
Ja sam ovako uvijek postupala,niko mi nije rekao nego mi je to sasvim logicki bilo da djetetu prvo skinem temperaturu ispod 39C pa onda krenem kod dr jer znam dok dodjem do dr,pa dok me primi i pregleda dijete temperatura moze da poraste i do 40C.
.
Ja znam brdo slučajeva gde u toku noći roditelji bunovni shvate da im dete "gori", pa uplašeni odmah pale auto i odjure u hitnu ili u dečiju bolnicu...tako da nije zgorega čuti, eto predpostavljam da se to desilo Milici dok nije čula ovu informaciju, da bi bez razmišljanja krenula po pomoć a da prethodno ne sačeka da Sofijici padne temperatura...
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Andjela Ned Feb 24, 2008 3:11 am

Naravno da nije zgorega cuti Very Happy...
...mojoj djeci uvijek temperatura tako brzo raste da me je cista muka natjerala da dodjem do takvog zakljucka :placem:
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Veka Ned Feb 24, 2008 3:54 am

Ja nekako uvek intuitivno osetim da li treba ici kod lekara ili ne, temperaturu do 38.5 ne skidam, cim naraste preko toga dajem sirup...zadnji put je dosla na 38.4 i nisam joj dala sirup, ali sam videla da su joj odreagovale zlezde i pravac kod lekara, ispostavilo se dobro da sam je odvela jer je bila angina...
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Ned Feb 24, 2008 4:36 am

andjela ::Ja sam ovako uvijek postupala,niko mi nije rekao nego mi je to sasvim logicki bilo da djetetu prvo skinem temperaturu ispod 39C pa onda krenem kod dr jer znam dok dodjem do dr,pa dok me primi i pregleda dijete temperatura moze da poraste i do 40C.
A nama se desilo bas suprotno! Dok smo otisli do lekara pala je i temperatura (nije ni bila velika 37.5 al smo mi otisli zbog proliva i povracanja da ne bi dehidrirala) i ona je bila super. Od svezeg vazduha i promene atmosfere i sredine deci cesto bude bolje. Mada nas slucaj nije bio nesto ozbiljan (hvala Bogu) vec samo stomacni virus...
Betty Boop ::Ja znam brdo slučajeva gde u toku noći roditelji bunovni shvate da im dete "gori", pa uplašeni odmah pale auto i odjure u hitnu ili u dečiju bolnicu...tako da nije zgorega čuti, eto predpostavljam da se to desilo Milici dok nije čula ovu informaciju, da bi bez razmišljanja krenula po pomoć a da prethodno ne sačeka da Sofijici padne temperatura...
Ja po prirodi nisam panicar i ne bi jurila kod lekara mada znam slucajeve mama koje sigurno bi. Prvo probam da vidim sta to izaziva temperaturu i dam joj Aktivator kapi posto one ne mogu da joj skode a sigurno pomazu u toj situaciji. Ako se vrati i bude visoka onda prvo pozovem naseg patronaznog brata ili kliniku, objasnim simptome pa ako oni smatraju da treba da odem onda je vodim. Rizik da njen vec oslabljeni imuni sistem u cekaonici izlozim jos necem mozda ozbiljnijem mi je takodje uvek na pameti.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Gost Ned Feb 24, 2008 10:13 am

sad se setih slucaja i situacije kad je nina imala pet meseci i dobila prvi put povisenu temperaturu preko 38,5 i blagi virus.
imala je ceo dan i noc davala sam joj sirup,nije pomogao,skidala alkoholom,zumancima,ma neznam cime nisam,ona da padne ni za stepen.
zvala sam doktora jedno milion puta i pitala jel da je dovedem,a on mi je uporno govorio dovedite je naravno,ali prvo oborite temperaturu,sto je meni tada kao neiskusnoj majci kojoj je dete prvi put bolesno bio bezveze zakljucak i konstantacija doktora.
cak sam mislila i da promenim istog.
i tako posle mucenja,njenog plakanja zbog mrcvarenja i skidanja temperature svim metodama mi stigosmo konacno kod doktora.
i tek onda mi je rekao,da sam dosla sa tako upaljenim bukvalno vrelim detetom u bilo koje doba dana ili noci kad sam ga zvala rizikovala sam da dobije fras do ambulante kao sto beti vec rece.
zato mi je uporno i govorio da oborim prvo temperaturu,pa tek onda je dovedem.
dobili smo antibiotik,nsa njenu tezinu i uzrast dozu,temp je posle dan,dva nestala,a virus trajao jos par dana.
sada sam mu besprekorno zahvalna posle briojnih iskustava sa istom i sa tacke gledista kao majke .
svaki sledeci put pa i sada prvo je obaram,pa ako ne uspem kroz odredjeno vreme pozovem u pomoc doktora,ali nikad ih nevodim upaljene ili vrele kod istog.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Betty Boop Pon Feb 25, 2008 3:26 am

Mi se već drugi dan opet borimo sa temperaturom, koja stalno šeta od 38.9 uveče, pa ujutru padne na 37.2 pa opet oko podneva skoči...evo, i sad mu je bila 38.7 , a nakon tuširanja pala na 38.2
Vodim ga kod doce u 17:30, privatno, da izbegnem čekaonice pune virusa...
Betty Boop
Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Temperatura Empty Re: Temperatura

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu