Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

GBS - streptokok grupe B

Ići dole

GBS - streptokok grupe B Empty GBS - streptokok grupe B

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 7:41 am

Verovatno je mali broj trudnica upoznat sa ovom temom. Ja sam na srecu saznala taman na vreme a evo i zasto.
Steptokok grupe B svi u organizmu nosimo i to nije problem. Medjutim problem je kad se u toku trudnoce on razmnozi zbog pada imuniteta i u toku porodjaja se prenese na bebu.
Resenje za ovo su antibiotici intravenozno dati majci u toku porodjaja. Vreme potrebno za dve doze je 4h. Zbog toga u porodiliste treba stici na vreme da bi se te dve doze sa pauzom izmedju od 4h dale. Ako vremena ne bude dovoljno majci se da prva doza a bebi po rodjenju injekcijom druga. Za bebu nije nimalo prijatno jer (znamo svi iz iskustva) antibiotici peku ali je ipak mnogo bolje uraditi to nego cekati na posledice.
A posledice mogu biti veoma ozbiljne. Jedna od njih je i meningitis koji moze da bude koban. Jednom recju : od GBS-a se umire.
Kako da ja pisem na ovu temu. Pa zato sto sam bila u toj situaciji da mi u 38-oj nedelji ustanove GBS. Prethodno je planirano da se porodim u maloj klinici koju vode babice bez lekara ali sam zbog antibiotika morala u bolnicu. Test na GBS je jako jednostavan. Nakon 37-e nedelje se uzme vaginalni bris. Ja sam ovde morala da insistiram da ga urade jer je babica tvrdila da je nepouzdan i da nema potrebe raditi ga. medjutm, cim je stigao nalaz doktor me je na kucni broj pozvao da me obavesti i bude siguran sta cemo dalje.
Jos jedan znak da sam insistirajuci na testu ucinila dobro. Dan kad mi je porodjaj poceo u radnji sa bebi opremom srela sam zenu sa malim detetom- tek izasle iz bolnice u kojoj su pprovele 2 nedelje, pogadjajte zbog cega- GBS! Jos jedan slucaj- beba prijateljicine prijateljice dobila meningitis 13 dana po rodjenju i uzimanjem uzorka iz kicme utvrdjena infekcija GBS-om.
E sad- nisam upoznata sa tim dal je test u Srbiji dostupan i kako, al svim bih buducim mamama preporucila da ga obavezno urade, po bilo koju cenu. Posledice mogu mnogo vise da vas kostaju!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

GBS - streptokok grupe B Empty Re: GBS - streptokok grupe B

Počalji od Veka Uto Okt 30, 2007 7:56 am

A taman sam htela da pitam tamo na onoj temi gde si to spomenula o cemu se radi! Hvala Milice na ovoj temi! Iskreno prvi put cujem za ovo. Embarassed
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

GBS - streptokok grupe B Empty Re: GBS - streptokok grupe B

Počalji od Gost Uto Okt 30, 2007 8:33 am

Nema na cemu! Nadam se da ce biti od pomoci.
Eeee, koliko sam ja bila zapela da mi se uradi test, samo da znate! Materinski instinkt ili sta ti je vec al upalilo je! Nemate pojma koliko mi je drago zbog toga danas kad u casopisima citam price na ovu temu. Obicno majke krive sebe jer je beba preko njih zarazena. Bolje spreciti nego leciti!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

GBS - streptokok grupe B Empty Re: GBS - streptokok grupe B

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu