Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Mala i sebicna- kako izbeci to?

+9
Veka
Emi
Beba
IvanaPG
Bea
Lela
Stazi
Mildan
Jankito
13 posters

Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Neee to je moje

Počalji od Jankito Čet Okt 25, 2007 7:05 am

Da li je to faza ili jednostavno je takvo dete.Jana jako voli drustvo i ima ga puno,ali vidim da deca njenog uzrasta imaju isti problem,da se redovno otimaju oko jedne stvari iako ima jos jedna takva identicna stvar.Imate li i vi iskustva sa ovom nazovimo je "fazom" ili uopste kako je leciti?HMM
Jankito
Jankito
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 428
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Mildan Čet Okt 25, 2007 8:04 am

Mi je imamo itekako.Samo se i ja pitam da li je to faza, pošto se ta faza nešto odužila.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Jankito Čet Okt 25, 2007 8:16 am

Jooj da secam se na moru,hi hi.
Jankito
Jankito
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 428
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Stazi Sre Nov 28, 2007 6:42 am

Moja mala je imala taj problem kada je imala oko 2-3 godine ali sada je vec drugacije. Mi smo joj objasnili da treba da deli sa drugom decom, tako da bi ona sada da deli i svoju sestru(2.5 meseca) sa svima da je nose kuci :udri: Ustvari to je bilo pre nekih mesec dana, sada je neda ni za zivu glavu! BAs je srce.
Bitno je ponavljati i objasniti da su igracke njegove ali se dele ako hoce da bude dobar drugi ili sl. Samo pozitivno!
Stazi
Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Godina : 47
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Lela Sre Jan 02, 2008 9:51 pm

E sad ta me faza izbacuje iz takta.Posto imam osjecaj da se kod prvog oduzila a kod drugog jos traje.Svadjaju se oko svega i verujem da mi je jezik pomalo otekao od price.Lola pomalo izlazi iz te faze i u vecini slucajeva drugoj deci daje sve ali Lazi ne!
Lela
Lela
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 89
Godina : 45
Lokacija : BGD-Boka
Datum upisa : 30.12.2007

http://www.blogoye.org/Lela

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Gost Sre Jan 02, 2008 11:18 pm

Lela ::E sad ta me faza izbacuje iz takta.Posto imam osjecaj da se kod prvog oduzila a kod drugog jos traje.Svadjaju se oko svega i verujem da mi je jezik pomalo otekao od price.Lola pomalo izlazi iz te faze i u vecini slucajeva drugoj deci daje sve ali Lazi ne!

potpisujem od reci do reci!!!!!!
i moji se svadjaju ko cigani ,ko da su dva najveca neprijatelja i u bilo kojoj situaciji nijedan ne popusta,vec su u stanju da se poubijaju za jednu igracku!!!!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Mildan Čet Jan 03, 2008 4:19 am

Moja starija malo popušta, a mlađa ništa ne razume.
Mildan
Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 43
Lokacija : okolina Negotina
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Gost Čet Jan 03, 2008 4:23 am

moja iako je starija nece da popusti,jedino kad je ja zamolim i kazem joj da je bata mladji i da nezna nista,a ona starija i pametnija,nikola nekad razume pa neda se ni on prevariti,a nekad nece da popusti iz inata jer nece da pusti da bude po njenom,makar ne bilo ni po njegovom,ali isterace do kraja.
a nekad se tako lepo igraju i slazu i samo ih posmatram,lepo pricaju,dogovore se,podele igracke,a nekad su nemoguci!
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Gost Čet Feb 28, 2008 9:52 am

Poznato je da u jednom razvojnom periodu deca ne vole da dele igracke sa drugom decom.To je sasvim normalna prolazna faza razvoja, takozvani period posedovanja koje se javlja u trecoj, cetvrtoj pa i petoj godini života. Roditelji tada ne bi trebalo da forsiraju, moljakuju i prete detetu da svoju igracku podeli sa drugim detetom. Tada bi decu trebalo da ostave da se igraju sa svojim igrackama i da onda, kada oba deteta budu spremna i voljna da razmene igracke, to i ucine. Svaki drugi pokušaj prisiljavanja izaziva kontra efekat.
Veliko umece roditeljstva je umeti cuti detetovu poruku. Dete nam cesto, na sebi primeren nacin, i bez reci, saopšava šta misli i kako se oseca .
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Bea Sub Apr 12, 2008 12:29 am

Mogu reci da stariji sin nije imao tu fazu, zato je mladji to nadoknadio u jednom periodu . Bilo je previse :udribre: u vrticu zbog neke igracke, bojica i dr. Mislim da sam sama sebi dosadila sa pricama, ali i to prodje.
Bea
Bea
Novi član
Novi član

Broj poruka : 16
Godina : 46
Lokacija : Arandjelovac
Datum upisa : 10.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Stazi Ned Maj 04, 2008 8:03 pm

SEBICNOST KOD DECE-Ne dam svoju igračku! Ne dam!
-Izveli ste svoje dete u park i poneli loptu kako biste se igrali i lepše proveli vreme. Na igralištu, međutim, ima puno male dece i nekoliko njih želi baš tu loptu. I kada okrenete leđa na momenat, čujete plač i vidite dete mlađe i sitnije od vašeg kako plače u prašini, a vašeg mališana kako čvrsto steže svoju loptu. Sada treba da se pravdate i sebi i njegovim roditeljima. Neprijatno...
Ovakve i slične situacije poznate su svima koji su ikada bili roditelji deteta do 5 godina. I ma koliko želeli i trudili se da vaše dete rado deli igračke sa drugom decom, bude spremno da da „jedan krug“ na svom trotinetu i podeli čokoladu – to najčešće nije tako.
Ukoliko mislite da samo vaš mališan spada u one koji nipošto ne dele svoje igračke sa drugima, uvek želi da bude u centru pažnje i nije ga briga ni za koga, uteha sledi: niste usamljeni sa ovim problemom... Zapravo, verovatno spadate u većinu.
"Period posedovanja"
U toku razvoja, do 5. godine života, aktuelna je razvojna faza koju stručnjaci za razvoj dece nazivaju „period posedovanja“. Nakon što postane svesno svoje ličnosti i individualiteta ("ja"), dete spoznaje vlasništvo, ono što je njegovo, spoznaje pojam „moje“
Ova faza se manifestuje različito tokom prvih 5 godina. Posmatrajte ponašanje deteta starog do tri godine i uporedite ga sa ponašanjem onog između tri i pet godina.
1 - 3 godine starosti - "paralelna igra"
Ukoliko ima manje od tri godine, dete se neće igrati sa drugim detetom, bar ne u pravom smislu te reči. Dete ovog uzrasta može se igrati pored drugog deteta, ali ne i sa njim, te se ovakva igra često naziva „paralelnom“. Dete će sedeti pored drugog deteta, igrati se za sebe i/ili zainteresovano posmatrati šta onaj drugi radi.
Ukoliko kod drugog primeti igračku koja mu se sviđa – bez ikakvog obzira će mu je istrgnuti iz ruku i uzeti sebi. Ono ne može da shvati da treba da sačeka svoj red, već se ponaša po principu „sada i odmah“... U ovom uzrastu deljenje svojih stvari sa drugom decom javlja se sporadično, samo u ekstremnim situacijama, ukoliko mališan vidi drugo dete da jako plače ili da je palo, na primer – može se desiti da mu ponudi svoju igračku, jastuče ili sl.
3 - 5 godina starosti - "Šta ja imam od toga?"
Od 3. do 5. godine dete sazreva i kognitivno (saznajno) i emotivno, a u skladu sa tim i sebičnost u ponašanju se manifestuje drugačije. I kada postoji, ona je svakako promišljenija, pa i ublažena na određeni način i u zavisnosti od situacije i raspoloženja.
U ovom uzrastu dete je već sposobno da shvati da treba da sačeka svoj red na klackalici, rado razmenjuje igračke ili samolepljive sličice sa drugima i dešava se da od mame zatraži dva slatkiša – jedan za sebe, a jedan za drugara ili drugaricu. Međutim, ni to ponašanje nije stabilno, već se takva velikodušnost javlja s vremena na vreme i to samo pod uslovima koje dete samo određuje. Čini se da još u maloj glavici stalno postoji pitanje: „A šta ja imam od toga?“

Mali vaspitni saveti za postepeno prevladavanje sebičnosti...
[u]-nacicete na ovom linku

http://www.e-topshop.tv/index.asp?tn=articles_sub&cid=135879&c=4055
Stazi
Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Godina : 47
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od IvanaPG Pon Maj 05, 2008 10:01 am

moja andjela kad je imala 2 godine takva je bila sve je bilo njeno i nista nikom nije dala , kad je pocela u vrtic malo se oslobodila i davala je po nesto al kad se andrea rodila popustila je , andrea je uvjek sve davala i jos nije bila u toj fazi sto ne mora da znaci da nece .
IvanaPG
IvanaPG
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 367
Godina : 40
Lokacija : podgorica
Datum upisa : 07.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Beba Uto Maj 06, 2008 10:07 pm

Meni je NIkola već neko vreme u toj fazi, mada voli i igra se sa drugom decom. Malo se smirio, daje sve igračke, ali kada su u pitanju igračka Nodi ili slikovnice i domine sa tim likom, onda je to njegovo i samo njegovo, nebitno da li je stvarno njegovo ili drugog deteta.
Beba
Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417
Godina : 39
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 17.10.2007

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Emi Ned Maj 18, 2008 10:05 am

Primetila sam da Milena ne da svoje igracke da se igra neko drugi, odma poginje gagagagaggaga neda i neda. Kako da je naucim da je to lose, necu da postane sebicna????
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Veka Ned Maj 18, 2008 10:09 am

Emi, mislim da je o samo faza u odrastanju. Danica recimo nije volela da joj se otima iz ruku, ni sad to ne voli. Proci ce to Milenu, mala je jos da shvati da ce joj biti vracena igracka ako joj je neko uzeo. Ti samo potenciraj na tome da treba i neko drugo da se igra i da ce joj vratiti, nemoj je braniti i stajati na njenu stranu jer onda ce zaista postati sebicna.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od maja Ned Maj 18, 2008 6:55 pm

Ni Mateja ne da svoje igracke, preciznije, loptu! Kada izadjemo napolje sa loptom, ne daj Boze da mu neko pridje,odmah pocinje vriska. Ali je zato uvek spreman da uzme igracku od drugog deteta.
Sa druge strane, kada smo kod kuce, veoma rado deli sve i igracke i hranu (uzme jedan zalogaj-pojede, i drugi daje meni ili Gagiju ili vec nekom ko se tu zadesio)...
Neznam, jos uvek se ne opterecujem tim da li ce postati sebican-kao sto Veka rece, mali su i mislim da je to samo faza (jos jedna u nizu!!!).
maja
maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 40
Lokacija : Rusija
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od tanasija Ned Maj 18, 2008 9:20 pm

Iva nekad hoce nekad nece da da svoje stvari, ja se ne mesam. Ona varijanta 'daj inace niko nece da se igra sa tobom' mi je iskreno odvratna. Ja dozvoljavam da joj neko nesto otme ali isto tako je ne grdim kad ona otima. Ne dam da tuce decu i ako neko place za svojom igrackom kazem joj da mora da vrati, ali ono kad babe i mame stanu da ispravljaju krive drine me uzasava.


Poslednji izmenio tanasija dana Čet Sep 17, 2009 10:10 am, izmenjeno ukupno 1 puta
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Emi Uto Maj 20, 2008 9:28 am

Pa dobro mozda je jos mala, ko sto rece Veka, ali meni to smeta, kad ne igra sa odredjenom igrackom a kad neko drugi je uzme ona place, jer zna da je to njeno i neda, a nedaj boze da iz njene ruke uzmes igracku, pa nastaje haos....nadam se da nece ovo da predje u njena osobina Rolling Eyes
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od tanasija Uto Maj 20, 2008 8:53 pm

Nece naravno, to im je svima faza


Poslednji izmenio tanasija dana Čet Sep 17, 2009 10:10 am, izmenjeno ukupno 1 puta
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Ivana Sre Sep 09, 2009 10:27 am

Stefi jos uvek nije bas u fazi totalnog sebicluka...Jedino sto sam primetila je sto deci mladjoj od njega i njegovog uzrasta nece da da neke stvari,tj.ako to dete hoce da sedne na autic,to i Stefi automatski hoce ili na tobogan,ili neku igrackicu...A sa decom starijeg uzrasta se bas lepo igra i vise voli sa njima,ne znam zasto...
Tako je za sad,videcemo za dalje...
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od tanasija Čet Sep 17, 2009 10:12 am

Zato sto svi vole da se druze sa starijima od sebe. Stariji su interesantni zato sto znaju nesto vise od njega.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Veka Čet Sep 17, 2009 10:31 am

I da se nadovezem na tanasiju, posvecuju mu vise paznje jer on je manji od njih, a ako se igra sa manjima od sebe onda ce on morati da izigravam starijeg.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od znljubica Sub Apr 30, 2011 3:35 am

Nije to sebičnost, već period sticanja svesti o svom EGU. Budite vrlo pažljivi, objasnite detetu da je lepše da se igra zajedno, ali uvek mora ostati jasna činjenica da je ta igračka njena.Npr.
- To je tvoja igračka i ti odlučuješ kome ćeš da je daš da se malo igra. Lepo je dati drugarici da se malo igra, pa će ona tebi pozajmiti svoju igračku
- Možete se igrati zajedno, a ako ne želiš onda se igraj sama.
znljubica
znljubica
Novi član
Novi član

Broj poruka : 25
Godina : 68
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 18.02.2011

http://znljubica.blogspot.com

Nazad na vrh Ići dole

Mala i sebicna- kako izbeci to? Empty Re: Mala i sebicna- kako izbeci to?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu