Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

+7
Endzi
Emi
maja
Dy
Betty Boop
Bojana
Ivana
11 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sre Jan 09, 2008 9:06 pm

First topic message reminder :

Kako da negujem bebin pupak?
Pupčana vrpca se na rođenju preseca i vezuje. Nakon izlaska iz porodilišta vidi se pupčani patrljak koji se obično sasuši i otpadne do 10. dana života. U prvih par dana, po povratku kući, o bebinom pupku bi trebalo da se brine patronažna sestra i da vam pokaže kako to vi da radite. Ona će vas upoznati sa osnovnim merama koje treba da znate kako nebi došlo do infekcijepupčane ranice.

POSTUPAK:

1. Odmotati zavoj sa pupka i baciti.

2. Uzeti sterilnu gazu i natopiti je povidon jodom.

3. Očistiti pupčani patrljak-ranu sa povidon jodom.

4. Baciti upotrebljenu gazu i uzeti drugu, natopljenu povidonom.

5. Očistiti okolinu sa povidonom.

6. Ponoviti sve još jednom.

7. Staviti suvu gazu na pupak i zavoj preko toga zaviti ili uviti sa većom suvom gazom u «bebu» (tražiti da vam to pokaže patronažna sestra).

Ako pupak vlaži ili ima okolno crvenilo ili granulom, beličastu tvorevinu (kao mali beli karfiol) treba se javiti pedijatru u dom zdravlja.



Čime da negujem pupak novorođenčeta?
Za negu pupka dovoljan je povidon jod. Antiseptički (žuti) prašak se više ne koristi a 3% hidrogen koriste pedijatri i patronažne sestre u slučaju infekcije ili pojave granuloma.



Kad će bebi otpasti pupčani patrljak?
To je relativno: kod nekih beba pupak odpadne za 3 dana a kod nekih za dve nedelje. Sve one pupčane patrljke koji nisu otpali za dve nedelje treba da pregleda pedijatar. Nipošto nemojte patrljak vući ili na bilo koji način pokušavati da ga uklonite. Kada se patrljak osuši on će otpasti. Kada se to dogodi ostaće upčana ranica koju je potrebno tretirati još par dana.



Ako pupak nije otpao na vreme, šta je po sredi?
Postoji mogućnost da beba ima fistule (mali kanalići koji povezuju bešiku), ili da ima infekciju koju će pedijatar prepoznati i pravilno lečiti.



Može li doći do komplikacija ukoliko se pupak ne održava kako treba?
Da, može doći do komplikacija. Najčešća je pojava crvenila oko pupka, zatim neprijatan miris i pojava sekrecije - kad pupak vlaži. Treba se odmah javiti lekaru koji će pored lokalne nege odrediti i antibiotsku terapiju za vašu bebu. Čim primetite crvenilo ili da pupak vlaži, odmah se obratite lekaru jer su to sigurni znaci infekcije i treba ih na vreme sanirati.



Mojoj bebi je otpao patrljak, ali rana flisuje!
Nakon otpadanja pupčanog patrljka dešava se da ostane deo upaljenog tkiva koji flisuje. Lekari tvrde da to nije razlog za brigu i ova pojava je veoma česta i potpuno bezopasna. Odnesite bebu kod lekara a on će očistiti upaljeni deo pupčića štapićem natopljenim srebro-nitratom. Postupak je efikasan i bezbolan za bebu.



Šta je to pupčana kila?
Pupčana kila je bezbolna izraslina oko pupka. U velikom broju slučajeva nije potrebna ni terapija ni hirurški zahvat jer nestaje do druge godine bebinog života. Ako se kila ne povuče do bebine treće godine, lekari će je, najverovatnije, hirurški odstraniti.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole


Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Ned Jan 20, 2008 12:18 pm

Mi obicno za guzu koristimo kremu sa cinkom i kantarionovim uljem. Kad nam se ojede (sto se desilo dvaput) imamo posebnu kremu za tu svrhu koja je jako "suva" i na povrsini koze stvori nemasni zastitni sloj ispod kog urin i fekalije ne mogu da prodru. Guza se sredi posle dva mazanja. Krema se zove Metanium ointmentNega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 S(Titanium dioxide, titanium peroxide, titanium salicylate).
Pre neki dan mi komsinica dala da probam neku kremu od papaje koju njoj salju iz Australije. Uzela sam je jer je potpuno prirodna bez hemije. Prvi put sam stavila i guza joj se cela ucrvenela tako da necu vise da isprobavam. Vec smo ranije imali problem jer nam nije odgovarala najcesce primeljivana i od zdravstvenih radnika preporucivana krema. Nama se bas od nje i ojela guza!
Sveki joj je dva-tri puta stavila puder jer joj lepo mirise i cini joj se da je guza suva posle njega al sam joj rekla da ga ne koristi vise.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Emi Pon Jan 21, 2008 2:58 am

maja ::

Cekaj sreco dok predjes na cvrstu i raznovrsnu ishranu....
Niti ces moci tako lako da sve obrises, niti ce guza biti normalna ako nekoliko dana samo brises...

Ivana maja je u pravo, mi smo do sad koristili vlazne maramice i nisam joj mila guzicu svaki put kad se iskaki, ali sve je bilo ok dok nije pocela da jede.....e sad mora voda, svaki put posto nijedna vlazna maramica ne moze to dobro da obrise i plus treba ti celo pakovanje Smile da bi obrisala to gazence tongue
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Pon Jan 21, 2008 3:32 am

ja i dan danas koristim vlazne maramice, pampers sa alojom i posle brisanja sa istima guza je meka i mirisna.
moje dete sad sa dve i po godine jede sve,pa mozete misliti kako kaki i koliko puta,ali 4 pakovanja maramica mi traju ceo mesec i uvek ga sa njima brisem nikad vodom.
meni su one ok,ja ga uvek lepo i detaljno prebrisem,i nikad do sada mu se guza nije zacrvenela ili ojela.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Pet Feb 01, 2008 8:27 am

Velika je sreća za vas ako ste uspeli da negom i brigom oko vaše bebe stvorite osnovu za njeno zdravlje, sreću i budući život. Evo nekoliko osnovnih pravila ...

- Soba u kojoj boravi vaše dete treba da bude svetla, suva čista, provetrena, lišena nepotrebnih stvari i po mogućstvu zasebna. Nabavite mu krevetac čija će mu ograda kasnije koristiti za pridržavanje pri prvim pokretima. Podloga treba da je ravna, tvrda, a posteljina od materijala koji se lako pere. Jastuk mu nije potreban. Za pokrivanje je najpogodnije presvučeno ćebe.
- Kad beba spava, nemojte zamračivati sobu, a kada je toplo, ostavite je da spava pored otvorenog prozora, na balkonu ili u hladovini dvorišta.
- Osoba koja neguje bebu mora da bude zdrava, čiste odeće i da redovno pere ruke kad uzima dete u naručje.
- Ne ljubite bebu.
- Osoba koja posećuje bebu, treba da bude zdrava.
- Ne dozvolite ulazak domaćim životinjama, a naročito psu i mački.
- Temperatura sobe treba da se kreće od 18 do 22 stepena C.
- Ne pušite u sobi vaše bebe.
- Najbolje je da odojče spava potrbuške, jer je to najpogodniji položaj za razvoj grudnog koša i kukova.
- Posle rođenja, pupčani patrljak se postepeno sasušuje i za desetak dana otpada. Dok ne otpadne, novorođenče treba pažljivo kupati, vodeći računa da se pupčana rana ne pokvasi. Ako se to ipak desi, promenite gazu kojom je ona bila pokrivena. Ukoliko vlaži, obratite se lekaru.
- Novorođenče treba kupati svakog dana. Najpovoljnije vreme je uveče, pre podoja ili obroka, i to uvek u isto vreme. Temperatura vode za kupanje treba da bude oko 37 stepeni C (meri se termometrom ili laktom), a temperatura sobe oko 25 stepeni C. Kupanje treba da traje najviše 10 minuta. Posle kupanja kožu osušiti već pripremljenim peškirom ili mekom pelenom. Obratite pažnju na prevoje – osušite ih dobro. Delove kože koji se često kvase namažite jekodermom ili Pavlovićevom mašću. Puder ne upotrebljavajte.
- Ukoliko se na koži pojave bilo kakve promene, obratite se lekaru.
- Oči obrišite sterilnom gazom nakvašenom u mlakoj prokuvanoj vodi ili kamilici. Brišite ih od spoljnjeg ugla oka ka unutrašnjem. Nos i uši očistiti ’’bebi’’ štapićima, uzimajući za svaku nozdrvu i ušnu školjku poseban štapić.
- Usta se ne peru do kraja druge godine.
- Jednom nedeljno isecite vašoj bebi nokte (najbolje dok spava).
- Odeća vašeg deteta treba da bude komotna i izrađena od materijala koji se lako pere. Oblačenje podešavajte prema godišnjem dobu.
- Pustite detetu slobodne ruke i noge, jer njegov psihički razvoj započinje sa prvim pokretima.
- Bebu prepovijajte svaki put kad je mokra – uvek pre podoja.
- Izbegavajte plastične ili gumene gaćice, jer zadržavaju vlagu od mokraće i mogu da izazovu crvenilo i infekciju kože.
- Pelene perite svakog dana, odvojeno od ostalog rublja. Iskuvavajte ih i dobro isperite da ostaci deterdženta ne bi nadražili osetljivu kožu deteta. Sušite ih na vazduhu i suncu i ispeglajte, jer ćete na taj način uništiti sve bakterije.
- Posle kupanja, dok beba spava, operite kadicu i sav pribor za kupanje i ne zaboravite da se oni upotrebljavaju samo u tu svrhu.
- Dozvolite da vaša beba spava koliko hoće. Sa rastom, san je sve kraći. Budite ga za obroke. Razmak između obroka ne treba da bude kraći od dva sata ni duži od četiri.
- Izvodite vašu bebu na čist vazduh, obucite je prema vremenskim prilikama. Zaštitite je od hladnoće, vetra ili jakog sunca. Leti počnite sa šetnjama posle 14 dana, a zimi posle 30 dana od rođenja.
- Odojčad koja se svakodnevno izvode u šetnju, psihički i telesno su zdravija i otpornija prema infekciji od druge dece.
- Posle tri meseca treba postepeno početi sa sunčanjem. Najpre izložite suncu 1-2 minuta ruke i noge, a zatim postepeno celo telo. Glava mora da bude uvek zaštićena od sunca. Postepeno povećavajte vreme boravka deteta na suncu do 30 minuta. Najbolje sunčanje je kada sunce nije prejako – leti do 10 i posle 16 časova, a zimi oko podne.
- Igrajte se sa vašim detetom, jer ono kroz igru uči. Kada se beba igra, uključuje sva svoja čula i celo telo. Dete se najpre igra svojim rukama. Kad počnu da ga interesuju igračke, nabavite ih, ali vodite računa o tome da se lako peru i da nemaju oštre ivice i uglove koji bi mogli da ga povrede. Ne pretrpavajte ga igračkama. Ne dajte mu da se igra sitnim ili obojenim predmetima.
- Kada vaše dete prohoda, ono se, pipajući predmete iz svoje okoline, upoznaje sa njima. Ako mu ih uzmete iz ruku, preplašićete ga i uznemiriti. Najbolje je ukloniti predmete koji ga mogu povrediti. Ako dete držite u ogradici, dozvolite mu da izvesno vreme provede van nje.
- Sklonite od bebe: lekove, sredstva za čišćenje u kući, električne gajtane, perle, limene igračke, kovani novac, makaze, noževe, plastične kese i dr.
- Beba plačem izražava nezadovoljstvo. Zato obratite pažnju na njen plač. Dete plače kad je gladno, žedno, mokro ili kada želi da ga uzmete u naručje. Većina dece prestaje da plače kad su im potrebe zadovoljene.
- Ali, dete plače i kad je bolesno. Onda najčešće plače bolno ili vrisne u snu, i tada se obratite lekaru.
- Bebu postepeno navikavajte na nošu. Ne stavljajte je nikada pre kraja prve godine.
- Kontrolišite redovnim odlaskom u savetovalište, psihičko i fizičko zdravlje vašeg deteta.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Pet Feb 01, 2008 8:28 am

Realno je očekivati da će vas vaša beba nekad i neprijatno iznenaditi. Naravno, biće to najteže kad vam se učini da je bolesna.
No, možete biti mirni, pa čak i sami ’’intervenisati’’, ukoliko uočite neku od sledećih promena :

Promene na koži

Ima nekoliko blagih vrsta osipa, koji se javljaju prvih meseci života deteta. Najčešći su:
- Sitne i sjajne bele bubuljice, koje nisu okružene crvenilom. One ne zahtevaju nikakvo lečenje, već samo redovno kupanje, jer vremenom iščeznu same od sebe.
- Grupice malih crvenih mrlja na obrazima. Ne treba ih lečiti, same nestanu.
- Ojed, koji se javlja kod dece sa osetljivom kožom, ili kao posledica nedovoljne higijene kože. Kod ojeda može nastupiti crvenilo, pa i ljuštenje površinskog dela kože. Ojed se može sprečiti redovnim pranjem, kupanjem, prepovijanjem i premazivanjem kože pri svakom prepovijanju (Pavlovićeva mast, riblje ulje, ulje za odojčad). Ako se već pojavi, treba ga oprati vodom i sapunom pri svakom povijanju, osušiti toplim vazduhom (fen za kosu) i dobro obrisati blagim upijanjem peškirom. Korisno je sunčanje ojeda, a u težim slučajevima i kvarcovanje, ali u dogovoru sa pedijatrom. Uvek se na dobro osušenu kožu, nanosi tanak sloj krema.
- Gnojni mehurići se mogu videti prvih dana po izlasku iz porodilišta. To je znak infekcije i potreban je savet lekara.

Vlaženje pupka

Često se dešava da pupčana rana vlaži ili krvari. U tom slučaju treba se obratiti lekaru.

Temenjača

Nekad se na kosmatom delu glave stvaraju naslage, najčešće zbog nedovoljnog pranja kose sapunom i neupotrebe četke ili češlja. Ako je temenjača već stvorena, taj deo glave treba uveče namazati ribljim uljem ili uljem za bebe, staviti kapicu, a ujutru oprati mlakom vodom i sapunom. Dobro prosušiti, uz blago trljanje pelenom i iščešljati gustim češljem, čiji zupci nisu oštri. Češljati potezima od napred ka pozadi pažljivo, da se ne povredi koža. Ako se temenjača odmah ne skine, postupak ponoviti nekoliko puta.


Mlečac (Sor)

Ova blaga gljivična infekcija usta izgleda kao da su se krpice mleka prilepile na usne, sluznicu obraza, jezik i nepce odojčeta. Ako se uklone nasilno, ispod njih će se videti vrlo crvena sluznica koja krvari i bolna je, naročito pri sisanju. Zato čim se pojave prve tačkice sora, treba ih skinuti na sledeće način.

U šolju prokuvane vode, staviti pola male kašičice sode bikarbone. Dobro oprati ruke. Sterilnu gazu staviti na prst, umočiti u rastvor sode bikarbone , a zatim skidati naslage sa jezika, obraza i nepca više puta na dan. Istovremeno, pored redovnog pranja dojki toplom vodom i sapunom pre podoja, više puta na dan majka treba da posle podoja prebriše bradavice sterilnom gazom natopljenom u rastvor sode bikarbone. U slučaju upornijeg sora, obratiti se lekaru.

Grčevi u trbuhu

Novorođenče koje halapljivo sisa, pored mleka, proguta i dosta vazduha. Izvesna količina progutanog vazduha prođe u creva, usled čega mogu nastati bolovi u trbuhu, koje dete izražava plačem. Zato uvek posle podoja dete treba uspraviti na majčine grudi da izbaci vazduh iz želuca (da podrigne). Takođe, treba dati blag i topao, zaslađen ’’bebi čaj’’, a na stomak staviti toplu, suvu pelenu, ili termofor zamotan u deblju pelenu.

Bljuckanje

Novorođenče i odojče često ’’bljucka’’. Ovo se dešava kad dete ne podrigne, tj. ne izbaci progutani vazduh i ne treba da zabrinjava majku. Međutim, ako dete povraća posle svakog obroka, ne napreduje ili gubi u težini, ili povraća u mlazu, obavezno se mora potražiti savet lekara.

Stolica

Novorođenče njčešće ima 1-2 stolice dnevno, zlatno žute boje. Neka novorođenčad, prvenstveno na prirodnoj ishrani, imaju stolicu posle svakog obroka. Ako ne gube u težini, na ovo ne treba obraćati pažnju. Ako odojče ima zastoj stolice duže od tri dana, treba je izazvati stavljanjem glicerinskih štapića, naravno, u dogovoru sa lekarom.
Ukoliko odojče odjednom dobije proliv, radi se o oboljenju creva. U tom slučaju obavezno je potražiti lekara.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Emi Pet Feb 01, 2008 9:29 am

Renata ::
Temenjača

Nekad se na kosmatom delu glave stvaraju naslage, najčešće zbog nedovoljnog pranja kose sapunom i neupotrebe četke ili češlja. Ako je temenjača već stvorena, taj deo glave treba uveče namazati ribljim uljem ili uljem za bebe, staviti kapicu, a ujutru oprati mlakom vodom i sapunom. Dobro prosušiti, uz blago trljanje pelenom i iščešljati gustim češljem, čiji zupci nisu oštri. Češljati potezima od napred ka pozadi pažljivo, da se ne povredi koža. Ako se temenjača odmah ne skine, postupak ponoviti nekoliko puta.
.

Ja ovo radim, ali nece da se skine sve...i svaki dan se stvara opet novo??????
Do kad ce ona da ima to na glavu, Mad
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Pet Feb 01, 2008 10:37 am

ha,ha,ha nasmeja me emi.
pa nemoze to za jedan dan,postupak skidanja ponavljaj svakodnevno,nekad mogu i meseci da prodju dok se i zadnja naslaga ne skine,nekima i do godine,vidjala sam i takvu decu,jednostavno nece da se odlepi,pa roditelji ne smeju na silu vec cekaju da sama otpadne.
al te i utesih,ali sta ces tako je,nekoj deci koja imaju kosicu,se vidi temenjaca ispod iste,ja mislim da je mojima i pre godine skroz nestala,a nismo nekih posebnih problema zbog iste ni imali.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Emi Pet Feb 01, 2008 10:45 am

hihihihih nemamo ni mi problema zbog to, ali ja nemogu da ga gledam:)

Bicu uporna, sta da radim.
Emi
Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 40
Lokacija : tu
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Pet Feb 01, 2008 11:16 am

ma nekazem da imate problema vec da to svaku majku nervira prvo sto ruzno izgleda morate priznati,drugo sto se trudi da to sanira,a ona bas onda nece i ima je sve vise.
bori se jos pa meseci.... Very Happy
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Gost Sub Feb 02, 2008 8:53 am

NEGA I PROBLEMI KOD BEBA

1.Sor –Mlečac

Uzročnik je gljužvica kandida albikans u usnoj duplji bebe jezik je beo.Zahvata površinu jezika,sluzokozu unutrašnjosti obraza,meko nepce i na usnama ili uglovima usana.Neizlečene majke su prenosioci porođajem preko vaginalnog sekreta.Ispoljava se 7-10dana po rodjenju.Imuni sistem bebe se sam izbori sa upornom gljivicom.Leči se Daktanolom gel ili Nistatin kapi.Čititi jezik rastvorom bikarabone sode sterilnom gazom.

2.Osip-Ojed

Je crvenilo koje se javlja u predelu piše guze ili stomačića i u predelu vrata kodd dečaka Nastaje kao posledica iritacije (nadražaja)kože mokraćom.Ojedd pecka svrbi a može i boleti ako je jači.Redovno pranje mazanje Pavlovićevom mašću.ostavite guzu golu što duže na vazduhu da se suši.

3.Zapušen nosić

Beba ne ume disati na usta nego diše na nos zato on mora biti čist prilikom sisanja.Sekret se čisti posle kupanja vakuum pumpicom za nos bebe ili štapićom od vate na vrhu i fiziološki rastvor.Ne guraj ga dduboko u nosić već samo površno.To iritira bebu radite 15 minuta pre dojenja da se beba smiri.

4.Pupak

Pupak se neguje sterilnom gazom umočenom u povidon-Jod (1% rastvor joda).Pupak ne sme da se nikako kvasi da ne dodje do upale.Posipa se praškom za pupak kada patrljak otpadne.Ako se javi crvenilo gnoj iz pupka, temperatura deteta odnah se javi lekaru.

5.Grčevi-kolike

su deo razvojne faze u životu svake bebe. Ne zna se tačan uzrok. Bacilus metanikus stvara metan koji jako širi creva što izaziva bolove u stomaku ili su to poremećeji na neuromišićnoj spojnici i nezrelost enzimskog sistema. Prolaze posle 3-6 meseci.Beba neutešno plače,kožice su savijene u kolenima šake su čvrsto stegnute.Stavite joj tple pelena na stomačić i dajte da pije prokuvani kim 3-5 zrnaca. Dajte čaj protiv grčeva. Beba jako prdi- izbacuje gasove.

6.Stolica-kaka

Mekonijum je prva bebina stolica ona je zelena , ili crna čvrsta i čudnog oblika.Posle one prelzi u zlatnožutu i kašastu.Ako je stolica penasta i zelena kao žabokrečina znači da beba gladuje.Beba moze imati i više puta stolicu na dan ako samo sisa.Ako se hrani veštačkom hranom svaki drugi dan i to čvršća.Ako ima krv u stolici i temperaturu onda ima infektivan priliv i vodi je kod lekara.

7.Stopala

Zbog zgrčenog položaja bebe u stomaku stopala bebe su manje elastična (rigidna) ili okrenuta spolja ili unutra.

8.Štucanje.

Male bebe često štucaje to je normalna pojava nesinhronizovanoga rada dijafragme i želuca.samo se zaustavlja.Ne pokušavajte da ga zaustavite plašenjem bebe,pljeskanjem ruku vikanjem ili limunovim sokom.

9.Bljuckanje

je normalna pojava svake bebeposle hranjenja.Važno je dok ga hranite a je u pravilnom položaju i podignite je da podrigne.

10.Povraćanje

Ako beba povrati ceo obrok to neka vas ne brine.Ako je povraćanje u mlazu i konstantno to je znak nekoga obolenja.

11.Tortikolis

je skraćenje jednoga mišića vrata. Nastaje kao posledica porođaja ili položaja bebe u stomaku majke.Vežbanjem se skraćenji mišić istegne a drugi se ojačava.

12.Ekcem-alergija

se javlja na koži bebe u vidu crvenih pečeta koji su suvi i svrbe. Javlja se na licu grudima leđima nožicama.Javlja se u prvih 6 meseci bebinog života kao hemijski nadražaj od sapuna, deterdžent,boje, polena,jaja itd. smatra se da ie uzrok greška u genetskom naslednom materijalu bebe.Ako roditelji boluju od asme i alergije.Bebu kupajte neutralnim sapunom bez mirisa a obeću prati blagim deterdžentom.Odeća mora biti od čistoga pamuka.Kožu bebe mažite uljem ili odgovarajućom kremom ako je teži oblik ili kremu na bazi steroida ali ona smanjuje otpornos prema virusima i smanjuje alergiju.

13.Žutilo

je česta pojava kod novorođene bebe jer njena jetra još ne može da preradi višak bilirubina.Prolazi samo od sebe za oko 10 dana od rođenja.Ako je jače žutilo tretira se fototerapijom ili sunčanjem.

14.Plavičasti prstići

se javljaju zbog nezrelosti nervnih završetaka i prsti su osetljivi na hladnoću.Bebu unesite u toplu prostoriju i umotajte je u ćebe.

15.Znojnice

se javljaju leti kada se zapuše znojne žlezde.Ipoljavaju se sitne crvene tačkice.Razgolitite bebu i omogućite da se koža vetri-suši.

16.Aknice kod novorođenčeta

su sitne crvene bubuljice koje se javljaju u prvih nekoliko nedlja.Posledica su viška hormona u bebinoj krvi. Nestaju do 4 meseca kada se nivo hormona normlizuje.

17.Fras-je febrilna konvulzija(grčevi) koji nastaju usled visoke temperature češće iznad 39 ređe 40 step. Celzijusa.To su moždani epileptički napadi koji se javljaju kod dece od 3 meseca do 5 god. života. Napadi su učestaliji od 17 do 23 meseca bebinog života.Deca koja su imala fras može se kada odrastu razviti epilepsija do 5% dece. Fras ne uzrokuje oštećenje mozga i smanjenu inteligenciju.Ako je neko u porodici imao fras kao mali, 10-15% je rizik da dete nasledi fras.Klinička slika deteta je da izvrne i fiksira očne jabučice u jednu stranu i izgubi svest pri čemu se trzaju svi ekstremiteti, dete krklja i usne postaju modre.Postoje i duge pauze u disanju(apneje) uz opštu mlohavost(opuštenost).Roditelj misli da mu dete umire. Napadi taju 3 -10 minuta ređe duže i obično spontano-sami prestaju. Mogu se javiti 2-3 puta u toku dana. Mogu trajati i 30 min. ako se nepravilno skuda temperatura. Lek je dizarepan i daje se inekcijom ili se stavlja štapić u čmar deteta koji deluje za 10 minuta. Dete za vreme napada treba položiti na bok ili na stomak ali pažljivo da mu jezik ne zapadne i uguši se. Dati mu lek paracetamol za sniženje temperature,skinuti mu odeću,istuširati ga mlakom vodom,ili mu stavljati hladne obloge po telu i glavi i davati mu dosta tečnosti.Preventiva je da dete čim ima 37,5 Temperaturu odmag dati paracetamol i bićete mirni.
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Endzi Sub Feb 02, 2008 9:13 am

evo jedan nas veoma efikasan nacin protiv temenjace.
Vaki je imao temenjacu,ja mazala kao uljem pre i posle kupanja ali nista jos se sirilo i sve groznije izgledalo.
Onda sam uzela pavlovicevu i po citav dan mazala.
Natrljam mu ta mesta sa debelim slojem pavloviceve pa onda po malo utrljavam,ona omeksa taj visak i on polako otpada.
Za nekoliko dana Vaki nije imao ni mrvicu.
Naravno uvek po malo proci sa cesljem ili cetkom.
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Stazi Sub Feb 02, 2008 9:17 am

i ja sam u pocetku mazala pavlovicevom, onda presla na neko bebi ulje. Ona nema strasan problem sa tim, vidi se nesto malo ali ja joj namazem sa dosta ulja pre kupanja, da malo omeksa i onda je okupam i kada joj obrisem kosicu posle kupanja iscetkam sa cetkom, uvek ode barem jedan sloj. Sada se tek nesto nazire. Ali sada kada joj cesljam ne peruta se kao nekada. Alik od svake bebe je drugacije, neke nemaju usopste, neke manje, neke vise. Ali kod svih beba prodje.
Stazi
Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Godina : 47
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od IRENA Pon Apr 07, 2008 11:15 am

meni je patronažna sestra sa željkom bila 2 dana i onda je bio vikend pa nije došla i ja sam sama sve to uradila savršeno kad je ona došla žekiju je pupak već otpo,sa ivonom je dolazila 2 dana ali ja sam radila sve ona je nadgledala i posle je često dolazila da nas obiđe bitno je:
-pažljivo skinuti gazu sa pupka natopite je povidon jodom da bi se lakše skinula
-lepo obrišete okolo
-vrlo malo ga okrenite kružno ka levo pa desno
-na novu gazu stavite povidon i savijete u trougao kraći deo stavite najduži deo ispod pupka tj patrljka ćoše sa većim uglom savijete ka dole tj ka pupku onda ova dva duža umotavate oko pupčanika i važno je da bude odvojen patrljak od kože tj stomačića bebe onda zavežete ali ne u čvor jer će vam biti teško da skinete ili isti postupak sa pravougaonikom(ne koristite celu sterilnu gazu jer je prevelika nećete moći da obmotate ispod patrljka
-preko stavite gazu ali ne lepiti sa sve 4 strane nego sa bočne 2
-kad se bebac kupa stavite pelenu između ruke i gaze da se nebi pokvasila
-na svako presvlačenje stavljati povidon jod na zamotani patrljak da bi se brže sasdušio(ne morate skidati gazu što je preko samo je sa gornje ne zalepljene strane pomerite)
-i tako svako veče posle kupanja
-ne kupujte običan flaster već recite u apoteci da vam treba za bebu papirni jer im je koža osetljiva
-lepak što ostane na stomaku od flastera skinite sa vatom na koju ste predhodno stavili hidrogen skida se za čas
-nemojte se plašiti jer pupak ne može tako lako da se otkine

Eto tako sam ja to radila a prvi put sam probala na prstu Smile pozz!
IRENA
IRENA
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 68
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od tanjicakb Pon Mar 01, 2010 5:44 am

Sto se tice temenjace...najbolje je odmah skidati dok se pocne pjavljivati jos u tankim slojevima.tada je dovoljno namazati obicno ulje sat vremena pre kupanja i posle kupanja peskirom istrljati dobro i ono nestajr.nemojte cekati da se naprave PRAVE naslage.ja mojoj Dunjici cistim odmah dok se i malo pojavi i nemam problema sa tim.
tanjicakb
tanjicakb
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik

Broj poruka : 4
Godina : 41
Lokacija : Sokobanja
Datum upisa : 01.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od NasaDeca Čet Mar 29, 2012 6:58 pm

KAKO PRAVILNO BEBI ISEĆI NOKTE

Koristite makazice sa zaobljenim vrhom i ugrabite trenutak kad dete spava

Samo pažljivo.
Možda će vam trebati neko vreme da naučite kako da sečete noktiće vašoj bebi i možda će vam ovaj postupak delovati komplikovano. Međutim, drage mame (a i tate), ne brinite, tako sigurno nećete povrediti bebu, a sečenjem ćete je sprečiti da ogrebe i sebe i vas.

Najbolje je da to radite kad beba spava ili kad je mirna, a za malo stariju decu koristite mesta na kojima su im pokreti ograničeni, poput stolice za jedenje. A evo još nekih saveta koji će vam svakako koristiti:

♦ Nokte na nogama secite ravno, bez zaobljavanja, da ne bi urasli.

♦ Za sečenje noktiju koristite specijalne makazice za bebe sa zaobljenim vrhovima ili specijalnu grickalicu za nokte.

♦ Dok sečete nokte, uključite bebu u aktivnost dajući joj da drži nešto u ruci kako bi bila mirnija i dok to radite, pričajte joj nešto.

♦ Ako se dete jako otima, neka vam neko pomogne da držite bebu.

♦ Ako je beba starija, možda ćete moći da joj odvratite pažnju igračkama.

♦ Obavezno na kraju pohvalite bebu kako je bila dobra dok ste joj sekli nokte.
NasaDeca
NasaDeca
Admin
Admin

Broj poruka : 1104
Godina : 49
Lokacija : Niš, Serbia
Hobi : Web Dizajn
Datum upisa : 16.10.2007

http://webstudionis.net

Nazad na vrh Ići dole

Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor - Page 2 Empty Re: Nega novorodjencadi-pupak,bubuljice,nokti,temenjača,sor

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu