Nasa Deca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.serbianforum.info

Alergije

+6
Endzi
filip.mm
Ivana
amarilis
tanasija
Veka
10 posters

Ići dole

Alergije Empty Alergije

Počalji od Veka Pon Okt 12, 2009 8:42 am

Vidim da nema nijedna tema sa osvrtom na raznorazne alergije.... mi se patimo jos od proleca sa alergijom, na prolece i ja i Danica, a Danica produzila celo leto i sad evo na jesen.... dr izbegava jos uvek alergo test, ne zeli da je traumiramo, ali kako stoje stvari izgleda cemo morati u skorije vreme. KOnstantno je pod antihistaminicima. Prvo sam mislila da je samo na polen ali izgleda da je jos nesto u pitanju iz vazduha. Javlja joj se kao slinavljenje i nateceno grlo.

Ne bih znala ni sta da vas pitam ni sta da vam savetujem, cisto mi eto doslo da vam se pozalim. Alergije Icon_redface
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od tanasija Pon Okt 12, 2009 7:54 pm

Alergije su uzasna stvar, ja bih joj sto pre radila alergo test, zar nije veci stres to sto stalno ima problem, od alergo testa koji ne traje ne znam koliko. Nikad do sad nisam cula da su alergo probe neki problem i neko veliko cimanje, a znaci kad znas na sta si alergican, jer mozes shodno tome da promenis nesto i mozda se bar delom resis bede.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od amarilis Pon Okt 12, 2009 9:09 pm

Alergije

Alergija je abnormalna reakcija ili preterana osetljivost na odredene supstance - alergene kao sto su polen, životinjsko krzno, kucna prašina.... Kod alergicne osobe se javljaju simptomi kada su izloženi tim supstancama koje su bezopasne za osobe koje nisu alergicne.

Alergeni potsticu celije organizma da oslobadaju hemijske supstance koje se zovu mediatori koji izazivaju alergijske simptome. U medijatore se ubrajaju histamini i prostaglandini. Histamini su posrednici koji stimulišu proizvodnju sluzi i izazivaju crvenilo, znojenje i zapaljenje. Prostaglandini šire krvne sudove i prouzrokuju otok sluzokože disajnih puteva.

Najcešci alergeni su polen (sa drveca, trave ili korova), bud, kucna prašina, ubod pcele, lekovi, hrana, krzno životinja i zagaden vazduh.

Alergije mogu biti:

Sezonske - Javljaju se u prolece ili jesen. Prolecne alergije se javljaju u vreme cvetanja i polinacije drveca i trave dok korovsko bilje najcešce izaziva alergije tokom jeseni.

Trajne alergije - simptomi se javljaju tokom cele godine a najcešce su prouzrokovane grinjama iz prašine, životinjskim krznom, ili sporama gljiva.

Alergijski rinitis (alergijsko zapaljenje sluzokože nosa) je najrasprostranjenija alergija i od nje je obolelo 20 do 25% celokupne populacije. Tipicni simptomi se pojavljuju izmedu druge i trece godine života, najveci broj oboljeva u ranom pubertetu kao i u ranim zrelim godinama a zatim nestaje sa godinama.

Najveci broj alergena dospeva u organizam preko respiratornog sistema (nos, ždrelo, grkljan, bronhije i pluca). Simptomi alergije gornjih disajnih puteva su: kijanje, curenje sluzi iz nosa, zapušen nos, golicanje u grlu, osecaj svraba u nosu i ocima, suzne oci.

Alergijska reakcija donjih disajnih puteva se ispoljava kao: otežano disanje, kašalj.

Simptomi stomacne alergije su: muka, gadenje, povracanje i diarea.

Ponekada su simptomi alergije koprivnjaca ili osip.

Više od 100 godina, lekari koriste testove na koži da bi dijagnostikovali alergiju. Tokom testa koža je izložena supstancama koje izazivaju alergiju - alergenima a onda se pregleda da li ima znakova alergijske reakcije. Zahvaljujuci ovim testovima i istoriji bolesti može se utvrditi da li su simptomi kao kijanje, i promene na koži izazvane alergenima i koji alergeni izazivaju alergiju. Na osnovu dijagnoze lekar može da odredi nacin lecenja koji ukljucuje izbegavanje alergena, lekove ili imunoterapiju.


Izvor: http://www.topvita.info
amarilis
amarilis
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1752
Godina : 53
Lokacija : sremska kamenica - sombor
Hobi : cvece, muzika,film ...
Datum upisa : 02.12.2008

http://sareni-svet-biljaka.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Ivana Uto Okt 20, 2009 12:33 am

I ja bih trazila alergo test,tad cete makar znati na sta ste alergicni i u cemu je problem...
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Veka Sre Okt 21, 2009 8:31 am

Mislim da sam otkrila sta je u pitanju...deca generalno do 6. godine imaju osetljivije bronhije sto zna da izazove dosta problema. Kod neke dece posle 6. godine to bude kao rukom odneseno. Zato mislim i da nasa dr odlaze toliko taj alergo test... ja sam se nesto prisecala i malopre pricala sa mamom o tome, do 1. razreda sam non stop visila kod lekara, a onda odjednom pauza od 6-7 godina... bice da je to.
Veka
Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 42
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od filip.mm Čet Nov 19, 2009 8:27 pm

Meni Filip od juna meseca svako jutro kije i curi mu nos ko iz slavine.Nekad malo manje a evo u zadnje vreme svako drugo jutro.Uzas!Imamo zakazan alergo test u cetvrtak pa cemo videti.Interesantno je sto se to javlja samo kad ustane i za 2-3 sata prodje. Alergije 236581
filip.mm
filip.mm
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 248
Godina : 47
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od tanasija Sre Mar 17, 2010 12:29 am

Jutros sam odvela ivu u vric i oko 11h me zove medicinska sestra iz vrtica jer kad se iva skinula za spavanje primetili su da joj se leva rucica osula na nekoliko mesta, taj isti osip joj se prosle nedelje pojavio na stomacicu i povukao sam od sebe. Ja sam to primetila ali nisam pridala neki veliki znacaj. Danas kad me ova zena pozvala, pozovem mamu koja inace cuva dete kad ne ide u obdaniste i pitam je od cega li je, zajedno vratimo film i shvatimo da se Ivi pojavljivao taj osip svaki put kad je pila prospan. Danas po podne cu da je vodim kod lekara, jer moram za sutra da imam potvrdu, ali skoro sam sigurna da je sirup uzrok i zamolicu ga da nam preporuci neki drugi sirup za iskasljavanje.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Endzi Pon Mar 22, 2010 8:12 am

Tanasija a sto ne radite alergo test,mozda nije prospan uzrok vec neki sastojak iz njega a naices mozda u drugom obliku na isti?
Endzi
Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 41
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od tanasija Sre Sep 29, 2010 11:17 pm

Posto je ubrzo krenulo sve nizbrdo, nisam uopste otvarala ovu temu, Ivi se osip povukao i sve je bilo ok. Ustanovili smo da nije prospan izazvao osip vec omeksivac, od kad u garderobu ne stavljam omeksivac pri pranju iva nema problema sa kozom. Elem Iva kaslje kao magarac, pocela je krajem avgusta. Nema temperaturu, gledala joj ja grlo, slusala pluca, slusala kako dise dok spava, sve ok, nos joj malo po ne kad curi, ali nije zapusen. Mislila dam da ce boravkom na moru kasalj da prestane, stavljali smo joj marisol i ujutru i uvece po kasicicu meda. Pitam je da li je nesto boli, kaze nista. I konacno uspem u sredu da je odvedem kod lekara, sve super, dete zdravo, ali i dalje kaslje. Doktorka predlozi alergotest i ja pristanem, juce smo radili, na hranu nema nikakvih alergija, ali zato je alergicna na buba svabu (5mm), kucna prasina (4mm), dlaka macke, duvan, polen trave i korova (3mm), dlaka psa, strsljen, perje (2mm), na grinje i budj nije odreagovala. Dobila je sirup da pije i kapi da stavljamo u nos do 15. pa da idemo na kontrolu, doktorka misli da ce do tad da joj se smiri kasalj potpuno i da cemo da izbacimo terapiju, obzirom da joj je ovo prvi put da reaguje uopste. Okidac je bio dan proveden u selu u vikendici, dosta je vremena provela u zatvorenom gde sigurno ima buba i prasine, posto u toj kuci niko ne zivi nego se dolazi samo leti po mesec dana.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od mama_daisy Sre Sep 29, 2010 11:23 pm

Koliko traje taj test?? jel plakala?
mama_daisy
mama_daisy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 968
Godina : 40
Lokacija : Niš
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od tanasija Sre Sep 29, 2010 11:45 pm

Test traje par minuta dok nakaplje alergene i zagrebe tu da moze da odreaguje, a onda se ceka 15 minuta reakcija. Nije plakala nego je vristala i urlala, a posle je priznala da skoro uopste ne boli i rekla da je previse plakala. A tresla se i grcala jos deset minuta posle nanosenja alergena, kaze ona med. sestra da nije do sad imala ovakvo dete. Kao da smo je drali i boli sivacim iglama.
tanasija
tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Ivana Čet Sep 30, 2010 1:05 am

Joj,dusa mala,ipak je priznala Laughing .Sad makar znas sta trebate izbegavati.
Ivana
Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 37
Lokacija : Beograd,Mirijevo
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Cvrki Čet Sep 30, 2010 7:07 am

Sara do sad nije imala alergijske reakcije po koži,a ima sve preddispozicije da ih ima, ja sam sklona alergijskim reakcijama po koži, i kad su meni radili kožne probe pokazalo se da sam alergična na histamin, to znači da imam preteranu preosetljivost kože, doktorka mi je tad rekla da to prvi put vidi od kako radi... Ja recimo ogrebem sebe noktom i tu gde se ogrebe se naduje,ako idem golih nogu po korovu nekom-travi nekoj oštroj, sve mi po nogama izađe crvenilo,koži mi smeta i ako imam neku sintetiku na sebi...Samo se nadam da Sara neće to da nasledi od mene...
Cvrki
Cvrki
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1151
Godina : 41
Lokacija : Smed.Palanka
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Cvrki Ned Avg 28, 2011 11:42 pm

Sara nije za sad nasledila alergiju od mene ali se kod jane nešto dešava. Počela sam da joj uvodim ne mlečnu ishranu, prvo sam joj dala milupa kukuruz i pirinač i to je prihvatila, onda sam joj davala krompir i šargarepu-to nije baš bilo nešto-malo smo se mrštili e onda sam joj dala jabuku, moju domaću ne prskanu jabuku koja je bila kiselkasta i ja sam je obarila napravila kašu i dodala malo milupa kukuruz i pirinač i Jana dok je to jela mrštila se i pocrveni joj čelo-pečati crveni koje je prošlo za 10 min. Mislila sam da je od nečeg drugog-da se češkala, od sunca...ili ne znam čega još. e onda sam joj dala kašicu od čiste šargarepe juvitaninu i dok je jela isto se mrštila i opet crveni pečati po čelu i oko slepoočnice koji su opet prošli za 10-ak minuta. U međuvremenu je jela ćuretinu sa kukuruzomi sve smazala-samo je coktala i nije se mrštila. Dok joj danas nisam dala breskvu juvitaninu i ona se opet zacrveni po čelu.

Uopšte mi nije jasno šta imaju zajedničko domaća jabuka,šargarepa iz teglice i breskva iz teglice?????

Jeino što imaju zajedničko šargarepa i breskva juvitanine jeste malo šećera i limunska kiselina a opet to je zajedničko i sa jabukom koja je bila kiselkasta. Može li neko biti alergičan na kiselo? Ili je to reakcija na nešto što pšrvi put proba,mada jela je posle jabuku koja nije bila kiselkasta i nije pocrvenela...Takođe jela je i šargarepu ali u slanom obliku i i sto se ništa nije desilo...
Cvrki
Cvrki
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1151
Godina : 41
Lokacija : Smed.Palanka
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od gagam Pon Avg 29, 2011 11:38 pm

Cvrki, mislim da to nije alergo reakcija....ne bih da pametujem, nisam dr, ali evo da ti kazem da moja deca i ja recimo kada placemo budemo u pecatima po licu i to se povuce cim prestanemo sa plakanjem.....hocu da ti kazem da to mozda nije nista....ali, nije zgoreg da se proveri.....pozzzzzzzzzz
gagam
gagam
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 142
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac
Hobi : Smej se, smej, uvek se smej!!!
Datum upisa : 01.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Andjela Uto Avg 30, 2011 8:14 pm

To je izgleda samo reakcija na ono što joj se ne sviđa,meni ne liči i ne ponaša se ko alergijska reakcija...ja bi to pratila i na narednoj kontroli za svaki slučaj upitala dr
Andjela
Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 46
Lokacija : Republika Srpska
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Cvrki Pet Sep 02, 2011 1:54 am

Pa i ja sam o tome razmišljala da nije alergija jer je samo na čelu i jer odmah prođe, mislim da je to isto reakcija na kiselkasto. Evo danas sam narendala jabuku i iscedila sok od nje pa ga razblažila s vodom i to probala da joj dam na kašičicu i pošto je isto kiselkastog ukusa ona se mrštila,namigivala i crvenilo je počelo ja sam zatim prestala, pritom meni to uopšte nije bilo kiselo, jabuka je bila slatka ali njoj i to iole smeta. Mislim da kad se tako mršti na kiselo da na čelu postoje neki receptori i da zato pocrveni. U svakom slučaju za 15-ak dana idemo na sistematski pa ćemo videti šta kaže doktorka. Do tada mislim da joj ne forsiram nikakvo voće već samo povrće i žitarice a povremeno dam nešto kao što sam danas iscedila jabuku. Na bananu recimo ne reaguje-jer nije kiselkasta-logično.


Hvala vam...
Cvrki
Cvrki
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1151
Godina : 41
Lokacija : Smed.Palanka
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Alergije Empty Re: Alergije

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu